В емоционално обръщение принцесата на Уелс разкри, че след коремната ѝ операция през януари ѝ е открит рак и е започнала превантивна химиотерапия.
Експертите обясняват какво представлява превантивната химиотерапия, как действа и кога се използва.
Какво представлява превантивната химиотерапия?
Принцесата на Уелс казва, че по време на операцията ѝ се е смятало, че състоянието ѝ не е раково.
Но изследванията след операцията са показали, че е налице рак.
Известна още като адювантна терапия, превантивната химиотерапия често се използва след операция, за да се намали вероятността ракът да се върне и разпространи.
Лорънс Йънг, професор по молекулярна онкология в Университета в Уоруик, обяснява:
"Дори и след успешно отстраняване на всички видими ракови клетки чрез операция, микроскопични ракови клетки могат да останат скрити в тялото и да не могат да бъдат открити чрез настоящите тестове."
Кога се използва превантивна химиотерапия?
Водещият специалист по ракови заболявания и консултант онколог д-р Карол Сикора казва, че тя може да се използва, когато "рискът от рецидив е висок".
Той казва пред Sky News: "Начинът, по който се провежда лечението, сега е много по-добър и наистина се извършва много професионално и тя ще получи възможно най-добрите грижи."
Той обяснява, че лекарите са в състояние да предвидят "правилното лечение за правилния пациент".
"Въпреки че е неприятна, химиотерапията е от голяма полза".
Томас Мур, научен кореспондент на Sky, обяснява обичайната процедура след много операции.
"Правят тестове на клетките и тогава биха открили, че са ракови", казва той.
"Когато говорят за превантивна химиотерапия, това е в случай, че има други клетки, които са останали след операцията, за да се уверят, че те не са семената на рака, който се разраства отново.", казва Томас Мур.
NHS описва адювантната химиотерапия като химиотерапия, използвана за "намаляване на риска от връщане на рака след лъчетерапия или операция".
Понякога ракът може да "избяга от изходния орган"
Д-р Мангш Торат, почетен преподавател в Лондонския университет "Куин Мери" и консултант по хирургия на гърдата в университетската болница "Хомертън", казва, че тестовете и сканирането не могат да открият микроскопични ракови образувания, така че превантивното лечение се използва, когато се знае, че има рак.
Когато след операцията е установено наличието на рак, е взето решение на принцесата да се приложи химиотерапия, за да се гарантира, че всички останали ракови клетки са унищожени.
"Хирургията е най-лечебната форма на лечение на рака на твърдите органи в ранен стадий", казва Торат.
"Понякога обаче някои ракови клетки напускат органа, от който произхождат, и започват да се настаняват в други органи, например в белия или черния дроб", допълва Торат.
"Наличните в момента тестове и сканирания не са в състояние да открият такова микроскопично разпространение и поради това, за да се подобрят шансовете за излекуване, често се предприема превантивно лечение на такова вероятно разпространение, дори след като ракът в солидния орган на произход е напълно отстранен", допълва д-р Мангш Торат.
"В зависимост от вида на рака се използват редица лекарства, които могат да достигнат до всички органи на тялото, където може да е настъпило такова разпространение", допълва Торат.
"Химиотерапията е един такъв вид лечение, при което се използват лекарства, които действат особено силно върху бързо делящите се клетки, например раковите клетки, и убиват такива клетки.", допълва д-р Мангш Торат.
Действа ли по-добре при определени групи?
Андрю Бегс, старши клиничен сътрудник на MRC и консултант по колоректална хирургия в Университета в Бирмингам, описва превантивната химиотерапия като "нещо като да избършеш пода с белина, когато си разлял нещо върху него - химиотерапията убива всички разляти клетки".
"Възрастта не оказва влияние върху успеваемостта на химиотерапията, с изключение на случаите, когато ракът е "имунно горещ", което е по-често срещано при младите хора - в този случай може да се приложи вид химиотерапия, наречена имунотерапия."
Той казва, че по-младите хора могат да "понасят по-добре по-високи дози химиотерапия", така че могат да им се прилагат по-силни планове за лечение, които "е по-вероятно да убият всички останали клетки".
Той казва, че химиотерапията "обикновено се прилага в продължение на три до 12 месеца, в зависимост от вида на рака".
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!