Йемен осъществи въздушна атака срещу Израел

Йемен осъществи въздушна атака срещу Израел

Украйна: Ударихме руски команден пост

Украйна: Ударихме руски команден пост

Военен с куршум в главата във взривената „Тесла“ пред хотел на Тръмп

Военен с куршум в главата във взривената „Тесла“ пред хотел на Тръмп

Полковник Кемп: Западът е на път да възнагради Путин

Полковник Кемп: Западът е на път да възнагради Путин

Мицкоски: Евроинтеграцията се балканизира

Мицкоски: Евроинтеграцията се балканизира

Какво ни казват изборите в Белия дом за Тръмп 2.0

1

С едмица след като Доналд Тръмп спечели втори мандат в Белия дом, започнаха да се очертават контурите на новото му президентство.

Новоизбраният президент обяви близо дузина назначения - първите стъпки към попълване на персонала на Белия дом и ключовите правителствени отдели. Той също така направи коментари пред медиите и в социалните мрежи, които подчертават какви ще бъдат приоритетите му след встъпването в длъжност през януари, като се обръща специално внимание на имиграцията и външната политика.

След понякога хаотичното начало на първия си мандат Тръмп полага основите на следващата си администрация с по-ясно дефиниран план - и персонал, готов да го приложи.

Ето какво научихме досега.

Създаване на екип за имиграция с твърда линия на действие

Някои от новооткритите назначения на Тръмп показват, че обещанието на новоизбрания президент да депортира милиони мигранти без документи, живеещи в САЩ, не е преувеличено.

Стивън Милър, който от 2015 г. е близък съветник и автор на речи на Тръмп, е изборът на Тръмп за заместник-ръководител на администрацията на Белия дом по въпросите на политиката. Той вероятно ще оформи всички планове за масови депортации - и ще намали както нелегалната, така и легалната имиграция. По време на първия мандат на Тръмп Милър участва в разработването на някои от най-строгите имиграционни политики на администрацията.

Томас Хоман, изпълняващ длъжността директор на Агенцията за имиграция и митнически контрол по време на първия мандат на Тръмп, подкрепи политиката на президента за разделяне на семействата без документи, задържани на американско-мексиканската граница. Сега той се завръща с още по-широк ресор, като „имиграционен цар“ на Тръмп.

„Ще ръководя най-голямата депортационна сила, която тази страна някога е виждала“, заяви Хоман на консервативна конференция през юли.

Критиците предупреждават, че планът на Тръмп за масова депортация може да струва до 300 млрд. долара. В интервю за NBC News миналата седмица обаче новоизбраният президент заяви, че разходите не са проблем.

„Когато хората са убивали и убиват, когато наркобароните са разрушавали държави, и сега те ще се върнат в тези държави, защото няма да останат тук. Няма цена“, каза той. 

Китайските ястреби излитат

Много консерватори смятат, че Китай представлява най-голямата заплаха за продължаващото глобално господство на САЩ както в икономически, така и във военен план. Въпреки че Тръмп е по-предпазлив и ограничава повечето си критики към Китай до сферата на търговията, той попълва екипа си по външна политика с гласовити критици на Китай.

Новоизбраният президент избра конгресмена от Флорида Майк Уолц, пенсиониран полковник от армията, за свой съветник по националната сигурност - ключов пост във външната политика на Белия дом. Уолц заяви, че САЩ се намират в „студена война“ с Китай и беше един от първите членове на Конгреса, които призоваха САЩ да бойкотират Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 г.

През октомври конгресменката Елиз Стефаник, избрана от Тръмп за посланик на САЩ в ООН, обвини Китай в „явна и злонамерена намеса в изборите“ на фона на съобщенията, че подкрепяни от Китай хакери са се опитали да съберат информация от телефоните на бившия президент.

Макар че Тръмп все още не е посочил официално своя избор за държавен секретар, сенаторът от Флорида Марко Рубио - друг ястреб по отношение на Китай - изглежда е водещият претендент за висшия дипломатически пост. През 2020 г. Рубио беше санкциониран от китайското правителство, след като настояваше за мерки за наказване на страната за репресиите ѝ срещу продемократичните протестиращи в Хонконг.

