3

М иналата седмица Киър Стармър беше посрещнат като герой от висши демократи във Вашингтон.

Според няколко души, запознати с разговорите, по време на поредица от срещи с президента на САЩ Джо Байдън, високопоставени служители на Белия дом и демократи в Конгреса миналата седмица новият британски премиер е бил обсипан с похвали и обич, след като постигна историческа победа за Лейбъристката партия на Обединеното кралство.

(Видеото е архивно: Великобритания вече има нов премиер. Киър Стармър: Страната ни гласува за промяна)

Настоящите сътресения в Демократическата партия, катастрофално разделена по въпроса дали Байдън трябва да се оттегли от президентската надпревара заради възрастта и психическото си състояние, накараха някои да погледнат към британската им сестринска партия като към рядък лъч на надежда за левия център, пише Politico.

Победата на лейбъристите е особено значима за недоволните демократи, като се има предвид, че в момента Доналд Тръмп води пред Байдън, а предполагаемият кандидат за президент на републиканците е фаворит да спечели отново Белия дом през ноември.

Малцина очакват опита за покушение срещу Тръмп в събота да доведе до нещо друго, освен да увеличи шансовете му, а Стармър се обади на бившия президент в неделя, за да му пожелае бързо възстановяване.

Един член на Конгреса от Демократическата партия, получил анонимност, заяви: "Единственият светъл лъч за мен от последните няколко седмици е да видя огромното поражение, претърпяно от консерваторите във Великобритания".

"Киър Стармър е изключително нормален, добронамерен и интелигентен държавен служител, който върши работата си по правилните причини", казa той.

"Очаквам с нетърпение Обединеното кралство да се върне като надежден партньор. Той ще внесе известна нормалност на Даунинг стрийт."

Демократите, в края на краищата, обичат победителите.Това е политическа партия, която се интересува повече от властта, отколкото от интелектуалното бръщолевене - нещо, което в исторически план не винаги може да се каже за лейбъристите във Великобритания - и разполага с мощна избирателна машина, разказва Politico.

Това означава, че историческата победа на Стармър над Консервативната партия, която на 4 юли претърпя най-лошия си изборен резултат в историята, му е осигурила повишено доверие сред вашингтонския елит... поне засега.

Точно у дома

Разговорите във вашингтонските демократични кръгове разкриват колко усилия са положили висши представители на Лейбъристката партия, за да изградят коалиция с водещите фигури на сестринската им американска партия.

Министърът на външните работи на Обединеното кралство Дейвид Лами и главният политически стратег на Стармър Морган Максуини са добре познати фигури сред демократите във Вашингтон.

В дните след изборите на 4 юли Максуини дори участва във виртуален форум с някогашния съветник на Барак Обама - и вездесъщ телевизионен анализатор - Дейвид Акселрод, съобщи за Politico един от присъстващите.

Двамата са говорили за комуникациите, политическата стратегия и бъдещето на прогресивната политика пред онлайн аудитория от политически дейци на демократите от САЩ.

Високопоставени помощници на демократите откриват прилики между майсторския план на Максуини да върне лейбъристите в управлението само пет години след катастрофалното изборно поражение и известната президентска победа на Байдън през 2020 г.

Стармър, подобно на Байдън, се фокусира върху спечелването обратно на избирателите от работническата класа чрез фундаментални политики, които засягат цялата популация,  като подобряване на обществените услуги и големи разходи за инфраструктура.

"Той просто си пасва", казва за Стармър бивш високопоставен съветник на демократите в Белия дом.

"Стармър е партиен лидер, който промени основни неща в своята партия, за да я направи не само избираема, но и да я свърже отново с работещите хора. Усилията му са поучителни за тези от нас, които се опитват да се ориентират в политическия и културен момент в САЩ."

Сенатор Тим Кейн, партньор на Хилари Клинтън в президентските избори през 2016 г., заяви, че първите стъпки на Стармър за сближаване на Обединеното кралство с Европа също са били добре посрещнати в средите на демократите.

"Без да го казва, изглеждаше така, сякаш Стармър казва, че ... годините на Брекзит са били оттегляне на Англия от лидерството, включително от отбранителното лидерство, и той възнамерява да бъде по-напредничав", каза Кейн.

