З а някои хора дори тестването за COVID-19 може да ги накара да се чувстват зле, съобщава BBC.
Според проучвания поне 6% от хората ще изпитат необоснована загриженост и дори маниакален страх за собственото здраве веднъж през живота си. Въпреки че все още няма актуална статистика, този процент може да се е увеличил от началото на пандемията заради непрекъснатия цикъл от новини, наблягащ върху симптомите и опасностите от коронавируса.
„Подозирам, че тревожността от заболяване се е увеличила значително по време на пандемията, защото хората имат повече време да размишляват и да обмислят симптомите си“, казва Питър Тайърър, професор по психиатрия в Имперския колеж в Лондон.
Какво представлява тревожността от заболяване?
В миналото хората, страдащи от необоснована загриженост за здравето си, са били наричани хипохондрици и често са били осмивани. Много хора твърдяли, че хипохондриците просто искали да добавят малко драма към живота си. „Това състояние се възприемаше като шега“, казва проф. Тайърър.
Едва през 2013 г. Американската психиатрична асоциация официално прие термина „болестно тревожно разстройство“, за да опише състоянието на непропорционална и изтощителна загриженост за здравето.
Противно на идеята, че хипохондриците просто търсят внимание, произходът на този тип тревожност често е много специфичен.
„Често има задействане на тревожността“, казва Хелън Тайърър, старши клиничен научен сътрудник в Имперския колеж Лондон и автор на книга за справяне със тревожността от заболяване.
„Възможно е някой в семейството на хипохондрика да е бил болен. Или да е чувал за някой на неговата възраст, умиращ от болест. В други случаи пациентите могат да развият прекомерни и продължаващи притеснения относно предишно заболяване като рак или сърдечен удар, което се появява отново, или текущо състояние – като диабет.
Състоянието на тревожност от заболяване се характеризира с натрапчива проверка на симптомите. Много от засегнатите прекарват часове всеки ден в проучване на потенциални заболявания онлайн. „Всяка минута от деня те проверяват дали имат някое заболяване или не“, казва Хелън Тайърър.
Непрекъснатото безпокойство води до много повече посещения в лекарски кабинети и болници, а пациентът често се убеждава, че направените му тестове са грешни, казва Хелън Тайърър.
Ноцебо ефектът
В много ситуации безпокойството за нашето здраве може да създаде появата на симптоми – самоизпълняващо се пророчество, което може да изглежда сякаш потвърждава страховете ни.
Нашите очаквания могат дори да доведат до физиологични промени, като например освобождаването на молекули, които причиняват главоболие.
„Важно е да се подчертае, че нелекуваната тревожност от заболяване е не само вредна за психическото здраве, но и за физическото ни“, казва Питър Тайърър. Професорът посочва едно 12-годишно проучване на 7000 участници в Норвегия. След като отчитат други потенциални рискови фактори, изследователите установяват, че високите нива на тревожност от заболяване повишават риска от коронарна болест на сърцето със 70%.
Интервенции
С нарастването на интереса към тревожността от заболяване нараснаха и изследванията за потенциални интервенции. Една от най-добре изпитаните интервенции е адаптирана форма на когнитивно-поведенческа терапия, която помага за прекъсване на негативните мисловни цикли.
Според Питър и Хелън Тайърър едно от най-големите предизвикателства е пациентът да разпознае тревожността като проблем, а не да я вижда като рационална оценка на възприемания риск.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!