С ърбия тихомълком увеличава продажбите си на боеприпаси, които в крайна сметка отиват за защитата на Украйна, въпреки че Белград официално поддържа приятелски отношения с Москва и не се е присъединил към западните санкции срещу Русия, пише "Файненшъл таймс", цитиран от "Фокус". (Видеото е архивно.)
След началото на войната в Украйна през 2022 година обемът на износа на боеприпаси от Сърбия за Украйна през трети страни възлиза на около 800 милиона евро.
"Това е част от нашето икономическо съживяване и е важно за нас. Да, ние изнасяме нашите боеприпаси. Не можем да изнасяме за Украйна или Русия... но имаме много договори с американци, испанци, чехи и др. Какво правят с тях след това в крайна сметка си е тяхна работа. Дори да знам, това не е моя работа. Моята работа е да се уверя, че боеприпасите ни са законни, за да можем да ги продадем. Трябва да се грижа за хората си, това е всичко. Това е всичко, което мога да кажа. Имаме приятели в Киев и Москва. Това са нашите славянски братя", коментира сръбският президент Александър Вучич.
Сърбия остава най-близкия балкански съюзник на Русия
Сърбия не е член на НАТО или Европейския съюз и нейният народ отдавна таи сантиментална привързаност към Русия и недоволство от Запада след бомбардировките на НАТО през 1999 година. Белград също така разчита Москва да блокира международното признаване на Косово в ООН.
Вучич устоя на натиска на Запада да приеме санкции срещу Русия и разрешава руски полети, въпреки че казва, че е ангажиран с присъединяването на страната му към ЕС.
А за Запада търсенето на подкрепа за Украйна стана по-важно от тласкането на националистическия лидер на Сърбия към демократични реформи.
"Вучич мълчи за факта, че дава подкрепа за Украйна, макар и не пряка", посочва Иван Вейвода, изследовател в Института за хуманитарни науки във Виена.
Сърбия иска да купи нови изтребители, но не от Русия
"Той говори неясно. Очевидно е, че не иска да го признае, за да бъде неговата крайна десница доволна, но всъщност Сърбия предоставя огромна помощ на Украйна в борбата ѝ срещу Русия", добавя Вейвода.
Участието на Сърбия в доставките на боеприпаси за Украйна е толкова завоалирано, че официалните данни не го отразяват. Но сръбските власти отбелязват, че оръжейната индустрия се развива бързо, а няма къде другаде да отиват произведените оръжия, тъй като Белград не продава на Русия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!