Самият Байдън направи подобни коментари в началото на първата си двустранна среща със Стармър в Белия дом в сряда, като заяви пред британски журналисти, че "колкото по-близки сте с Европа", толкова по-силен ще бъде трансатлантическият съюз.

Друг сенатор демократ, Крис Мърфи, обаче предположи, че част от добрата воля към правителството на Стармър се дължи на по-прозаични причини, като отбеляза, че "въртящата се врата на консервативното ръководство е трудна за Съединените щати".

"Склонни сме да поддържаме доста тесни и координирани отношения с Великобритания, без значение дали начело са консерватори или лейбъристи", каза той. "Мисля, че вероятно е по-важно да имаме министър-председател за повече от шест месеца."

Лейбъристката партия на Обединеното кралство следва отблизо примера на Байдън по отношение на икономическата и индустриалната политика, като се фокусира върху използването на "зеления" преход за реиндустриализация на изостаналите райони.

Байдън е похарчил стотици милиарди долари за подобряване на инфраструктурата, стимулиране на американската зелена енергетика и подкрепа на местното производство на полупроводници.

Лейбъристката партия на Стармър бързо осъзна същата нужда за Великобритания - но след това реши значително да намали плана си за разходи за зелена индустрия по-рано тази година.

Рейчъл Рийвс, главният финансов говорител на Стармър, а сега канцлер на Обединеното кралство, се отказа от плана за изразходване на 28 млрд. паунда годишно за зелена енергийна инфраструктура, опасявайки се, че той ще бъде обявен за разточителен по време на предстоящата предизборна кампания. Вместо това лейбъристите възнамеряват да похарчат само 23,7 млрд. паунда за своя "План за зелен просперитет" за период от пет години, в допълнение към 10 млрд. паунда годишно, които вече бяха ангажирани от предишното правителство.

Един от сътрудниците на Белия дом предложи на лейбъристите да бъдат по-смели, предупреждавайки, че с такива малки суми няма да предизвикат икономическия растеж, от който се нуждае Великобритания.

Помощникът също така предложи Стармър да се заеме бързо с подобряването на жилищното настаняване и здравеопазването - две области, в които администрацията на Байдън трудно предприема значими действия поради проблеми с прокарването на законодателство през Конгреса.

"Тъй като не успяхме да подобрим достатъчно тези области, някои финансово несигурни хора все още се чувстват по този начин", каза съветникът. "По-възрастните хора могат да кажат, че това е невероятна икономика - защото тя е такава в момента - но ако нямате сигурни жилища и услуги, тогава няма непременно да го почувствате."

Максуини е напълно наясно с електоралните проблеми, пред които са изправени управляващите демократи, и споделя с колегите си академични статии, в които се описва как способността на Байдън да изгради силна икономика не е достатъчна, за да поддържа популярността му.

Приятели с MAGA

Стармър също така болезнено осъзнава, че новите му приятели във Вашингтон може би няма да управляват още дълго.

Високопоставени представители на лейбъристите се свързват с хора, близки до Доналд Тръмп, с надеждата да изградят силна мрежа от републиканци, които са близки с бившия президент. Министърът на външните работи на Обединеното кралство Лами оглави инициативата, като през последните месеци се срещна със съюзници на Тръмп в Конгреса и с членове на официалния екип на кампанията.

Работата с него е била изненадващо успешна. Няколко високопоставени републиканци дадоха ясно да се разбере, че Стармър е човек, с когото според тях Тръмп може да работи.

Сенатор Джош Хоули, близък съюзник на Тръмп, заяви, че не се съмнява, че британските лейбъристи и американските републиканци ще могат да поддържат успешни трансатлантически отношения, ако Тръмп спечели през ноември.

"Тези отношения са толкова стабилни между правителствата вече почти 100 години", каза Хоули.

Бившият съветник на Тръмп Елбридж Колби, спряган за висш пост във втория Бял дом на Тръмп, също беше пълен с похвали за лейбъристите.

През май той заяви пред подкаста Power Play на Politico, че предпочита Лами пред тогавашния външен министър от консерваторите Дейвид Камерън. Миналата седмица той заяви пред The Telegraph, че подобно на Байдън подкрепя плановете на Стармър за сближаване на Великобритания с Европа.

"Великобритания очевидно се намира в Европа, така че интересите ѝ са по-ангажирани там, и именно там има пропуск в общия ред на военни способности, ръководен от Америка", каза той.

Въпреки това реалността, в която трябва да се работи с непостоянен и откровен президент, несъмнено ще се окаже предизвикателство за Стармър.

Кейти Периор, бивш директор "Комуникации" на Даунинг стрийт №10, заяви, че нейната бивша шефка Тереза Мей е имала "огромни трудности" в отношенията с Тръмп, когато е била министър-председател на Обединеното кралство, и че "се е нуждаела от стратегия за всеки разговор".

"Тръмп е хулиган. Той се опитва да тормози всеки, с когото разговаря, и във всяко взаимодействие ще има един победител и един губещ - и той не възнамерява да бъде губещият", каза Периор.

Но Периор заяви, че все пак подкрепя способността на Стармър да се справи с Тръмп - който, както тя отбелязва, цени победата над всичко останало.

"[Стармър] е умен, така че ще има стратегия и план като Тереза Мей - но той е и в различна позиция, защото е победител с огромно мнозинство. Тръмп уважава победителите", казва тя.

"Ако успее да трансформира партията [Лейбъристката] и да надхитри повечето играчи в нея, тогава мисля, че може да се справи с Тръмп".

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ваня Григорова: Липсата на бюджет е изключителен проблем

Ваня Григорова: Липсата на бюджет е изключителен проблем

България Преди 2 часа

Българската данъчно-осигурителна система е изкривена и има много дефекти в нея, посочи тя

Почитаме паметта на света великомъченица

Почитаме паметта на света великомъченица

Любопитно Преди 3 часа

Баща й, езичник, имал сан патриций, а майка й била християнка

Множество сигнали за кражби от автомобили във Варна

Множество сигнали за кражби от автомобили във Варна

България Преди 3 часа

Квартал „Владиславово“ е един от районите, в които през последните месеци десетки шофьори са осъмвали с разбити прозорци на своите автомобили

<p>Тръмп назначи продуцента на &quot;Стажантът&quot; за посланик</p>

Тръмп назначи продуцента на "Стажантът" за посланик в Обединеното кралство

Свят Преди 4 часа

64-годишният Марк Бърнет създаде шоуто, което направи Тръмп международно известен

,

Колко е твърде много? Историята на най-дългото време без сън

Любопитно Преди 5 часа

Робърт Макдоналд изкарва мъчителни 18 дни, 21 часа и 40 минути без сън

о

"Бях на 6, когато разбрах, че няма Бог"

Свят Преди 5 часа

Историята на две сестри, оцелели от ужаса на Холокоста четете в следващите редове

<p>22 декември &ndash; Аферата Драйфус и краят на Чаушеску</p>

22 декември – Аферата Драйфус и краят на Чаушеску

Любопитно Преди 5 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Космическото съкровище: Ще направи ли мисията „Психея“ всички милионери?

Космическото съкровище: Ще направи ли мисията „Психея“ всички милионери?

Свят Преди 5 часа

16 Психея се намира в Астероидния пояс между Марс и Юпитер

Облаци, вятър, слънце: Какво ще е времето в неделя

Облаци, вятър, слънце: Какво ще е времето в неделя

България Преди 5 часа

Максималните температури ще бъдат между 3° и 8°

<p>&quot;Продължаваме да се питаме - защо&quot;: Година след смъртоносното нападение в Прага (СНИМКИ)</p>

"Продължаваме да се питаме - защо": Година след смъртоносното нападение в Прага

Свят Преди 5 часа

На 21 декември 2023 г. студент, въоръжен с автомат, уби 14 души и рани още 25 в сградата на университета на площад "Ян Палах"

автобусна катастрофа

Най-малко 38 души загинаха при автобусна катастрофа в Бразилия

Свят Преди 13 часа

Президентът Луис Инасио Лула да Силва нарече случилото се „ужасна трагедия“

Радев: Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително

Радев: Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително

България Преди 14 часа

Президентът осъди атаката в германския град

.

Зеленски съобщи, че се е срещнал с директора на ЦРУ

Свят Преди 15 часа

Подробности четете в следващите редове