З а първи път източноевропеец оглави Международния валутен фонд. Българката Кристалина Георгиева застава начело на организацията, която има за цел да осигури финансовата стабилност в световен мащаб и да насърчи международната търговия.
Създаден през 1944 г. от 44 страни, днес в МВФ членуват 189 държави. През годините фондът винаги е бил управляван от европеец, най-често французин, а неговият заместник е от САЩ.
Избраха Кристалина Георгиева за шеф на МВФ, тя: Огромна отговорност
Financial Times: Кристалина Георгиева - упорит талант, който ще оглави МВФ
МВФ се финансира с вноски от своите членове и предоставя заеми и консултантска помощ на страни, преминаващи през икономическа криза, за да им помогне да я преодолеят. Или както се шегува инвестиционен банкер: „МВФ е вашият лекар в спешното отделение. Те ще се опитат да ви върнат към живота и ще ви дадат съвет за това да не ядете отново тази мазна храна“.
Какъв ресурс разпределя МВФ
Обща сума на заетите ресурси от фонда е 500 милиарда Специални права на тираж (специалната валута на фонда - 693 милиарда щатски долара).
По данни от март т.г. общите ресурси на МВФ в момента са в размер на около 975 милиарда Специални права на тираж или капацитет за отпускане на заеми за около 715 милиарда СПТ (около хиляда милиарда долара)
Фондът се финансира чрез вноски (квоти) от всяка страна-членка. Размерът на вноската се определя според формула, определяща дела на страната в международните плащания, както и нейния БВП. Най-голяма квота имат САЩ – около 17%.
Кой решава как да се харчат парите на МВФ
Заемите се одобряват от 24-членния борд на директорите на МВФ, в който всеки от директорите представлява една или група държави-членки.
Детайлите от всяко споразумение за заем първо се изработват между служители на МВФ, ръководството на фонда и страната, която търси помощ. След това документите се разпространяват до членовете на борда, преди те да се съберат за финалиното одобрение на заема.
Повечето решения на борда се вземат с консенсус. САЩ имат право на вето върху решенията, но никога не са го използвали.
В момента с най-големи заеми от МВФ са Аржентина, Украйна, Гърция и Египет.
За новини и съвети, свързани с личните финанси четете Pariteni
Критиките
Критиките към фонда най-вече са насочени към това, че изисква реформи, като не винаги се съобразява със специфичните местни икономически условия и култура, както и че не винаги отчита социалното въздействие. Икономистът Джефри Сакс пише, че „обичайната рецепта на фонда е за затягане на бюджетния колан към страни, които са твърде бедни, за да имат собствени колани“.
Друга гледна точка е, че държавите, получаващи земи от фонда доброволно жертват политическата си независимост и това може да доведе до обществено недоволство.
МВФ и България
България е член на МВФ от 25 септември 1990 г. Квотата на България в МВФ е 896.3 млн. СПТ. За периода 1991 – 2004 г. България сключва общо осем споразумения с МВФ. През 2007 г. страната ни предсрочно погаси дълга си към МВФ.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!