К акво да очакваме след година, изпълнена с климатични бедствия като наводнения, екстремна суша и горещи вълни?
През 2022 г. станахме свидетели на доста подобни явления, предаде АФП.
Отминаващата година беше сред най-горещите в историята. Тя беше изпълнена с екстремни горещи вълни, интензивни дъждове, наводнения, суша, каза Робер Вотар, директор на института „Пиер-Симон Лаплас“, специализиран в изследвания на климата.
Серията от екстремни събития показва нарастването на катастрофалния отпечатък, причинен от затоплянето на планетата. Това се случва от Нигерия до Пакистан. Именно в Пакистан почти 33 млн. души бяха засегнати от екстремни дъждове, наводнения и свлачища.
В Европа беше регистрирано най-горещото лято от началото на климатичните измервания. Избухнаха огромни горски пожари. Реките пресъхнаха, а реколтата беше застрашена.
"За съжаление това е само началото", каза Робер Вотар.
As the world deals with the impending effects of climate change, it's important for companies to start doing their part.
— Potential (@PotentialCom) December 8, 2022
Taking action to reduce your climate impact doesn't have to be difficult. Launch your #Climate Action Innovation Challenge today on us:https://t.co/niRSge29zd pic.twitter.com/N9tmP7MrCd
Климатичната конференция КОП28, която трябва да се проведе след една година в Дубай, ще бъде следващ етап в амбициите да се редуцират газовите емисии и ефектът на сярата, каза Харджит Сингх от международната неправителствена организация „Климатична екшън мрежа“ („Climate Action network“). Тя настоява за финансова помощ от богатите към по-бедните страни за подпомагане на енергийния преход.
Според Лоранс Тюбиана, която е сред архитектите на Парижкото споразумение от 2015 г., на срещите КОП трябва да се говори за различните аспекти на проблема с петролния и газовия сектор, както и за евентуалните финансови контрибуции. Тази тема предвещава напрежение, тъй като ОАЕ са сред най-големите износители на петрол в света, каза Тюбиана.
Срещата КОП28 ще бъде и възможност да се провери свършеното от държавите във връзка с поетия ангажимент за ограничаване на глобалното затопляне до 2 градуса по Целзий и дори до 1,5, ако е възможно. Тази граница изглежда труда удържане, тъй като настоящите траектории показват много по-високи стойности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!