10

З а повечето жители на СССР датата 29 септември 1929 г. била неделя като всяка останала – ден за заслужена почивка в края на седмицата. Те можели да прекарат деня както си пожелаят – да излязат на разходка със семействата си, да отидат на църква или да си останат у дома.

За режима, оглавяван от Йосиф Сталин, неделята представлявала сериозна заплаха за индустриалния прогрес. В този ден всички машини замлъквали, продуктивността падала до нула, а хората се отдавали на занимания, които били в разрез с идеалите на социалистическата революция.

Новата седмица

Следващата неделя била напълно различна. На този ден 80 процента от хората трябвало да отидат на работа, а на едва 20 процента било разрешено да почиват. По идея на икономиста Юрий Ларин седмицата била реформирана – тя била наречена непреривка и вече се състояла не от седем, а от пет дни. Почивките били разпределени по начин, който гарантирал, че машините ще работят постоянно.

Решението на Сталин имало за цел да промени самата концепция за работна седмица, което да доведе до рязко увеличаване на продуктивността. Освен това режимът искал да намали желанието на хората да ходят на църква в неделните дни.

Какво всъщност представлявала непреривката? За разлика от обикновената седмица, тя била петдневен цикъл, като всеки ден от нея бил отбелязван с различен символ – като жито, червена звезда, сърп, чук, книга или будьоновка (известна и с името богатирка, тази шапка се превърнала в символ на Червената армия).

Населението на свой ред било разделено на пет групи, всяка от които имала собствен почивен ден. Дните в календарите били изобразявани с различни цветове, показвайки кога даден човек е работил и кога – почивал. Обяснено най-просто, това била най-мащабната работа на смени, въвеждана някога.

Реформата обаче изобщо не била посрещната с ентусиазъм от жителите на СССР. В едно писмо, публикувано в „Правда“, официалният вестник на Комунистическата партия, бил зададен следният въпрос: „Какво да правим през почивния си ден, ако съпругите ни са в завода, децата ни са на училище и няма кой да ни посети? Ако сме сами, що за почивка е това?“

Ето какво се казва в друго писмо: „Как да работя, ако свободният ден на майка ми е един, на баща ми е друг, на брат ми е трети, а моят – четвърти?“

Разделяй и владей

На пръв поглед причините за промяната били изцяло икономически. Социалните последици – като невъзможността на семействата да се събират или да посещават религиозни церемонии, в очите на Сталин били повече от добре дошли. Малко преди въвеждането на непреривката, историкът Иван Иванович Шиц написал, че промяната едва ли ще доведе до унищожаването на неделята и християнските празници, нито ще намали желанието на хората да се срещат със своите близки и приятели. „Изглежда, че основната функция на непреривката е да създаде илюзия за култура на интензивна работа“, отбелязал той.

Истината е, че до днес са достигнали малко свидетелства за проблемите, които реформата създала на семействата. Това, което се знае със сигурност, е, че по това време практиката хората да си отбелязват в тефтерчета почивните дни на своите роднини и приятели станала много популярна.

Социологът Евиатар Зерубавел смята, че календарната реформа отразява ненавистта на марксистката идеология спрямо семейството. „Темпоралната симетрия – т.е. възможността хората да синхронизират графика си с този на своите близки, е нещо като лепило, което съединява отделните елементи в обществото. Когато бъде отнета възможността за обща почивка, това лепило изчезва“, отбелязва Зерубавел.

Той добавя, че по този начин за съветския режим е било значително по-лесно да „разделя и владее“. Въпреки това, още през март 1930 г. властите започнали да одобряват молби на някои семейства за едновременни почивни дни.

Атака срещу религията

Повечето експерти са на мнение, че основната цел на реформата всъщност била друга – нарушаването на религиозният ритъм на седмицата. Ако причините за решението на Сталин действително били чисто икономически, то по-добрият вариант несъмнено би бил да се запази нейната продължителност, а почивните дни да бъдат разместени. Преди реформата хората почивали по 52 дни годишно, а след въвеждането на непреривката почивните дни станали 70. В същото време обаче съветските власти смятали, че липсата на петък, събота и неделя ще попречи както на православните християни, така и на евреите да изпълняват своите религиозни практики.

„Да се опиташ да откажеш хората от религията им, затруднявайки изпълняването на техните ритуали, може да изглежда налудничаво, но трябва да имаме предвид, че до този момент никой не бил опитвал нещо подобно“, отбелязва писателят Тони Ууд. Според него, в известна степен може да се каже, че реформата е постигнала своята цел. „Съвременните руснаци се смятат за силно религиозни, но редица изследвания показват, че те ходят на църква много по-рядко в сравнение с вярващите в Европа или САЩ“, смята Ууд.

Градове и села

Извън големите градове, в редица малки населени места, съществували цели общности, които на практика останали незасегнати от календарната реформа. Фермерите, живеещи в селските райони, се грижели за своите посеви и животни, а „работният им ритъм бил съвсем различен“, добавя Ууд. Далеч от бюрокрацията на градските центрове, животът на много хора си продължил както преди. Неслучайно през 1931 г. официални лица се оплакали, че жителите на селата не искат да се откажат от своите „традиционни навици“. Заради очевидните проблеми с новата седмица, през същата година било взето решение непреривката да бъде удължена от пет на шест дни.

