П ървото посещение на Владимир Путин в Северна Корея от близо четвърт век насам е обект на интензивен анализ от целия свят.
В последно време Путин не участва в много световни срещи и рискува да бъде арестуван в голяма част от света благодарение на заповедта на Международния наказателен съд за инвазията му в Украйна.
(Видеото е архивно: Путин пристигна в Северна Корея)
Но в сряда все по-изолираният руски президент беше посрещнат с възторг в Пхенян. Деца размахваха руски знамена, докато гигантска снимка на Путин украсяваше едната страна на площад "Ким Ир Сен", а кадри, излъчени по руските държавни медии, показваха плакати на лидера на Кремъл по улиците. Всичко това беше сигнал към света, че Путин не само не е изолиран, но и че неговото покровителство все още се цени в някои части на света.
Нито реториката на двамата лидери, нито така нареченият "всеобхватен пакт за стратегическо партньорство", който те подписаха, не оставиха никакво съмнение, че главната цел е да се обединят срещу това, което Путин определи като "империалистическата политика на Съединените щати и техните сателити".
Според текста на пакта, който беше публикуван в четвъртък от севернокорейските държавни медии, член 4 гласи, че ако някоя от страните "изпадне в състояние на война поради въоръжена агресия", другата "незабавно предоставя военна и друга помощ с всички средства, с които разполага". Клаузата е подобна на член V на НАТО, която според Путин предвижда "оказване на взаимна помощ в случай на агресия срещу една от страните по това споразумение".
По-нататък Путин обвини Запада, че е нарушил "международните си отговорности", като е доставил F-16 и други оръжия на Украйна, и добави, че поради това Русия "не изключва развитието на военно-техническо сътрудничество с КНДР в съответствие с подписания днес документ".
С други думи, двете страни обещават да си помагат взаимно във военно отношение в момент на ескалиращи сблъсъци със съседите и Запада. А това повдига сериозни въпроси.
Ако това е пакт за колективна отбрана, ядрената възпираща сила на Русия обхваща ли сега тази на Северна Корея и обратно? Ще включва ли това "военно-техническо сътрудничество" провеждането на съвместни военни учения и създаването на съвместни сили за защита на границите? Кой друг би могъл да се присъедини към този пакт в бъдеще?
"В известен смисъл това е изложение на това, което те вече са изграждали през последните месеци и години", казва Джо Би-юн, асоцииран изследовател в Корейския институт за отбранителни анализи. "Но определено бих казал, че тази клауза е много тревожна."
"Тъй като тя е в начален етап, в зависимост от това как ще се развият нещата, те, ако бях на тяхно място, щяха да тълкувам клаузата според нуждите си."
А има и по-непосредствена загриженост, че "военно-техническото сътрудничество" може да означава повече снаряди и ракети, които да си проправят път от севернокорейските заводи към фронтовата линия в Украйна.
И Москва, и Пхенян отричат това да се случва, но въпреки това Русия, която веднъж вече подкрепи санкциите на ООН, които изрично забраняват на Северна Корея да изнася оръжия, използва тази възможност, за да осъди отново "политически мотивираните санкции".
Още през март Русия използва позицията си в Съвета за сигурност на ООН, за да прекрати мандата на група за наблюдение на нарушенията на санкциите срещу Северна Корея.
Руските държавни медии не пропуснаха възможността да се заядат със Запада. "Западът признава, че е страшно загрижен около посещението на Путин в Северна Корея", гласеше заглавието в националния всекидневник "Московский комсомолец" във вторник.
"Какво е значението за американците, ако разговаряме с нашия съсед [Северна Корея], защо се вълнуват толкова?", подиграва се главният кремълски пропагандист Владимир Соловьов в токшоуто си във вторник вечерта, преди да добави, не толкова успокоително, но в типичен за него стил, че "вече живеем в Трета световна война".
Този коментар може би говори за друга част от стратегията на Москва: Русия може би вече е изчислила, че собствените й ядрени саби вече не са достатъчни, за да попречат на Запада да увеличи помощта си за Украйна.
Срещата с Ким Чен Ун и този "пробив" идват по същото време, когато дългоочакваните американски оръжия започват да постъпват в Украйна и се отменят някои ограничения за използването им за нанасяне на удари по Русия.
Русия също се нуждае от оръжия, за да поддържа стратегията си за изтощаване и унищожаване на Украйна, за да се предаде.
Така че, макар че все още може да не е в стратегически интерес на Русия да предостави изрично финансиране или технология за разширяване на ядрения арсенал на непредсказуемата си съседка - и да рискува да разстрои Китай - тя може поне да иска Западът да повярва, че е готов да го направи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!