Н ародното събрание в България прие забрана за пропаганда, популяризиране и подстрекаване към идеи, обвързани с „нетрадиционна сексуална ориентация“ и полова идентичност.
Законът беше приет с гласувани на две четения в едно заседание промени в Закона за предучилищното и училищно образование, внесени от партия „Възраждане“ в сряда.
В отговор на приетите промени, неправителствени организации организираха протест от 18:30 на пл. „Независимост“, под наслова: „Училища за всички! Да спрем закона на омразата!“
Припомняме, че Народното събрание определя „нетрадиционна сексуална ориентация“ като всяка различна от традиционното емоционално, романтично и сексуално привличане на лица от противоположни полове.
Българският хелзинкски комитет (БХК), неправителствена организация за защита на правата на човека, внесе становище в Народното Събрание по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование, с което призовава да не бъдат приемани промените. БХК съобщи, че законопроектът нарушава основни човешки права, които са защитени и от Конституцията на Република България.
Законопроектът и обвързаните с него теми за човешки права, хомофобия и традиционни семейни ценности предизвика разрив в Народното събрание и сред българската популация. Промените бяха подкрепени от 135 депутати, против бяха 57, а осем се въздържаха.
Позицията на Европейската комисия относно човешките права за различни сексуални и полови идентичности е в опозиция от въведените промени в Закона за предучилищното и училищното образование.
„ Хомофобският тормоз обаче остава преобладаващ в европейските образователни среди и учителите често нямат необходимите инструменти и стимули за ефективно справяне с този проблем “, пише се в позицията на ЕК, публикувана на 7 декември 2023г.
По данни на Комисията, близо половината от ЛГБТИ+ учениците са жертви на тормоз и смятат, че правата им не се подкрепят в училищната среда.
ЕК допълва, че в резултат се забелязват понижен академичен успех, проблеми с психичното здраве, нередовно присъствие в учебното заведение и обмисляне на самоубийство.
Комисията призовава за предотвратяване на насилието и дискриминацията, основани на сексуална ориентация, полова идентичност и изразяване и полови характеристики (SOGIESC).
32 европейски държави са въведени закони и политики, свързани със сексуалната ориентация в образованието. Въпреки това само 11 държави са извършили мониторинг на насилието, в образованието и/или са оценили отговорите на това насилие.
В чл. 4 (1) на българският Закон за защита от дискриминация, в сила от януари 2004г. Се забранява „ всяка пряка или непряка дискриминация, основана на пол, раса, народност, етническа принадлежност, човешки геном, гражданство, произход, религия или вяра, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично или обществено положение, увреждане, възраст, сексуална ориентация “ и базирано на Конституцията, човешкото право на свободно изразяване на сексуална ориентация е защитено.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!