С ветът на технологиите приема решението на американски съдия, според което Google незаконно монополизира онлайн търсенето и свързаните с него реклами.
Четири години бяха необходими, за да се стигне до този момент, а неизбежното обжалване от страна на собственика на Google - Alphabet, означава, че съдебният процес вероятно ще продължи още известно време.
(Видеото е архивно: Google проговори и на ромски език)
Но вече се обмислят потенциалните последици от решението на съдията, вариращи от парични глоби до други, по-сложни средства за защита.
Правителството на САЩ иска конкретно "структурно облекчение" - така че как би могло да изглежда то?
Разпадане на групата
Най-острият вариант би бил да се изиска от Google да се раздели на по-малки части - ход, който американските служители не изключват.
Google е много повече от просто търсене.
Google violated antitrust law, spending billions to create an illegal monopoly and become the world's default search engine, a US judge ruled https://t.co/F9pXAgD5Rp pic.twitter.com/pqkkdzwTJJ
— Reuters (@Reuters) August 6, 2024
Само погледнете Android - фирма, която тя купи за 50 млн. долара (39,3 млн. паунда) през 2005 г. и която сега работи на повечето смартфони - или YouTube - придобивка за 1,65 млрд. долара през 2006 г., която сега генерира многократно по-големи приходи всяка година.
Аргументът би могъл да бъде, че всички тези дейности могат да останат в рамките на Google, но същинската търсачка трябва да се отдели в отделен бизнес.
Това може да предизвика недоумение у ръководителите на Alphabet. Но докато Google остане търсачката по подразбиране в устройствата, средният потребител едва ли ще забележи разликата.
Гугълни го
Друго потенциално средство за защита е свързано с практиката на Google да плаща на други компании да я използват.
САЩ заявиха, че в момента Google плаща на фирми като Apple над 10 млрд. долара годишно, за да бъде предварително инсталирана като търсачка по подразбиране на техните устройства или платформи.
Съдията се съгласи с това.
Твърдението е, че ако Google не беше похарчила тези пари, големите фирми можеше да бъдат насърчени да разработят свой собствен опит за търсене.
Вместо това браузърът Safari на Apple например използва Google по подразбиране, когато го използвате за търсене в интернет.
Ако коригиращите действия засегнат в значителна степен възможността на Google да плаща на други компании, за да го използват, може би тези компании биха могли да създадат конкурент.
В този случай обаче те биха се сблъскали с невероятно силното признание на Google от страна на клиентите за търсене. Въпреки високия профил на собствената си марка, е трудно да си представим да кажем на някого да "Apple" нещо.
А и много хора така или иначе изтеглят конкурентни браузъри на своите устройства, така че ако използвате Chrome или Firefox на своя iPhone например, няма да забележите, ако търсачката на Safari се промени.
Трудно е да се промени
По-лесно е да си представим някакъв вид екран за избор, в който хората, отварящи браузър за първи път, биват питани дали искат да използват Google или алтернативен браузър като Bing на Microsoft.
По-трудно е обаче да си представим, че това ще накара хората да се откажат от Google по простата причина, че за повечето хора той просто работи добре.
Онези от нас, които имат сиви коси, си спомнят, че Google е една от няколкото търсачки, които се появиха в зората на интернет, с познати съперници като Yahoo и Ask (преди AskJeeves), и вероятно по-малко познати съперници като Lycos и AltaVista.
Но през следващото десетилетие Google не просто се превърна в доминиращ играч на пазара, а стана част от начина, по който говорим.
Въпреки че през 2009 г. Microsoft пусна своя конкурент Bing, все още нищо не е свалило Google от върха.
Шефът на Microsoft Сатя Надела свидетелства по делото срещу Google, може би надявайки се, че подобно съдебно решение най-накрая ще помогне на Bing да получи крила.
Необходимо е време
Каквото и да се случи по-нататък, миналият опит показва, че това няма да стане бързо.
През 1999 г. Microsoft се оказа в ситуация, много сходна с тази, в която се намира Google сега.
Американски съдия току-що беше установил, че фирмата е създала монопол, а година по-късно съдът нареди фирмата да бъде разбита.
Майкрософт обжалва решението и през 2001 г. първоначалното решение за прекратяване на дейността му е отменено.
До края на 2002 г. Microsoft постигна споразумение с Министерството на правосъдието на САЩ, което беше прието от съдия.
Но някои американски щати не се съгласиха и едва през 2004 г. - пет години след първоначалното решение - споразумението беше официално подписано.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!