Какво е "Пръстенът на рибаря" - символът, който папа Франциск промени?
"Пръстен на рибаря" е вторият официален атрибут на римския папа, заедно с тиарата.
Франциск избира да носи по-обикновен, сребърен пръстен, а не традиционния масивен златен. Той запазва символиката, но не я подчертава като власт. Това беше много в духа на неговата скромна линия още от началото на понтификата му. Традиционният „Пръстен на рибаря“ му е връчен по време на интронизацията, но той не го носи ежедневно, за разлика от предшествениците си.
“Пръстенът на рибаря” е пръстен-печат, който се връчва на папата – върховния глава на Римокатолическата църква – при встъпването му в длъжност. Стандартният му дизайн изобразява Свети Петър, апостол, като над изображението е изписано името на действащия папа. В миналото пръстенът се е използвал като печат за личната кореспонденция на папата и за папски бреве (официални, но по-малко тържествени документи), и е бил един от двата папски печата, другият от които е оловният печат, наречен була (bulla). Въпреки че “Пръстенът на рибаря” вече не се използва като печат, всеки новоизбран папа получава собствен пръстен като символ на епископската си власт. След смъртта на папата пръстенът се унищожава от камерленгото – личният представител на Свещения колеж на кардиналите в управлението на църквата – като знак за прекратяване на властта на починалия папа.
The Fisherman's Ring, which is given to each new Pope, is unique to him and is traditionally destroyed upon his death. It's used to seal official documents with a wax imprint. The ring features an image of St. Peter as a fisherman, symbolizing the Pope's role as the fisher of men… pic.twitter.com/qMdqRf0EWL
— The Religious Hippie (@HippieReligious) January 15, 2025
Свети Петър – рибарят, чието дело продължава
Името на пръстена произхожда от Свети Петър – рибар, един от учениците на Иисус, когото църквата счита за първия папа. Макар че някои пръстени на папи показват Свети Петър, който хвърля мрежи от лодка, други го изобразяват с ключовете от небесното царство – символ на властта, която според традицията Христос е предал на Петър като първия епископ на Рим. Затова връчването на пръстена на новия папа при встъпването му в длъжност символизира повереното му задължение като наследник на Петър и водач на църквата. Пръстенът обикновено се носи на безименния пръст на дясната ръка на папата.
На Светли понеделник: Отиде си папа Франциск
Символ на духовен съюз
Обичаят да се връчва пръстен на епископите при тяхното ръкополагане датира поне от VI век сл. Хр. и вероятно е възникнал като ритуал, символизиращ обвързаността и верността на епископа към неговата епархия, възприемана като неговата „съпруга“. Така “Пръстенът на рибаря” олицетворява обвързаността на папата с Римокатолическата църква. Използването на пръстена като восъчен печат за личната папска кореспонденция е документирано още в средата на XIII век в писмо от папа Климент IV (управлявал в периода 1265–1268) до неговия племенник. Другият папски печат – булата – се е използвал за папски були, тоест за официални папски документи. До XV век Пръстенът на рибаря вече се е използвал за подпечатване на папски бреве. През 1842 г. тази практика е преустановена и печатът е заменен с щемпел. “Пръстенът на рибаря” обикновено е изработен от злато, но този, връчен на папа Франциск (от 2013 г. насам), е направен от посребрено злато.
The papal ring, also known as the “Fisherman’s Ring,” has a rich history and is a significant symbol of the Pope’s authority and role within the Catholic Church. When a new Pope is elected, the old ring is destroyed to signify the end of his papacy, and a new ring is made for the… pic.twitter.com/DxcVH9C8NF
— The Hindu (@the_hindu) April 21, 2025
Да целунеш ръката на папата – жест на почит или анахронизъм?
Традицията да се целува пръстенът на папата (или на епископ) вероятно води началото си от Средновековието и е жест на уважение към длъжността и властта на духовника. По време на понтификата на Пий X (1903–1914) целуването на пръстена на кардинал или епископ носело на вярващия индулгенция. Тази практика започнала да се променя при папа Павел VI (1963–1978), който провежда реформи в системата на индулгенциите и премахва много формалности, свързани с неговата длъжност, включително и жестовете, символизиращи подчинение на папата, като целуването на ръката, рамото, бузата или краката му. Въпреки това обичаят не е напълно премахнат и е все още широко разпространен, макар че някои папи след Павел VI понякога са обезкуражавали поклонниците от този жест, особено при срещи с дълги опашки от вярващи. През март 2019 г. видеозапис, на който се вижда как папа Франциск отдръпва ръката си от поклонници, които чакали да го поздравят след литургия в Лорето, Италия, предизвика недоумение и полемика. Ватиканът обаче публикува изявление, че Франциск е проявил единствено загриженост от хигиенна гледна точка и не е желаел да създава риск от предаване на микроби между хората.
Кой може да бъде следващият папа? Кардиналите, които могат да наследят Франциск
Унищожаването на папския пръстен – край на властта и защита от злоупотреба
След смъртта на папата, неговият пръстен и була традиционно се унищожават със специален чук от камерленгото. Тази практика не само символизира края на неговата власт, но и предотвратява евентуална злоупотреба – например използването на пръстена или булата за фалшифициране на документи. Церемонията по унищожаването на папския пръстен се извършва след официалното потвърждение на смъртта на папата. Камерленгото обявява смъртта, след което поема пръстена и булата и ги унищожава в присъствието на Колегията на кардиналите. Това се случва преди официалното начало на конклава за избор на нов папа. Обичаят бе променен при оставката на папа Бенедикт XVI през 2013 г., който бе на папския престол от 2005 г. Вместо да бъде счупен, неговият пръстен бе маркиран с дълбок кръст в горната му част с помощта на длето.