В огромното пространство на Бенгалския залив се намира остров Северен Сентинел – отдалечено парче земя, яростно охранявано не само от индийския флот, но и от местните му жители, сентинелците. Това племе, което няма контакт с външния свят и чието население се оценява на между 50 и 200 души, последователно е избягвало външни контакти и често отговаря със смъртоносна сила на опити за прониквания.
За да защити тяхната изолация и да ги предпази от заразяване с потенциални болести от външни лица, срещу които нямат имунитет,
индийското правителство наложи строги забрани за приближаване до острова.
Делхи обяви острова и заобикалящите го води за ексклузивна зона, наложена от патрули на ВМС, в която неразрешеното влизане е незаконно и контактът с племето е строго забранен.
Нарушаването на тези ограничения може да има смъртоносни последици, тъй като на сентинелците е законно разрешено да защитават територията си – дори до степен да убиват нарушителите. През годините редица външни лица – от нещастни рибари до решителен християнски мисионер – са успели да получат достъп до острова, често срещайки ужасяваща смърт, когато стигат там, пише Daily Mail.
Миналия понеделник американски турист беше арестуван за предполагаемо пътуване до ограничен резерват на остров Северен Сентинел и оставяне след себе си на кутия кока-кола като „предложение“, което най-изолираното племе в света да опита.
Експерти, определящи опита за посещение на Михайло Викторович Поляков като „дълбоко обезпокоителен“, предупредиха, че той не само е изложил себе си на опасност, но и е изложил цялото племе на острова на риск да бъде унищожено, ако се заразят с често срещано заболяване, като морбили или грип.
24-годишният младеж беше заловен от полицията, когато се върна на сушата
– но този изход може да е бил много по-благоприятен от смъртоносните последствия, пред които би могъл да се изправи, ако беше попаднал в ръцете на опасното племе.
🚨🇮🇳U.S. TOURIST ARRESTED AFTER ILLEGAL TRIP TO SENTINELESE ISLAND WITH CAN OF COKE
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) April 3, 2025
An American tourist has been arrested in India after sneaking onto North Sentinel Island—a restricted tribal reserve—and leaving a can of Coca-Cola and a coconut as “offerings” to the… pic.twitter.com/atB3Fgh7jY
Антрополози и изследователи правят последователни опити да установят приятелски контакт с островитяните през целия XX в. Докато островитяните често приемаха подаръци, донесени за тях от посетителите, те често приветстваха посетителите с градушка от стрели – принуждавайки ги да се оттеглят.
През 1974 г. експедицията на филмовия екип на National Geographic до острова създава драматичен набор от снимки на сентинелци, стрелящи със стрели по екипа, една от които се забива в бедрото на режисьора, докато се оттеглят. Статията, която придружава снимките, характеризира островитяните като хора, за които
„стрелите говорят повече от думите“.
През 2004 г., след като преживя земетресението в Индийския океан и последиците от него, включително цунамито и повдигането на острова, хеликоптер на индийското правителство наблюдава няколко жители на острова, за да гарантира тяхната безопасност. В отговор на помощта членовете на племето бяха снимани смразяващо да стрелят със стрели, да хвърлят копия и да хвърлят камъни по хеликоптерите.
През 2006 г. двама индийски рибари, чиято лодка по невнимание попадна във водите им, бяха убити от воините на острова. Според свидетели на близката рибарска лодка двамата мъже са били брутално насечени до смърт с брадви. Няколко дни след убийствата се съобщава, че телата им са били закачени на бамбукови пръчки като „вид плашило“, според шеф на индийската полиция, който сподели подробности за инцидента. Те бяха погребани в плитки гробове на плажа и опитите на властите да извадят телата им се оказаха напразни.
Съвсем наскоро,
през 2018 г., американският мисионер Джон Алън Чау беше убит, когато незаконно се опита да се свърже с племето.
Чау се опитал да обърне членовете на племето към християнството, но бил застрелян от порой от стрели, докато слизал на брега. Тялото му остава на острова въпреки многократните опити на индийските власти да го извадят.
Чау наел група рибари да го отведат до там с лодка, която теглела и неговия каяк, правейки първия си опит да стигне до острова на 15 ноември 2018 г. Мисионерът загребал към брега с каяка си и изпратил лодката с рибарите обратно в морето, за да не бъде открит. Записите в дневника на Чау – датирани между 14 и 16 ноември – хвърлят малко светлина върху това, което се е случило, когато той за първи път се е приближил до острова.
Авантюристът каза, че се е изправил очи в очи с жителите на острова и в един момент бил „само на сантиметри“ от тях. „Имаха по две стрели, докато се приближаваха. Извиках: „Казвам се Джон, обичам те и Исус те обича“, пише той.
„Съжалявам, че започнах леко да се паникьосвам, когато ги видях да опъват стрели в лъковете си. Взех рибата и я хвърлих към тях. Те продължаваха да идват. Гребах, както никога през живота си, обратно до лодката. Изпитах известен страх, но най-вече бях разочарован. Не ме приеха веднага“.
Но той не се смутил и само няколко часа по-късно се върнал – този път опитвайки се да отиде до плажа, за да достави подаръци като футболна топка и риба на хората от племето. Чау отново беше посрещнат враждебно и беше подгонен обратно в прибоя, преди трескаво да заплува към рибарите, които го чакали.
По-късно той пише за инцидента, че е
бил прострелян от дете на около 10 години,
като Библията му е поела основната тежест на стрелата.
Въпреки близката среща със смъртта, Чау не беше обезсърчен от гнева на групата и се връща още два пъти. Той отново беше посрещнат с враждебност и последният опит щеше да се окаже фатален, тъй като беше повален от градушка от стрели. Рибарят, който е помагал на християнския мисионер, каза, че те са гледали с ужас от разстояние как членовете на племето извличат тялото му с въже около врата му.
Говорейки след смъртта на Чау, антропологът Т. Н. Пандит, който ръководи редица експедиции за „приятелски контакт“ до острова, каза, че първият инстинкт на сентинелеца е бил да не убива. „Те не са враждебни хора. Те предупреждават; те не убиват хора, включително външни“, каза той.
„Те само казват „Оставете ни на мира“.
Те ясно показват, че външни лица не са добре дошли в тяхното местообитание. Човек трябва да разбира този език. Въпреки тези добре документирани опасности, някои хора и до днес се опитват да нарушат изолацията на острова“, добавя експертът.
Въпреки тези, добре документирани, опасности някои хора все още проявяват безразсъдство, опитвайки се да нарушат изолацията на острова. Инфлуенсърът в YouTube Поляков успя да напусне острова с живота си и засега не е известно дали е срещнал съпротива от страна на островитяните.
Пътуването му започна на 26 март. Оборудван с надуваема лодка, GPS и камера, той пристигна в Порт Блеър и преплува 25 мили направо от плажа Курма Дера до остров Северен Сентинел на импровизиран кораб. След като стигна до острова три дни по-късно, той се опита да привлече сентинелците, като
наду свирка и остави след себе си кутийка кока-кола и кокосов орех като предложения.
Той също така събра проби от пясък и засне действията си, докато беше на острова за около пет минути, преди да се върне. Местни рибари съобщават за дейността му, което води до ареста му. Сега той е изправен пред до пет години затвор. Каролайн Пиърс, директор на групата за правата на местното население Survival International, определи опита на Поляков да посети острова като „безразсъден и идиотски“.