Какво прави Русия в Африка
Владимир Путин се среща в Кремъл с президента на Судан Омар ал Башир, юли 2018 г.   
Източник: ЕПА/БГНЕС
161

С политическата и икономическа инвазия на Русия в Европа, Близкия изток и кибер пространството, не е изненада, че присъствието на Москва в Африка не се забелязваше много досега. Това вече се променя.

Много от действията на Русия в Африка са отражение на желанието на руската външна политикаq под ръководството на Владимир Путин, да възстанови някогашното си място сред суперсилите. На първо време, има геополитическо измерение. В Африка се намират 25% от държавите в света. Русия не е първата страна, която се опитва да създаде политически блок, който да обслужва интересите й в ООН и други международни институции.

В състезанието между Изтока (най-вече Индия и Китай) и Запада (ЕС и САЩ), Африка се явява разделителна линия между мощните политически играчи. Континентът вече е обект на засилен интерес от най-големите световни сили. Китай е стъпил здраво в няколко държави, както и Турция. ЕС пък – и по-точно Франция – има военна мисия и директно влияние в района на Сахел и Северна Африка, а САЩ са особено активни в Източна Африка. Очакваше се Русия да обърне внимание и този момент дойде преди няколко години. От две години руските интереси са вече повече от явни.

За присъствието на Москва се заговори повече, едва след като в Централноафриканската република (ЦАР) бяха убити трима руски журналисти, зад чиято смърт много вероятно седят наемници от групата „Вагнер“. Онова, което разследваха тези журналисти в ЦАР бяха именно икономическите интереси на Кремъл. Смъртта на тримата извади на показ една много добре планирана стратегия, опираща се на старите съветски връзки с местни правителства, но погледнати през днешния поглед на управляващите в Москва.

Завзема ли Русия Африка без бой

Руснаците имат сериозни икономически и енергийни интереси в Африка. За Русия африканските производители на енергия са едновременно конкуренция в сферата на петрола и газа, но и потенциални партньори в изграждането на ядрени централи. Кремъл също така има интерес в добива на диаманти, злато и минерали, които могат да се добиват предимно в Африка.

Разбира се, Русия продава и оръжия. Москва също така предоставя помощ и тренира местните сили за сигурност в редица държави, но най-вече в ЦАР. Руснаци участват и в мироопазващите сили на ООН, да не говорим за контратерористичните звена, които се намират на терен.

Но това не е всичко

Москва е на път да установи военноморска база в Судан, която ще е разположена на западния бряг на Червено море – изключително важен стратегически район, където са намесени интересите на САЩ, Иран, Обединените арабски емирства, Китай, Саудитска Арабия, Израел и Турция. Червено море е и основен търговски маршрут, през който преминава голямо количество петрол и други стоки. Още през 2017 година, суданският президент Омар ал Башир обсъди с Владимир Путин военните връзки между двете държави, като общата им визия включва блокиране на американските интереси в района.

Към изграждането на база в Судан, трябва да добавим, че Русия вече разполага с логистичен център в Еритрея, която също е разположена на брега на Червено море и в близост до пролива Баб ал Мандеб, водещ към Сомалийския полуостров и Арабско море. В Еритрея е разположена и база на Емирствата, което означава, че съвсем скоро в района ще има надпревара за влияние.

Когато говорим за руското присъствие в Африка, не можем да не споменем Либия. Страната все още е хваната в клопката на гражданската война, разкъсала либийската територия на три. На първо време Москва има силен исторически интерес към либийския петрол и в момента се изграждат отношения в тази посока с лидера на силите на правителството в Тобрук (т.нар. Източна Либия), генерал Халифа Хафтар. В същото време, Русия е заинтригувана и от възможността да разположи свои военни сили в района, който е стратегически разположен в Северна Африка по бреговете на Средиземно море и в близост до ЕС. Трябва да се припомни още, че от миналата година Русия разполага и с достъп до военните бази на Египет, благодарение на нови споразумения с Кайро.

Какво е значението на всичко това и защо е важно?

Накратко ситуацията: посредством дипломатически споразумения, Русия започва изграждането на нови бази в Судан, Еритрея и Либия. Съоръженията в Судан и Еритрея ще позволят на Кремъл да събира разузнавателна информация и да разширява влиянието си в района между Червено море, Средиземно море и Арабско море. Това означава, че американските, турски, саудитски и други кораби, които се придвижват от и за Персийския залив и Индийския океан, ще попадат директно под погледа на руските сили. 

В Либия това означава, че Русия ще има възможност да създаде сериозно въздушно и морско присъствие в Средиземноморието, където се намира южният фланг на НАТО. Руските бази в Сирия предоставят пък надмощие в източната част на Средиземно море. Въпреки че през 2018 САЩ обявиха, че засилват присъствието си по южната граница на НАТО, към началото на 2019 руснаците са далеч по-видими.

