В разгара на глобалната пандемия учените в Института по имунология в Ла Хоя работеха неуморно, за да разберат по-добре вируса SARS-CoV-2 и да подпомогнат създаването на ефективна ваксина срещу COVID-19.
"Гласът на Америка" (Voice of America – VOA) ни припомня трудностите, пред които се изправиха медиците през 2020 г.
През 2020 г., когато светът се изправи пред невиждана здравна криза, специалисти от различни области обединиха усилията си в борбата срещу „невидимия враг“. Тогава екипът на научно-популярната програма VOA-TEK надникна зад вратите на водещи американски лаборатории, за да покаже какво означава да си на „фронтовата линия“ на научните изследвания.
Вирусология под микроскоп
„Вирусите са относително прости машини с няколко основни компонента. Точно това ги прави уязвими“, казва д-р Ерика Олман Сафайър, ръководител на лаборатория в Института по имунология в Ла Хоя. Нейният екип използва мощни електронни микроскопи, за да анализира структурата на вируса на молекулярно и дори атомно ниво. Целта е ясна: да се открие най-слабото място на патогена, което може да бъде атакувано с лекарство или антитяло.
„Ако можем да видим как се сглобява вирусът, ще знаем и къде можем да го разбием“, допълва Сафайър.
Лабораторията ѝ е получила финансиране в размер на 1,7 милиона долара от фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, насочено специално към изследвания на COVID-19.
Т-клетките: армията на имунитета
В съседна лаборатория, водена от италианския учен Алесандро Сете, изследователите се фокусират върху Т-клетките – ключов елемент от имунната система. Те търсят отговор на въпроса защо при едни хора болестта протича леко, а при други – тежко.
„Измерваме кои части от вируса се разпознават от различни Т-клетки и как реагират те. Това ни позволява да разберем имунния отговор при различни хора – млади, възрастни, ваксинирани или преболедували“, обяснява проф. Сете.
Колежката му, д-р Даниела Вайскопф, показва хиляди миниатюрни епруветки с пептиди – малки частици от вируса. Те се използват за тестване на имунния отговор. „Разделили сме целия вирус на малки участъци от по 9 или 10 аминокиселини. Само толкова могат да разпознаят Т-клетките“, казва тя.
Ключът е в паметта на имунната система
„Най-важното при ваксините е, че те създават имунна памет – защитен отговор още преди тялото да се сблъска с вируса“, казва д-р Шейн Кроти, имунолог, чиято работа променя разбирането за антителата още през 2009 г.
Той и екипът му използват съвременни технологии за сортиране на клетки – апарати, които с помощта на лазери могат да анализират и класифицират милиони клетки за час. „Търсим онази една клетка от 100 милиона, която носи решението. Това е като да търсиш игла в купа сено“, обяснява Кроти.
COVID-19: По-близо до SARS, отколкото до MERS
Изследвания на д-р Алба Грифони показват, че COVID-19 има много общи черти със SARS – вирусът, причинил епидемията през 2003 г.