На Италия може да й се наложи да излезе от еврозоната, ако Германия не промени крайните си икономически позиции, каза бившият италиански премиер Силвио Берлускони, който освен това даде да се разбере, че неговата партия иска да отложи предсрочните избори за март.
През последните няколко месеца медийният магнат
често нападаше Берлин и канцлера Ангела Меркел,
наричайки "егоистично" нейното настояване за строги икономии заради дълговата криза в еврозоната, предаде ДПА.
Ако Германия не разбере, че Европейската централна банка трябва да бъде истинска централна банка, ако лихвите не намалеят и ако не съумеем да намерим пари, ще бъдем принудени да напуснем еврозоната, каза Берлускони, който участваше в предаване на телевизия РАИ.
Той заяви, че ако е на власт, страната ще предприеме тази стъпка, дори това да навреди на еврозоната. Защото ако се следва сегашната икономическа политика - с висока безработица и повишаващи се данъци, Италия ще стигне до "гражданска война като в Гърция", добави Берлускони.
Неговата партия Народ на свободата предизвика този месец политическа криза,
като оттегли подкрепата си от икономиста Марио Монти, който стана премиер след Берлускони.
Вчера обаче партията на Берлускони заяви, че й е необходимо повече време, за да одобри бюджет 2013 г., който би трябвало да бъде гласуван окончателно в четвъртък.
Едва когато това стане, Монти ще може да подаде оставка и парламентът да бъде разпуснат преди края на седмицата. Ако тези стъпки се забавят, изборите ще трябва да бъдат насрочени за по-късно, вероятно за началото на март, отбелязва ДПА.
Наблюдателите не са сигурни какво се крие зад последните действия на партията на Берлускони.
Той самият изпраща
разнопосочни сигнали по отношение на Монти -
първо го обвини, че следва политика на рецесия и икономии, после му предложи да оглави лагера на консерваторите.
Макар да обяви, че ще се кандидатира за премиер, скоро след това Берлускони каза, че щял да се оттегли, за да позволи на Монти да се кандидатира вместо него. При вчерашната си поява по телевизията той поднови тази си оферта.
Монти, който не членува в никоя партия и е начело на правителство от технократи, се очаква в петък да даде заключителна за годината пресконференция.
Предполага се, че на нея той ще изясни как вижда политическото си бъдеще.
Монти е подложен и на натиск да застане начело на центристка коалиция,
противопоставяйки се и на лагера на Берлускони, и на лявоцентристкия съюз, който засега води в социологическите допитвания.
Ако обаче оставката на Монти се забави, това може да промени плановете.
Италианският президент Джорджо Наполитано подчерта, че която и партия да спечели следващите избори, ще трябва да осъществи значителни реформи след пропилените възможности през бурния законодателен период, който наближава към края си, съобщи Ройтерс.
Пет години са достатъчно време за следващото правителство, за да предприеме редица нужни реформи "в период на бюджетна строгост", каза Наполитано в реч пред водещите политически фигури в Италия, включително премиера Марио Монти.
Президентът изрази съжаление, че партиите не са се научили да правят компромиси в интерес на страната даже 13 месеца след началото на управлението на технократското правителство на Монти.
Наполитано заяви и, че съжалява за решението на Монти да се оттегли. Той също така изрази съжаление, че парламентът, който скоро ще бъде разпуснат, не е успял да приеме забавяните от години промени в избирателния закон, отбеляза Асошиейтед прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!