П респанското споразумение, по един или друг начин, бе ратифицирано от парламентите на Скопие и Атина. Основното виждане в Западния свят е, че това е сложило край на дългогодишния спор и ще донесе стабилност в региона, както и ще заздрави връзките между страните от НАТО и Северна Македония, ограничавайки опитите за намеса на Русия на Балканите до Сърбия.
Ираклис Герогиокас от гръцката партия „Нова Демокрация” обаче коментира, че Македония има по-голям проблем от руското влияние.
Сега там живеят около половин милион мюсюлмани, които представляват една трета от цялото население на страната. В Македония има 600 джамии, които са посещавани от приблизително 300 000 души по време на петъчните молитви.
Религиозната част от това население е по-податлива на влияние от страна на управляващата турска Партия за справедливост и развитие, която умело използва религията, за да привлича мюсюлмани от цял свят към каузата Турция да се превърне в нещо повече от периферна сила.
Турската агенция за кооперация и координация (TIKA) присъства в повече от 150 страни. Тя има офис в Скопие от 1997 г. и за последните 20 години е реализирала повече от 600 проекта.
Същността на тази публичната дипломация е да играе основна роля в живота на обикновените хора. Във Вапа, градче в близост до албанската граница, жителите са повече от благодарни на TIKA. „Без Турция ние ще сме бедни”, казва кметът.
Там TIKA развива пчеларски проект вече 12 години, като учи и екипира месните с всичко необходимо. Шест хиляди кошера са били изпратени на 60 семейства само за една седмица.
TIKA прати и хуманитарна помощ при наводненията в Македония преди две години, а също така реновира и оборудва болницата „Майка Тереза” в Скопие.
Организацията ремонтира и спонсорира училища, музеи и джамии. И създаде процъфтяващ Международен балкански университет в Скопие.
Културното острие на Турция обаче е институтът „Юнус Емре”, кръстен на един от най-известните турски поети. Той се помещава в пищна сграда в центъра на македонската столица. Институтът предлага уроци по турски език. Турския вече е по-популярен от английския сред военните в Македония. Публикации и летни училища в Турция привличат постоянно нови хора. Често се канят и турски писатели да рекламират турската литература.
Анадолската агенция има представителство в Македония, както и международният отдел на турската национална телевизия, който излъчва програми на турски и македонски. Турското малцинство има по-голям медиен избор от албанското въпреки, че е далеч по-малобройно.
Турските сериали, крайъгълният камък на „меката” сила с годишни печалби от 465 милиона долара и 500 милиона зрители в световен мащаб, са изключително популярни в Македония. Много македонци пътуват до Истанбул, за да видят на живо сградите, в които те са снимани. Също така много турци пътуват до Битоля, за да посетят военната академия, в която Кемал Ататюрк е учил.
По данни на македонската централна банка, турската „Halkbank” държи 10% от кредитния и близо 8% от депозитния пазар в Македония. Тя е третата по големина в страната.
А македонската статистика сочи, че само през миналата година търговският стокообмен между Македония и Турция се е увеличил с 14,5%, до 442 млн. евро, въпреки че двете държавни нямат обща граница. За сметка на това имат споразумение за свободна търговия. Така Турция се нарежда на осмо място сред търговските партньори на Македония, като турският внос възлиза на 361 млн. евро и надхвърля този от съседна България.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!