Д окладът на Робърт Мюлър беше разочароващия резултат от 22 месеца разследване, 2800 призовки, 500 заповеди за обиск и 500 разпитани свидетели. Мюлър беше с напълно развързани ръце, Конгресът му даде да разследва неопределен кръг престъпления, “каквото и да излезе” - и десетки адвокати и стотици агенти бяха впрегнати да ровят и най-малките подробности от живота и работата на служителите в кампанията на Тръмп.
Намериха се, естествено, куп грехове и злоупотреби от личен характер, които доведоха до съответните последици за хора като Манафорт и Стоун. Но никакви доказателства, че кампанията на Доналд Тръмп си е сътрудничила с Русия под каквато и да е форма. Това е тежък удар по Демократите и медиите, които налагаха този разказ - който сега основателно можем да наречем конспиративна теория - в публичното пространство.
Можем да говорим за управление на Тръмп преди и след публикуването на доклада.
Приключването на този случай маркира началото на съвсем нов етап. Сега президентът има нова, току-що завоювана легитимност, както и нови проблеми за решаване. Изборната кампания скоро ще започне и републиканците имат стратегически въпрос пред себе си - дали и как да експлоатират доклада на Мюлър за целите на кампанията.
Приближените до Тръмп политически комитети имат вече готов арсенал за медийна война.
Тяхната идея е да използват скрийншоти от публикации и видео материали от изказванията на всички журналисти, които някога са поддържали разказа за връзките на Тръмп с Русия. Всеки техен опит да създадат нов скандал около президента, ще бъде контраатакуван и дискредитиран под предлог, че те вече са излъгали веднъж по адрес на Тръмп. Това е нещо като естествено продължение на тактиката на Тръмп да напада медиите, когато те го нападат и да трупа дивидент от всяка тяхна грешка. Тук обаче говорим за по-голяма и по-дългосрочна стратегия. Съветниците на президента искат да превърнат темата за доклада на Мюлър в основно послание на кампанията на Тръмп за преизбиране догодина.
И макар ролята на жертва в съвременната политика да носи по правило дивидент, не всички в републиканския лагер се чувстват убедени.
Според стратезите на партията, една от причините републиканците да загубят камарата на представителите миналата есен е, че Тръмп прекалено се е фокусирал над краткотрайни скандали и не е успял да комуникира правилно постиженията на правителството в икономиката. Американците без съмнение искаха да накажат статуквото през 2016, но след това се завърнаха към нормалните си грижи като доходи и здравеопазване. В това отношение Демократите направиха по-добрата кампания на междинните избори, въпреки безспорните икономически постижения на администрацията.
Старият разлом между тръмпистите и републиканските партийци, който изглеждаше излекуван след изборите от 2016, заплашва отново да се отвори.
Едните ще искат президента да се придържа към инстинктите си, другите ще настояват за по-традиционна кампания. “Стратегия която работи, не бива да се променя” е стара максима, но същото толкова вярна е и поговорката, че човек не бива да си насилва късмета.
Главният прокурор на САЩ подаде оставка заради Тръмп
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!