Н икарагуанска мигрантка насърчава културни дейности, за да направи видима стойността на имиграцията и да разруши бариерите, които често възпрепятстват или забавят социалната адаптация на семейства в уязвимо положение.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Доналдо Ернандес в своя репортаж.
Той посочва, че 20% от населението на тази страна са мигранти.
Сешия Убау е никарагуанска изпълнителка, живееща в Коста Рика, която споделя таланта си, за да повиши осведомеността относно имиграцията. Тя се бори с ксенофобията и често е част от събития, организирани от на Агенцията на ООН за бежанците.
Сешия е само едно от лицата на повече от 580 000 никарагуанци в Коста Рика, според данни на Международната организация по миграция. Граждани, които са избягали от родната си Никарагуа са се сблъскали с отхвърляне, дискриминация и ксенофобия.
Проучване на Организацията на обединените нации отчита 50-процентно увеличение на речта на омразата на територията на Тико през последната година, включително ксенофобски послания срещу никарагуанци.
„Искаме да запознаем хората с работата, която Върховният комисариат на ООН за бежанците извършва“, казва Наталия Диас, говорител на Върховния комисариат на ООН за бежанците в Коста Рика.
От 2018 г. насам, когато избухна кризата в Никарагуа, ООН е организирала повече от 4000 събития в полза на мигрантите и бежанците, включително културни дейности със сътрудничеството на повече от дузина творци, които, подобно на Сешия, се стремят да допринесат за борбата с ксенофобията.
Въпреки постигнатия напредък органите на ООН признават, че все още има дълъг път до постигането на целта. Основният от тях е да се създадат информационни кампании, които да променят нагласите в страна като Коста Рика, която приема бежанци от 70-те години на миналия век поради граждански войни, социални конфликти и природни бедствия. Официалните данни сочат, че 20% от населението на Коста Рика са мигранти.
"Смятам, че съпричастността е ключът към много неща в света, към предотвратяването на много насилие и най-вече към това да се запиташ: какво бих направил в ситуация на политическо насилие, ако трябва да напусна страната си за една нощ”, разказва служител на ООН.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!