Отношенията между САЩ и Китай често бяха трудни по време на първия мандат на Тръмп, на фона на търговските спорове и пандемията от коварство. Администрацията на Байдън, която запази много от тарифите на Тръмп за Китай и наложи някои нови, само донякъде успокои водите. Сега изглежда, че следващата администрация на Тръмп ще продължи там, където предишната е спряла.

Новата роля на Мъск

Докато списъкът с политическите назначения на Тръмп расте, има друга група, която остава малка - и изключително влиятелна.

Елон Мъск, най-богатият човек в света, присъства на пълен работен ден в преходния щаб на Тръмп в Мар-а-Лаго. Според съобщения в медиите той съветва новоизбрания президент относно кандидатите за кабинета и дори се е присъединил към разговора между Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски миналата седмица.

Във вторник вечерта Тръмп обяви, че възлага на Мъск да работи с технологичния предприемач и бивш кандидат за президент на републиканците Вивек Рамасвами в „отдел за правителствена ефективност“, който има за задача да определи нови бюджетни съкращения.

Мъск редовно предлага политическите си мнения в своята платформа в социалната мрежа X, включително подкрепя кандидатурата на сенатора от Флорида Рик Скот за следващ лидер на мнозинството в Сената.

Комитетът за политически действия на Мъск похарчи около 200 млн. долара, за да подпомогне президентската кампания на Тръмп, и той обещава да продължи да финансира усилията на групата за постигане на напредък в програмата на новоизбрания президент и за подпомагане на републиканските кандидати в предстоящите избори за Конгрес.

Междувременно предстои да видим къде ще се приземи Робърт Ф. Кенеди-младши, друга ключова фигура. Тръмп заяви, че планира да даде на бившия демократ и скептик по отношение на ваксините, който се отказа от независимата си кандидатура и подкрепи републиканеца, роля в това да направи Америка отново „здрава“.

„Той иска да направи някои неща и ние ще го оставим да се заеме с това“, каза Тръмп в речта си за изборната победа.

Приоритет на президентската власт над Конгреса

С встъпването на Тръмп в длъжност републиканците имат контрол над Сената и все още могат да вземат Камарата на представителите, макар и с малка разлика. Първите действия на новоизбрания президент обаче подсказват, че той е по-загрижен да упражнява президентската си власт, отколкото да работи със законодателната власт.

Миналата седмица той написа в социалните мрежи, че републиканското ръководство на Сената трябва да проправи пътя за повече президентски „назначения по време на ваканция“ - което му позволява да заема висши административни длъжности без одобрението на Сената, когато Конгресът не заседава. Този ход би засилил президентската власт, като подкопае конституционната роля на камарата да „съветва и дава съгласие“ за политическите назначения.

Междувременно новоизбраният президент продължава да намалява тези тесни мнозинства в Конгреса. Сенаторите, които преминават към административни функции, могат бързо да бъдат заменени с назначение от губернатора на родния им щат. Но всички свободни места в Камарата на представителите - като тези, които се създават след напускането на Стефаник и Уолц - изискват специални избори, чието насрочване може да отнеме месеци.

Някои от съветниците на Тръмп, сред които и Мъск, предупредиха, че новоизбраният президент може да застраши законодателната си програма, ако откъсне още твърде много републиканци от камарите.

Дори и при най-добрите обстоятелства, законодателната дейност на Конгреса изисква време, усилия и компромиси. Изпълнителните действия, като например нови имиграционни мерки, могат да бъдат предприети с едно движение на президентското перо.

Новият министър на вътрешната сигурност Кристи Ноем и приликата ѝ с Мелания Тръмп (СНИМКИ)

Действията на Тръмп показват, че той, поне в момента, е по-фокусиран върху второто.

Награждаване на лоялните клиенти

Тръмп тепърва започва да попълва хилядите работни места, които се откриват с новата президентска администрация, без да включваме висшите професионални бюрократи, които той заяви, че ще замени.

През 2016 г., като политически новак, той трябваше да разчита на по-естаблишмънт републиканци за ключови роли. Този път той разполага с множество потенциални кандидати с доказан опит в подкрепата му, а след осем години лоялните на Тръмп са републиканският естаблишмънт.