Нещо повече – изграждането на базите беше предшествано от изпращането на терен в Африка на руски военни съветници, охранявани от наемници от станалата вече световноизвестна компания „Вагнер“. Освен в Сирия и Украйна, днес т.нар. „вагнеровци“,  имат свои сили в Мадагаскар, Йемен, Либия, Судан, Сомалия, ЦАР, Южен Судан. От близо година насам местни медии съобщават за проблеми с руски наемници в Зимбабве и Мозамбик, където те охраняват минерални и диамантени мини, обработвани от руски компании близки до Кремъл. В Судан, докато по улиците протестиращи искат оттеглянето на Омар ал Башир, руски наемници защитават президента и най-приближените му от възможен преврат. По това Русия прилича на САЩ от 1980-те, когато Вашингтон подкрепя редица авторитарни лидери в името на общата полза. Кремъл не се интересува дали Башир е виновен за извършването на едни от най-тежките нарушения на човешки права в Африка, щом може да осигури сигурност за руските компании и интереси.

Освен, че всичко това показва успех в налагането на модела с наемници, то означава също и, че Русия разполага с далеч повече средства за налагане на влияние, отколкото се смяташе досега. Надпреварата в Африка ще е сериозна и с включването на Русия играта ще става все по-мътна. Този сблъсък на интереси ще има пряко въздействие не само върху континента, но и в световен мащаб.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини и любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 161
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

161 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Повдигнаха ново обвинение на Петя Банкова</p>

Бившата шефка на Агенция "Митници" Петя Банкова получи ново обвинение

България Преди 7 минути

Тя беше призована в Комисията за противодействие на корупцията

,

"Чувствах се така, сякаш пикая стъкло": Агонията на пристрастяването към кетамин

Свят Преди 8 минути

Цялата история може да прочетете в следващите редове

.

Снимки от сателит показват поредица от загадъчни пожари в руския участък на Черно море

Свят Преди 21 минути

Пожарите се намират в Черно море на места, където няма платформи за добив на газ и нефт

Шестима загинали и девет ранени при руска атака в Запорожие

Шестима загинали и девет ранени при руска атака в Запорожие

Свят Преди 43 минути

Атакувано е инфраструктурно съоръжение в града

Атанас Илков: Само в 26% от сигналите за купуване на гласове се споменават партии

Атанас Илков: Само в 26% от сигналите за купуване на гласове се споменават партии

България Преди 1 час

Изнасят се твърдения, които заблуждават обществото, отбеляза министърът на вътрешните работи

Земетресение разлюля полуостров Пелопонес

Земетресение разлюля полуостров Пелопонес

Свят Преди 1 час

Трусът е станал в 02:37 часа

<p>Пеевски:&nbsp;Това са пристъпи на политическа шизофрения</p>

Пеевски: Банда политически карикатури се опитва да открадне държавата

България Преди 1 час

Цяла предизборна кампания българските граждани гледаха, слушаха и се дивиха на отчаяните опити на шепа инфантилни, случайно попаднали политици да се "изперат" от собствената си бъркотия, посочва той

Тежка катастрофа в Турция, 21 души са ранени

Тежка катастрофа в Турция, 21 души са ранени

Свят Преди 1 час

Ударили са се лек автомобил и микробус, превозващ служители на фабрика

NOVA постави поредица от рекорди през октомври

NOVA постави поредица от рекорди през октомври

Любопитно Преди 1 час

Още в първия пълен месец от есенния сезон NOVA увеличи рекордно преднината си пред втората телевизия в класацията сред зрителите в активна възраст (18-59 г.)

<p>Смразяваща находка &ndash; 76 деца с разпорени гърди</p>

Намериха погребална могила със 76 деца принесени в жертва в Перу

Любопитно Преди 1 час

Децата са били погребани голи, с дрехите им оставени до тях

Крис Мартин от Coldplay пропадна на сцената (ВИДЕО)

Крис Мартин от Coldplay пропадна на сцената (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

47-годишният изпълнител свири на стадиона Accor в Сидни в рамките на световното турне на групата

<p>Годзила навърши 70 години: На какви уроци ни научи?</p>

Годзила на 70 години: Какви уроци научихме от Краля на метафорите?

Любопитно Преди 1 час

В разгара на Студената война, Годзила се връща към първоначалната си роля на въплъщение на ядрената заплаха

10 причини, поради които Тръмп или Харис могат да спечелят

10 причини, поради които Тръмп или Харис могат да спечелят

Свят Преди 2 часа

Прочетете аргументите защо всеки от тях може да има предимство в следващите редове

Пешеходка е с опасност за живота, след като беше пометена от кола в Сливен

Пешеходка е с опасност за живота, след като беше пометена от кола в Сливен

България Преди 2 часа

Тя е настанена в реанимация с тежка съчетана травма на гръбнак, ребра и таз

<p>Европа иска Харис, а България - Тръмп</p>

Изборите в САЩ: Европа иска Харис, а България - Тръмп

Свят Преди 2 часа

Европа ще се изправи пред големи проблеми, ако Доналд Тръмп бъде преизбран за президент

Кои са най-големите мишени на Русия в Украйна с наближаването на зимата

Кои са най-големите мишени на Русия в Украйна с наближаването на зимата

Свят Преди 2 часа

Военната помощ, от която Киев се нуждае, е несигурна. Страната на Володимир Зеленски се намира в един от най-трудните си моменти