Какво прави Русия в Африка
Владимир Путин се среща в Кремъл с президента на Судан Омар ал Башир, юли 2018 г.   
Източник: ЕПА/БГНЕС

С политическата и икономическа инвазия на Русия в Европа, Близкия изток и кибер пространството, не е изненада, че присъствието на Москва в Африка не се забелязваше много досега. Това вече се променя.

Много от действията на Русия в Африка са отражение на желанието на руската външна политикаq под ръководството на Владимир Путин, да възстанови някогашното си място сред суперсилите. На първо време, има геополитическо измерение. В Африка се намират 25% от държавите в света. Русия не е първата страна, която се опитва да създаде политически блок, който да обслужва интересите й в ООН и други международни институции.

В състезанието между Изтока (най-вече Индия и Китай) и Запада (ЕС и САЩ), Африка се явява разделителна линия между мощните политически играчи. Континентът вече е обект на засилен интерес от най-големите световни сили. Китай е стъпил здраво в няколко държави, както и Турция. ЕС пък – и по-точно Франция – има военна мисия и директно влияние в района на Сахел и Северна Африка, а САЩ са особено активни в Източна Африка. Очакваше се Русия да обърне внимание и този момент дойде преди няколко години. От две години руските интереси са вече повече от явни.

За присъствието на Москва се заговори повече, едва след като в Централноафриканската република (ЦАР) бяха убити трима руски журналисти, зад чиято смърт много вероятно седят наемници от групата „Вагнер“. Онова, което разследваха тези журналисти в ЦАР бяха именно икономическите интереси на Кремъл. Смъртта на тримата извади на показ една много добре планирана стратегия, опираща се на старите съветски връзки с местни правителства, но погледнати през днешния поглед на управляващите в Москва.

Завзема ли Русия Африка без бой

Руснаците имат сериозни икономически и енергийни интереси в Африка. За Русия африканските производители на енергия са едновременно конкуренция в сферата на петрола и газа, но и потенциални партньори в изграждането на ядрени централи. Кремъл също така има интерес в добива на диаманти, злато и минерали, които могат да се добиват предимно в Африка.

Разбира се, Русия продава и оръжия. Москва също така предоставя помощ и тренира местните сили за сигурност в редица държави, но най-вече в ЦАР. Руснаци участват и в мироопазващите сили на ООН, да не говорим за контратерористичните звена, които се намират на терен.

Но това не е всичко

Москва е на път да установи военноморска база в Судан, която ще е разположена на западния бряг на Червено море – изключително важен стратегически район, където са намесени интересите на САЩ, Иран, Обединените арабски емирства, Китай, Саудитска Арабия, Израел и Турция. Червено море е и основен търговски маршрут, през който преминава голямо количество петрол и други стоки. Още през 2017 година, суданският президент Омар ал Башир обсъди с Владимир Путин военните връзки между двете държави, като общата им визия включва блокиране на американските интереси в района.

Към изграждането на база в Судан, трябва да добавим, че Русия вече разполага с логистичен център в Еритрея, която също е разположена на брега на Червено море и в близост до пролива Баб ал Мандеб, водещ към Сомалийския полуостров и Арабско море. В Еритрея е разположена и база на Емирствата, което означава, че съвсем скоро в района ще има надпревара за влияние.

Когато говорим за руското присъствие в Африка, не можем да не споменем Либия. Страната все още е хваната в клопката на гражданската война, разкъсала либийската територия на три. На първо време Москва има силен исторически интерес към либийския петрол и в момента се изграждат отношения в тази посока с лидера на силите на правителството в Тобрук (т.нар. Източна Либия), генерал Халифа Хафтар. В същото време, Русия е заинтригувана и от възможността да разположи свои военни сили в района, който е стратегически разположен в Северна Африка по бреговете на Средиземно море и в близост до ЕС. Трябва да се припомни още, че от миналата година Русия разполага и с достъп до военните бази на Египет, благодарение на нови споразумения с Кайро.

Какво е значението на всичко това и защо е важно?

Накратко ситуацията: посредством дипломатически споразумения, Русия започва изграждането на нови бази в Судан, Еритрея и Либия. Съоръженията в Судан и Еритрея ще позволят на Кремъл да събира разузнавателна информация и да разширява влиянието си в района между Червено море, Средиземно море и Арабско море. Това означава, че американските, турски, саудитски и други кораби, които се придвижват от и за Персийския залив и Индийския океан, ще попадат директно под погледа на руските сили. 

В Либия това означава, че Русия ще има възможност да създаде сериозно въздушно и морско присъствие в Средиземноморието, където се намира южният фланг на НАТО. Руските бази в Сирия предоставят пък надмощие в източната част на Средиземно море. Въпреки че през 2018 САЩ обявиха, че засилват присъствието си по южната граница на НАТО, към началото на 2019 руснаците са далеч по-видими.