Във вторник Тръмп назначи губернатора на Южна Дакота Кристи Ноем за министър на вътрешната сигурност, а водещия на Fox News и консервативен автор Пийт Хегсет - за министър на отбраната. И двамата са яростни защитници на Тръмп от самото начало.

Други, като Рубио и Стефаник, бяха критици на Тръмп в началото на първата му кандидатпрезидентска кампания, но вече години наред демонстрират, че острите им думи са останали в миналото.

Рубио, който се кандидатира за президент срещу Тръмп през 2016 г., обаче все още може да има амбиции за Белия дом. По време на първия си мандат Тръмп често се вгорчаваше от назначения, които изглеждаха привлечени от светлината на прожекторите, и дори най-топлите отношения могат да се развалят.

Възможно е Тръмп да залага на лоялността с първите си кадрови изявления, но натискът на управлението в крайна сметка ще покаже дали вторите му четири години на поста ще се окажат различни от първите.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Siri е записвала разговори, Apple ще плати $95 млн.

Siri е записвала разговори, Apple ще плати $95 млн.

Технологии Преди 1 час

Записите са били "неволни", а парите ще бъдат разпределени сред потребителите

Проучване: Луната е много по-стара, отколкото си мислехме

Проучване: Луната е много по-стара, отколкото си мислехме

Любопитно Преди 1 час

Това откритие може да помогне за разрешаването на някои интересни загадки

.

Туристическите забележителности, които не можете да посетите през 2025 г.

Любопитно Преди 1 час

Някои атракции и институции изчезват през 2024 г.

призрак

Самотната пътека, която не беше празна: Защо вярваме в призраци и как мозъкът ни играе шеги

Любопитно Преди 1 час

Въпреки че няма доказателства за съществуването им, призраците са преследвали човечеството навсякъде

КЗК с производство срещу МФ по жалба на "Лукойл

КЗК с производство срещу МФ по жалба на "Лукойл

България Преди 9 часа

Има открито производство и срещу Министерството на здравеопазването

Жесток побой в Спешна помощ в София

Жесток побой в Спешна помощ в София

България Преди 9 часа

Пострадалият е откаран в „Пирогов”

Ново развитие за убийството в Старозагорско

Ново развитие за убийството в Старозагорско

България Преди 11 часа

Установено е, че на посочената дата е възникнал скандал и сбиване между двама братя

Без руския газ - тежка криза в Приднестровието

Без руския газ - тежка криза в Приднестровието

Свят Преди 12 часа

Оболоник: Всички промишлени предприятия са спрени, с изключение на хранителните

Почина най-възрастната олимпийска шампионка

Почина най-възрастната олимпийска шампионка

Свят Преди 13 часа

Келети е най-успешната унгарка в историята на олимпийските игри

19-годишна се удари в автобус с пътници на АМ „Струма“

19-годишна се удари в автобус с пътници на АМ „Струма“

България Преди 14 часа

При удара няма пострадали хора от двете превозни средства

ГЕРБ-СДС, ДБ, БСП и ИТН обсъдиха общо споразумение за управление

ГЕРБ-СДС, ДБ, БСП и ИТН обсъдиха общо споразумение за управление

България Преди 14 часа

Продължава дискусията за обхвата и съдържанието на споразумението за управление

България спасява Молдова от газова криза, след като Русия спря доставките

България спасява Молдова от газова криза, след като Русия спря доставките

Свят Преди 14 часа

От 16 декември в Молдова е въведено извънредно положение в енергийния сектор

„Живата Барби“, обсебена от идеята да е вечно млада, ще получи кръвопреливане от сина си

„Живата Барби“, обсебена от идеята да е вечно млада, ще получи кръвопреливане от сина си

Любопитно Преди 15 часа

47-годишната Марсела Иглесиас е похарчила 80 000 паунда за козметични процедури, но е решила да опита нещо различно

Кебапче се заклещи в гърлото на момиче в Пазарджик

Кебапче се заклещи в гърлото на момиче в Пазарджик

България Преди 15 часа

Общо 107 пациенти са преминали на 1 януари през Спешното отделение на МБАЛ-Пазарджик

Башар Асад

Опитали да отровят Башар Асад в Москва?

Свят Преди 15 часа

По непотвърдена информация бившият сирийски лидер страдал от интензивна кашлица и задушаване