Опитите реформата да бъде приложена в цялата страна продължили цели 11 години. През този период СССР изпаднал в своеобразна анархия. За обществения транспорт седмицата се състояла от пет дни, за редица фабрики – от шест, а много жители на страната изобщо не се съобразявали с промените и продължили да изпълняват своите дейности в съответствие с традиционната седемдневна седмица.

Постепенно станало пределно ясно, че непреривката е идея, обречена на провал. Постоянната употреба на машините се оказала вредна за тях. Освен това производителността на работниците отбелязала сериозен спад.

В резултат на 26 юни 1940 г. съветските власти решили да възстановят седемдневната седмица. Животът на обикновените хора обаче изобщо не се подобрил. По това време напускането на работа, отсъствията или дори закъсненията с повече от 20 минути били обявени за престъпления, а извършителите често влизали в затвора.

Още от автора:

Сталин вярваше, че това е една от най-големите заплахи за СССР

Ужасяващото наследство на Сталин

Войната на нацистите срещу Коледа

Шест знаменитости, свързани с нацисткия режим на Хитлер

Той е един от най-жестоките диктатори в историята на Европа

Забравени от историята – жестоките диктатори, за които вероятно не сте и чували

Годината, в която Коледа беше забранена

Коментари 10
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

10 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Симеон Дянков: САЩ наложиха санкции върху мажоритарния собственик на "Лукойл"

Симеон Дянков: САЩ наложиха санкции върху мажоритарния собственик на "Лукойл"

България Преди 5 часа

"Редовен кабинет ще има и той ще стане ясен в рамките на следващата седмица”, заяви Дянков", каза още той

Разговорите за редовна власт: От пълна увереност в успеха на преговорите до пълно недоверие

Разговорите за редовна власт: От пълна увереност в успеха на преговорите до пълно недоверие

България Преди 6 часа

През тези 61 дни управляващата коалиция рядко изглеждаше възможна, а по-често изцяло недостижима

<p>Два трамвая се удариха, има много ранени (ВИДЕО)</p>

Два трамвая се удариха в Страсбург

Свят Преди 7 часа

Видеозапис от свидетел в социалните мрежи показва хаотична сцена с два трамвая

<p>Шолц отправи предупреждение към Тръмп</p>

Шолц с предупреждение към Тръмп: Никоя страна не е заден двор на друга

Свят Преди 7 часа

Германският канцлер директно предупреди милиардера републиканец във връзка със заплахите му относно Гренландия, Панама и Канада

Панама може да сезира ООН заради заплахите на Тръмп

Панама може да сезира ООН заради заплахите на Тръмп

Свят Преди 8 часа

Панамският президент каза, че суверенитетът над канала и независимостта на Панама не подлежат на преговори

<p>Зеленски: Украйна плени двама севернокорейски войници (СНИМКИ)</p>

Зеленски: Украйна плени двама севернокорейски войници

Свят Преди 8 часа

Украинският лидер уточни, че двамата пленници са били ранени

<p>За училището и &quot;шамарчетата&quot;: Димитър Павлов показа сина си (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

За училището и "шамарчетата": Димитър Павлов показа сина си

Любопитно Преди 8 часа

Второкласникът разказва любимия си епизод от сериала „Приятели” и други негови любими предавания

Стотици пътници са блокирани на летища в САЩ

Стотици пътници са блокирани на летища в САЩ

Свят Преди 8 часа

Над 3000 полета са отменени поради буря в южната част на САЩ

Киселова: Не трябва да се допускат елементарни провокации между България и РСМ

Киселова: Не трябва да се допускат елементарни провокации между България и РСМ

България Преди 8 часа

Председателят на НС подчерта, че София държи на евроинтеграцията на Скопие

Тръмп иска да купи Гренландия: Четири сценария, по които може да се развие тази сага

Тръмп иска да купи Гренландия: Четири сценария, по които може да се развие тази сага

Свят Преди 9 часа

"Гренландия не се продава и териториалната ѝ цялост трябва да бъде запазена"

<p>Тръмп&nbsp;се срещна със Зукърбърг, какво обсъдиха&nbsp;</p>

Тръмп се срещна със Зукърбърг

Свят Преди 9 часа

Срещата се е състояла в резиденцията на Тръмп Мар-а-Лаго във Флорида

<p>Асад звънял на Путин, руският президент не вдигал телефона</p>

Преди да падне от власт: Асад звънял на Путин, руският президент не вдигал телефона

Свят Преди 9 часа

По-рано съпругата на Асад Асма беше заподозряна, че вероятно работи за британското разузнаване

<p>СО работи по възстановяване на лифтовете на Витоша</p>

Терзиев: СО работи по възстановяване на лифтовете на Витоша

България Преди 10 часа

Пълноценният достъп, туризъм и спорт на Витоша могат да се възстановят само с участието на всички институции и заинтересовани, коментира той

Украински атаки с дронове в Русия, има временно затворени летища

Украински атаки с дронове в Русия, има временно затворени летища

Свят Преди 10 часа

Министерството на отбраната на Руската федерация съобщи за 85 унищожени безпилотни летателни апарата, 31 от които - над Черно море

<p>Напрежение между&nbsp;Бразилия и Венецуела (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Бразилия: Венецуела е наредила временно затваряне на общата ни граница

Свят Преди 10 часа

Това се случи броени часове след като венецуелският президент Николас Мадуро встъпи в длъжност

Черешката на тортата

Космически числа и гадаене на кафе в „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 10 часа

Кулинарното предаване сервира нова порция забавление, гарнирана с предсказания за бъдещето