Нещо повече – изграждането на базите беше предшествано от изпращането на терен в Африка на руски военни съветници, охранявани от наемници от станалата вече световноизвестна компания „Вагнер“. Освен в Сирия и Украйна, днес т.нар. „вагнеровци“,  имат свои сили в Мадагаскар, Йемен, Либия, Судан, Сомалия, ЦАР, Южен Судан. От близо година насам местни медии съобщават за проблеми с руски наемници в Зимбабве и Мозамбик, където те охраняват минерални и диамантени мини, обработвани от руски компании близки до Кремъл. В Судан, докато по улиците протестиращи искат оттеглянето на Омар ал Башир, руски наемници защитават президента и най-приближените му от възможен преврат. По това Русия прилича на САЩ от 1980-те, когато Вашингтон подкрепя редица авторитарни лидери в името на общата полза. Кремъл не се интересува дали Башир е виновен за извършването на едни от най-тежките нарушения на човешки права в Африка, щом може да осигури сигурност за руските компании и интереси.

Освен, че всичко това показва успех в налагането на модела с наемници, то означава също и, че Русия разполага с далеч повече средства за налагане на влияние, отколкото се смяташе досега. Надпреварата в Африка ще е сериозна и с включването на Русия играта ще става все по-мътна. Този сблъсък на интереси ще има пряко въздействие не само върху континента, но и в световен мащаб.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини и любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Шкодров след Hell’s Kitchen – ето каква е истината за Едуард, интригите и любовта с Марина (ВИДЕО)

Шкодров след Hell’s Kitchen – ето каква е истината за Едуард, интригите и любовта с Марина (ВИДЕО)

Любопитно Преди 33 минути

В новия епизод на подкаста „Кухнята след Ада“ младият троянец разкри най-личните си емоции и преживявания

Донецка област отново под oбстрел, жертви и ранени

Донецка област отново под oбстрел, жертви и ранени

Свят Преди 54 минути

Сред загиналите са жители на Костантиновка и Русин Яр

Мир с Украйна „много скоро“? Тръмп чака отговор от Русия

Мир с Украйна „много скоро“? Тръмп чака отговор от Русия

Свят Преди 2 часа

„Не съм голям фен на Зеленски“, заяви американският държавен глава

Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии

Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии

Свят Преди 2 часа

Тя се прилага през всички дни до първия уикенд на май, а след това през всички уикенди от петък до неделя до края на юли

<p>Смъртоносни удари в Йемен: 38 жертви и нова ескалация на конфликта</p>

САЩ удариха петролно пристанище в Йемен, най-малко 38 загинали

Свят Преди 2 часа

Това е един от най-смъртоносните дни, откакто САЩ започнаха атаките си срещу подкрепяните от Иран бунтовници

Как да не качим килограми по време на Великденските празници

Как да не качим килограми по време на Великденските празници

Любопитно Преди 3 часа

Ето някои полезни и приложими съвети, които могат да ви бъдат от полза:

С положителни проби за алкохол и наркотици: Задържаха шофьор на АМ "Хемус"

С положителни проби за алкохол и наркотици: Задържаха шофьор на АМ "Хемус"

България Преди 3 часа

Пред полицаите водачът обяснил, че пътува за Бургас, където смятал да прекара празниците

Заря, подготвена за Великден в Бургас, предизвика обществено недоволство

Заря, подготвена за Великден в Бургас, предизвика обществено недоволство

България Преди 3 часа

Предложението е на Сливенската митрополия

Промени в организацията на движението на градския транспорт в София за Великден

Промени в организацията на движението на градския транспорт в София за Великден

България Преди 4 часа

В нощта на 19 срещу 20 април линии на обществения транспорт ще се движат по разписания с удължено работно време до 01:30 ч.

САЩ и Украйна подписаха меморандум за полезните изкопаеми

САЩ и Украйна подписаха меморандум за полезните изкопаеми

Свят Преди 4 часа

Това съобщи първият вицепремиер и министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко

<p>Днес е&nbsp;най-скръбният ден за християните</p>

Разпети петък е, най-скръбният ден за християните

Любопитно Преди 5 часа

В него си припомняме страданията, съденето, разпъването на кръста, смъртта и погребението на Иисус Христос

Направи си сам Великден: Красива декорация без излишни разходи

Направи си сам Великден: Красива декорация без излишни разходи

Любопитно Преди 5 часа

Създайте стилна и цветна празнична атмосфера с тези забавни DIY идеи, подходящи за цялото семейство

Сватбата на Грейс Кели и принц Рение III

Коя е сватбата, обявена за венчавката на XX век

Любопитно Преди 5 часа

Нека си припомним една от най-великите любовни истории за всички времена

Алберт Айнщайн

18 април: „Анонимността не е извинение за глупостта“

Любопитно Преди 5 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Топло, но с жълт код за опасно време&nbsp;на Разпети петък</p>

Топло, но с жълт код за опасно време на Разпети петък

България Преди 5 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни