Широтата на възможните социални и религиозни противоречия, които могат да се видят в германското държавно ръководство, отразява състоянието на една нация, която едновременно се гордее, но понякога е също така безразлична и враждебна към родения в Германия папа и църквата, която той представлява.
В обръщение през уикенда по германската телевизия преди посещението си между 22 и 25 септември Бенедикт каза на зрителите, че особено се вълнува да посети Берлин и да говори в германския парламент.
"Всичко това не е религиозен туризъм, още по-малко шоу.
Целта е да върнем Бог в нашето полезрение; Бог, който често липсва, но е толкова нужен", заяви 84-годишният папа, чието рождено име е Йозеф Ратцингер.
Не всички германци са така убедени. Протести се организират на всички места, където е планирано да пристигне той по време на четиридневната си визита.
Някои депутати от опозицията казват, че няма да присъстват на обръщението му пред парламента, а групи на гейове и студенти обявяват, че ще проведат демонстрации в Берлин и Ерфурт. "Ние сме против дискриминацията, неравнопоставеното отношение, против забраната на презервативите и искаме ясно да заявим това. Ние ще бъдем забелязани, когато папата се обърне към парламента", каза пред телевизионния канал на АП директорът на Германската асоциация на гейовете и лесбийките Йорг Щайнерт.
Кметът на Берлин Клаус Воверайт, който открито заявява, че е гей, казва, че приветства посещението на папата в столицата и че ще се срещне с него лично. Той също така проявява разбиране към протестите, планирани от гейове, привърженици на левицата и други групи в Берлин. "Може да се очаква, че хората в град като Берлин ще имат критично мнение към католическата църква и ще искат да го изразят", каза Воверайт.
За разлика от родната провинция на Бенедикт - Бавария - Берлин е предимно протестантски или светски, което е остатък от десетилетията комунистическо управление. Все пак дори в по-силно католическия югозападен град Фрайбург, който е последната спирка от пътуването на папата, група, нарекла се "Фрайбург без папата", щампова тениски, на които е изобразена историческата градска катедрала, обвита в яркорозов презерватив.
Църковни организатори казват, че папата знае за планираните протести, но вместо това избира да се съсредоточи върху 260-те хиляди души, които се очаква да присъстват на литургиите на Олимпийския стадион в Берлин и на летище във Фрайбург, както и върху историческата икуменическа служба, която ще бъде извършена заедно с германски лутерани в дома на Реформацията.
Близо 30% от 82-милионното население на Германия са католици, също толкова са лутерани, но църквата губи членове през последните години.
Възгледите на Ватикана за противозачатъчните, ролята на жените и хомосексуалността и подходът й към скандала със сексуалните посегателства, който разтърси Германия миналата година, са разглеждани от мнозина тук като старомодни и неадекватни.
Най-чувствителната тема в Германия е може би подходът на църквата към скандала със сексуалните посегателства
миналата година. Стотици германци излязоха с твърдения, че са били сексуално или физически малтретирани от католически свещеници. Твърденията накараха църквата да се заеме със задълбочен самоанализ и подтикнаха архиепископ Роберт Цолич, който оглавява Конференцията на германските епископи, да призове за процес на диалог в църквата тук.
Попитан в интервю за информационната агенция ДАПД дали папата ще се срещне с жертви на посегателствата, както направи при посещенията си в САЩ и Великобритания, Цолич отказа коментар, въпреки че местни медии съобщават за подобни планове. "Папата познава същността на този въпрос в нашата страна. Не мога да кажа дали и - ако да - как той ще подходи към него", заяви Цолич.
Междувременно германският канцлер Ангела Меркел изтъкна важността на християнското единство пред секуларизацията на обществото. Смятам, че е важно непрекъснато да се призовава към единство на християните в нашата епоха, тъй като секуларизацията напредва", каза Меркел - протестантка и дъщеря на пастор в комунистическа ГДР. Общото в християнската вяра трябва винаги да бъде припомняно, допълва тя в седмичния си водео подкаст, качен в уебсайта й.
Дни преди посещението на папата в Германия, брат му - 87-годишният свещеник Георг Ратцингер, разкри в интервю за германското списание "Бунте" малко информация за младостта на Бенедикт XVI.
Според Георг Ратцингер папата никога не е бил влюбен. На въпрос дали двамата братя на младини са били влюбени в момичета Ратцингер отговаря: "Не. Беше ни ясно още от ранна възраст, че трябва да поемем по друг път."
Освен това той подчерта, че главата на Римокатолическата църква не трябва да се двоуми дали да се откаже, ако изпитва проблеми със здравето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!