Как се промени отношението на Москва към мигрантите
Източник: iStock

П рез последната година в Русия бяха приети редица антимигрантски закони. Много от трудовите мигранти все по-често се сблъскват с ксенофобия, преследване и принудително експулсиране, съобщи Deutsche Welle.

Една година след терористичното нападение в концертната зала "Крокус сити хол" край Москва съдебният процес срещу предполагаемите участници продължава. Обвинения са повдигнати срещу 27 души, включително срещу четирима преки участници в нападението. Много от тях са граждани на Таджикистан, работили временно в Русия. По време на разпитите те са признали, че са приели да участват за пари. При терористичната атака загинаха 146 души, а 550 бяха ранени.

След терористичния акт в Русия се надигна вълна от ксенофобия срещу граждани от централноазиатските държави. За тези настроения допринесе и парламентът, който прие редица мерки срещу незаконната миграция. Една от най-противоречивите сред тях е забраната за обучение в руски училища на деца на мигранти, освен ако не положат изпит по руски език.

Терористичната атака е организирана от "Вилаят Хорасан"

По време на нападението в сградата е имало най-малко 5000 души - всички билети за концерта на групата "Пикник" са били разпродадени. Когато терористичната атака започва, много зрители вече са заели местата си в залата. Терористите откриват огън по зрителите и подпалват сградата. По-късно е установено, че сред жертвите има и хора, които са се задушили от огъня, както и - че терористите са успели спокойно да се оттеглят, тъй като изпратените към залата специални части се забавили заради тежкия пътен трафик.

Отговорност за нападението в "Крокус сити хол" пое терористичната групировка "Вилаят Хорасан" - афганистанският клон на международната терористична организация "Ислямска държава" (ИД). Тази групировка разглежда Русия като враг заради участието на Москва в сирийския конфликт на страната на президента Башар Асад и в историческия контекст на военните действия на Русия в Афганистан и Чечения.

Антимигрантски настроения

Руските държавни медии широко разгласиха историята на 15-годишния ученик Ислам Халилов, работил в "Крокус" като гардеробиер. По време на терористичната атака той успява да изведе повече от сто души от сградата. Медиите обръщат внимание на факта, че родителите на тийнейджъра са от Киргизстан и Узбекистан. След популяризирането на неговия подвиг от медиите, момчето бе наградено с руски медал за заслуги, а музикантът Алишер Моргенщерн му подари един милион рубли. С това обаче вниманието към произхода на Халилов приключви. Междувременно крайнодесни медии призовават към насилие срещу мигрантите от Централна Азия и настояват такива семейства да бъдат депортирани.

Враждебността към централноазиатците надхвърля словесните обиди. Например в Благовещенск неизвестни лица подпалиха магазин, собственост на таджикски граждани. При друг инцидент в Калуга трима таджикски граждани са били пребити от група неидентифицирани мъже. Давид (името е променено - б. ред.) от Узбекистан разказва пред ДВ, че още от първите дни след терористичната атака в страната се усещат силни антиимигрантски настроения. Така например се разпространяват фалшиви съобщения, че "хора с неславянски външен вид ще бъдат пребити". И много мигранти се страхуват да излизат на улицата.

По-строго антимиграционно законодателство

След терористичното нападение Държавната дума прие редица закони, уж за да засили контрола върху миграцията. С един от тях беше опростена процедурата за експулсиране на нелегални мигранти - полицията вече може да действа и без да се обръща към съда. В същото време стана по-трудно както получаването на жителство, така и на разрешително за временно пребиваване, получени чрез сключване на брак. А децата на мигрантите, които не са издържали изпит по руски език, не могат да се обучават в руски училища. 

По-строго се наказва и организирането на нелегална миграция към Русия - това вече се третира като тежко престъпление, санкцията за което е от осем до 15 години затвор. А съдилищата вече разглеждат незаконния статут на мигрантите като утежняващо обстоятелство.

Преследвания на мигранти в Русия

В същото време руските правоприлагащите органи започнаха мащабна кампания срещу мигрантите, най-вече срещу трудовите мигранти от страните от Централна Азия. Зачестиха масовите проверки на миграционните служби в милионните руски градове: служители на реда нахлуват на строителни обекти, пазари, в хостели и общежития.

Задържаните лица при такива акции или биват експулсирани от Русия, или са принуждавани да се сражават в Украйна. Те подписват договори с руското министерство на отбраната, което им позволява бързо да получат руски паспорт. През 2024-а година принудително експулсирани от Русия са били над 157 000 чужденци, нарушили закона - с 45 процента повече, отколкото година по-рано. А отказите за влизане в Русия през 2024-а са над 267 000 - с близо 94 000 повече, отколкото през 2023-а година, сочат данните на руското вътрешно министерство.

Давид е лишен от правото да се върне в Русия

Давид от Узбекистан е работил в Русия напълно легално - зает бил в сектора на търговията. Терористичната атака в "Крокус сити хол" го заварва в родината му, където прекарва отпуската си. След това обаче не му разрешават да се върне в обратно Русия, което той си обяснява именно с антимигрантските настроения .

На границата Давид е бил претърсен и разпитван от цивилни полицаи, които му предложили да подпише договор с руската армия. Той смята, че това са били хора от ФСБ. След като отказал да се бие в Украйна, не го пуснали да влезе в Русия. "Все още не знам причините за отказа, така и не ми дадоха нищо писмено", казва той. Заедно с него още няколко души получили отказ за влизане в Русия и е трябвало да се върнат у дома. Давид сподеял, че се чувствал търсен в Русия, тъй като в момента там има остър недостиг на работна ръка.

 

 

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Промени в организацията на движението на градския транспорт в София за Великден

Промени в организацията на движението на градския транспорт в София за Великден

България Преди 57 минути

В нощта на 19 срещу 20 април линии на обществения транспорт ще се движат по разписания с удължено работно време до 01:30 ч.

САЩ и Украйна подписаха меморандум за полезните изкопаеми

САЩ и Украйна подписаха меморандум за полезните изкопаеми

Свят Преди 1 час

Това съобщи първият вицепремиер и министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко

Алберт Айнщайн

18 април: „Анонимността не е извинение за глупостта“

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Топло, но с жълт код за опасно време&nbsp;на Разпети петък</p>

Топло, но с жълт код за опасно време на Разпети петък

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Съдия отсъди, че Google има монопол на още два пазара

Съдия отсъди, че Google има монопол на още два пазара

Технологии Преди 2 часа

Може да се наложи да се раздели с още бизнеси

Зеленски: Китай доставя оръжие на Русия

Зеленски: Китай доставя оръжие на Русия

Свят Преди 10 часа

Зеленски: Най-накрая получихме информация, че Китай доставя оръжия на Руската федерация

Тръмп: Не виня Зеленски за започването на войната

Тръмп: Не виня Зеленски за започването на войната

Свят Преди 10 часа

Тръмп: Ще имаме много малък проблем да сключим сделка с Европа или с който и да е друг

Стрелба в университет във Флорида, има жертви и ранени

Стрелба в университет във Флорида, има жертви и ранени

Свят Преди 11 часа

Предполага се, че нападателят е бил студент

Трагедия със загинали и ранен край Неапол, падна кабина на лифт

Трагедия със загинали и ранен край Неапол, падна кабина на лифт

Свят Преди 11 часа

Един от кабелите, поддържащи кабината, се е скъсал

Разкриха истината за удара на Русия в Суми

Разкриха истината за удара на Русия в Суми

Свят Преди 12 часа

Няма загинали украински войници при атаката

Верижна катастрофа със 7 коли на „Тракия”

Верижна катастрофа със 7 коли на „Тракия”

България Преди 13 часа

На място са пристигнали четири линейки

Пиян шофьор обърна колата си по таван във Варна

Пиян шофьор обърна колата си по таван във Варна

България Преди 14 часа

Мъжът е с леки наранявания

Русия: Това ще значи участие на Германия във войната

Русия: Това ще значи участие на Германия във войната

Свят Преди 15 часа

Папегер: Това няма да промени нищо във войната

Макрон, Рубио и Уиктоф преговарят за мир в Украйна

Макрон, Рубио и Уиктоф преговарят за мир в Украйна

Свят Преди 15 часа

Преди дни Уиткоф се срещна с руския президент Владимир Путин