С мъртта на иранския президент Ебрахим Раиси при катастрофа с хеликоптер в Северен Иран разтърси света и доведе до множество спекулации относно обстоятелствата около инцидента.
Хеликоптерът, превозващ Раиси, иранския външен министър Хосейн Амир-Абдолахиан, ръководителя на петъчните молитви в Табриз аятолах Мохамед Али Але-Хашем, генералния губернатор на Източен Азербайджан Малек Рахмати и неуточнен брой охранители, падна в неделя в иранската провинция Източен Азербайджан след пътуване до съседната държава Азербайджан.
Екипите за издирване прекараха целия ден в претърсване на района в условията на гъста мъгла и ледено време, преди в понеделник рано сутринта дрон да идентифицира топлинен сигнал, за който се смята, че е от разбития самолет. Не бяха открити оцелели, а смъртта на Раиси беше потвърдена скоро след това.
"Касапинът от Техеран": Кой беше президентът на Иран Ебрахим Раиси
Слуховете за смъртта на президента започнаха да се разпространяват неизбежно в интернет, включително неоснователни твърдения за обстоятелствата, довели до катастрофата. Освен това се посочва кой може да е отговорен за случилото се, но без никакви доказателства или подкрепа.
Ето какво е известно до момента:
Какво е причинило катастрофата?
Според Асошиейтед прес иранските официални лица все още не са съобщили каква е причината за катастрофата, въпреки че е възможно лошото време да е изиграло роля. При катастрофата на хеликоптера и по време на издирването е имало гъста мъгла.
По време на първоначалното издирване на мястото на катастрофата Пир-Хосейн Куливанд, председател на иранското дружество на Червения полумесец, заяви, че 40-те екипа за издирване работят въпреки "трудните метеорологични условия" и че е "невъзможно" да се извършва издирване от въздуха с помощта на дронове.
В крайна сметка безпилотните самолети успяват да открият огън, който води до останките на самолета, на около 12 мили южно от азербайджанско-иранската граница.
Президентът на Иран е загинал при хеликоптерната катастрофа
Първоначално не е ясно дали Раиси и останалите на борда са оцелели при катастрофата. Въпреки това екипите за търсене и спасяване, които достигнаха до мястото в понеделник, потвърдиха, че няма оцелели, съобщиха държавните медии.
Кадри, предоставени от информационната агенция Фарс и Червения кръст, показаха това, което изглеждаше като мястото на катастрофата на хеликоптера, включително опашката на машината в гориста местност.
След новината социалните медии бяха залети от теории за участието на Израел, но без достоверни доказателства, освен сегашното напрежение между двете държави.
Макар че все още не е публикувано официално изявление, израелски служител заяви пред Ройтерс, че Израел няма нищо общо с катастрофата, като каза: "Това не бяхме ние".
Пред ABC Australia Адел Абдел Гафар, директор на отдела за външна политика и сигурност в Близкоизточния съвет по глобални въпроси, заяви, че е малко вероятно Израел да е "направил подобен опит".
"Това би било пряк военен акт, който вероятно ще предизвика остър отговор от страна на Иран, а стратегията на Израел винаги е била да атакува Иран тайно, с военни средства и т.н. И то по-скоро военни цели, отколкото политически лидери", каза той.
"Но ако има някаква външна сила", добави Гафар, "тогава тази кутия може потенциално да експлодира".
На други места в социалните мрежи някои потребители твърдят, че САЩ "вярват", че Раиси е бил убит. Това не е подкрепено с доказателства и изглежда е просто фалшива новина. Такъв тип новини често заливат социалните медии след глобални новинарски събития, за да се привлекат зрители или аудитория към даден канал, дори с неподкрепени или фалшиви твърдения.
От Newsweek уточняват, че са направили опит да се свържат по имейл с Белия дом и мисията на Иран в ООН за коментар.
На този етап, когато хеликоптерът е открит преди по-малко от 24 часа, няма потвърждение за причините за катастрофата. Въпреки че лошото време може да е изиграло роля, обстоятелствата все още се разследват.
Кой е Ебрахим Раиси?
Раиси, бивш ръководител на съдебната система, беше избран за президент през юни 2021 г. и беше готов да се кандидатира за преизбиране за втори четиригодишен мандат през следващата година. Неговата победа отбеляза голяма победа за консервативния елит на Иран, който през последните години все повече укрепва властта си, засилвайки влиянието на върховния лидер на страната аятолах Али Хаменей и Корпуса на гвардейците на ислямската революция.
След смъртта на Раиси иранският вицепрезидент Мухаммад Мухбар става изпълняващ длъжността президент с одобрението на Хаменей, съгласно член 131 от иранската конституция. Нови избори ще се проведат в рамките на 50 дни.
По време на мандата на Раиси имаше изблици на вътрешни безредици, включително поредица от общонационални протести, започнали през септември 2022 г. след смъртта на млада жена, която е била задържана от полицията заради неспазване на законите за задължителните забрадки за жените в страната. Освен това бунтовнически организации нанесоха удари в страната, като през януари бойната групировка "Ислямска държава" пое отговорност за най-смъртоносната атака в 45-годишната история на Ислямската република, тъй като ИДИЛ се стреми да постигне глобално възраждане.
В обръщение, произнесено в неделя, когато бяха в ход усилията за издирване и спасяване на Раиси и неговото обкръжение, Хаменей заяви, че "нацията не трябва да се притеснява или безпокои, тъй като управлението на страната изобщо няма да бъде нарушено".
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!