П рочутият пруски генерал Клаузевиц е казал: „Никой не започва война или по-скоро никой разумен човек не трябва да го прави, без първо да е изяснил в ума си какво възнамерява да постигне с тази война и как възнамерява да я води”.
Медведев: Русия ще изчезне, ако не спечели в Украйна
Непровокираното нахлуване в Украйна, наредено от руския президент Владимир Путин преди повече от година, започна конфликт, който не показва признаци на отслабване, коментира пред „Скай Нюз” военният анализатор Шон Бел.
Какво се стреми да постигне Путин и как, и кога ще приключи тази война? Би било лесно да отхвърлим нахлуването на Путин като безразсъдно и ирационално, обаче той е изучавал история, вдъхновен е от лидери като Петър Велики и техните териториални завоевания, и е претърпял позора от разпадането на Съветския съюз.
Какви са загубите на Украйна и планът на Русия за войната
Руският президент не крие желанието си да възстанови бившата съветска империя.
Въпреки лошото представяне на армията си и понесените огромни жертви, Путин нарича инвазията в Украйна „специална военна операция”, което му позволява да претендира дори за скромни териториални придобивки като за стратегически успех.
Официалното осигуряване на Крим и буферна зона – Донбас, между Русия и Украйна, и НАТО може да изглежда като скромна амбиция предвид първоначалното намерение, но това е важна стъпка към по-широките цели на Путин.
За да разберем мотивите му, историята предоставя известен контекст.
Украйна започва контраофанзива през пролетта
През ноември 1939 г. Съветският съюз се чувства уязвим - Ленинград е само на 30 км от финландската граница и след операция „под фалшив флаг” СССР нахлува във Финландия, поставяйки началото на Зимната война.
Въпреки огромното си превъзходство във военна сила, Съветският съюз претърпява унищожителни загуби и армията му се представя трагично.
Обществото на нациите (предшественик на ООН) обявява нахлуването за незаконно и изключва СССР от своите редици.
В крайна сметка, въпреки тежките загуби Червената армия формално побеждава във войната, тъй като малка Финландия просто не може да поддържа военните усилия продължително време. Така се стига до Московския мирен договор.
Финландия отстъпва 9% от територията си и Сталин обявява, че целта е постигната, въпреки че първоначално тя е пълна окупация и анексиране от СССР на наскоро обявилата независимост скандинавска държава, която преди това е била част от Руската империя.
Когато Хитлер атакува Европа или когато Саддам Хюсеин нахлува в Кувейт, победата и свалянето на агресора са единственият начин да се осигури мир.
Такава победа и сваляне на Путин от власт обаче крие сериозен риск от ядрен Армагедон и не е валидна цел за Запада.
Освен ако Русия не бъде прогонена изцяло от украинската земя, което е малко вероятно, Путин ще претендира за победа.
Когато той прецени, че армията му е достигнала максимума на възможностите си, очаквайте да търси договорен мир с Украйна, подобно на станалото с Финландия преди век.
Пригожин предупреди: Ако „Вагнер” се оттегли сега, фронтът ще рухне
Президентът Зеленски не би искал да направи компромис, предвид огромните национални жертви дадени от украинците. Западът обаче знае, че военната му подкрепа за Украйна е ограничена във времето и че рискува да удължи война, която не може да бъде спечелена.
Публично западните политици ще продължат да подкрепят Киев, но при закрити врати ще оказват нарастващ натиск върху Зеленски да прекрати конфликта.
В замяна Западът ще се стреми да осигури дългосрочни гаранции за сигурност и финансова подкрепа, за да позволи на Украйна да се възстанови, с потенциала да се превърне в една от най-модерните и икономически мощни нации в Европа, както стана с Германия след Втората световна война.
Най-лошият сценарий за Русия след войната
Докато войната навлиза във втората си година, Западът рискува да продължи конфликт, който Русия не може да загуби и Украйна не може да спечели.
В резултат на това очаквайте нарастващ международен натиск за прекратяване на военните действия чрез преговори.
После Западът трябва да се увери, че дългосрочните стратегически последствия от решението на Русия да нахлуе в Украйна са толкова тежки, че далеч надхвърлят непосредствените териториални придобивки.
Провал в тази посока рискува допълнително да насърчи апетитите на Русия, а всъщност и на Китай, с огромни последици за бъдещата глобална сигурност, смята Шон Бел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!