С ветът стана свидетел на година, белязана от екстремни климатични събития, от опустошителни урагани до катастрофални наводнения. На прага на 2025 г. надвисналата заплаха от явлението „Ла Ниня“ добавя още един слой несигурност към глобалната климатична картина, пише Stars Insider.
Към август 2024 г. Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ прогнозира, че има голяма вероятност „Ла Ниня“ да се развие между септември и ноември 2024 г., потенциално да продължи и през зимата на Северното полукълбо на 2025-2026 г.
Този климатичен модел може значително да повлияе на глобалното време, което води до още по-екстремни метеорологични явления като суши, наводнения и урагани.
Какво са „Ел Ниньо“ и „Ла Ниня“?
„Ел Ниньо“ е част от естествен метеорологичен цикъл с огромно влияние върху климатичната система на Земята. По време на епизод на „Ел Ниньо“ се наблюдава по-топло време в глобален мащаб и екстремни събития по цял свят – повече суши на едни места и наводнения на други.18.04.2024 г.
„Ла Ниня“, хладната фаза на южната осцилация „Ел Ниньо“, се характеризира с промени във ветровете и температурите на океана в Тихия океан, пасатите се усилват, а студената вода от дълбините на океана се издига нагоре. „Ла Ниня“ е част от естествения климатичен цикъл, но подобно на „Ел Ниньо“ може да предизвика екстремни метеорологични условия по целия свят.
„Ел Ниньо“ и „Ла Ниня“ обикновено траят между 9 и 12 месеца, но е възможно и до няколко години.
Как ще повлияе на времето „Ла Ниня“?
„Ла Ниня засилва пасатите от изток на запад, изтласквайки топлите повърхностни води на запад и позволявайки на студена, богата на хранителни вещества вода да се издигне на повърхността в източния Пасифик.
Докато „Ла Ниня“ обикновено носи по-студени и влажни зими в северната част на Северна Америка и по-топли и сухи зими на юг, Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA) прогнозира 40-50% шанс за температури над средните за щата Ню Йорк тази зима (декември-февруари).
„Ла Ниня“ отслабва срязването на вятъра, естествена бариера за образуването на урагани. Това може да доведе до по-активен сезон на ураганите в Атлантическия океан, особено за региони като Флорида. Сезоните на ураганите през 2020 г. и 2021 г., и двата през годините на „Ла Ниня“, бяха особено активни. Рекордно високите температури на морската повърхност в тропическия Атлантик допълнително допринасят за опасенията на специалистите относно потенциално тежък сезон на ураганите.
Въздействие върху Южното полукълбо
За Източна Азия и Австралия „Ла Ниня“ често носи повишение на количествата на валежите. Австралия претърпя тежки наводнения по време на последното събитие „Ла Ниня“. За индийският мусон също има благоприятни условия по време на „Ла Ниня“, което води до над средните валежи. Но може да отнеме няколко месеца, за да се появят тези ефекти от „Ла Ниня“, особено в Южна Азия.
Африка
С изключение на някои западноафрикански региони, в които може да има повишени валежи, „Ла Ниня“ има тенденция да влошава сушите в Източна Африка. Неотдавнашните събития от „Ла Ниня“ доведоха до опустошителни суши в региона, особено през 2022 г., където валежите през март-май бяха най-ниските в историята.
Европа
Въпреки че връзката между явлението и Европа е по-малко пряка поради разстоянието, очаква се „Ла Ниня“ да доведе до по-ниски температури в Централна и Западна Европа тази зима. Освен това се очакват по-малко валежи за континенталната част, с повишени валежи на север и юг.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!