В Русия може би започна да се спуска дигитална желязна завеса, след като от Кремъл блокираха Facebook и Twitter в страната, а преди няколко дни беше обявено, че правителството планира да блокира и Instagram. За това съобщават от CNN.
Въпреки усилията на Путин да ограничи социалните медии и информацията в своите граници, все по-голям брой интернет потребители в Русия изглежда са решени да имат достъп до външни източници и да заобиколят ограниченията на Кремъл.
За да победят руската интернет цензура, мнозина се обръщат към специализирана технология, която е широко използвана в други страни с ограничени онлайн свободи, включително Китай и Иран. Експерти по цифровите права казват, че Путин може би по невнимание е предизвикал огромна промяна в дигиталната грамотност в Русия, която ще работи срещу режима в продължение на години.
Russians flock to VPNs to evade internet blockade https://t.co/lXfWW1PU7e
— Axios (@axios) March 9, 2022
След нахлуването в Украйна руснаците започват да използват по-активно виртуални частни мрежи (VPN) и приложения за криптирани съобщения - инструменти, които могат да се използват за достъп до блокирани уебсайтове като Facebook или безопасно споделяне на новини за войната в Украйна, без да се сблъскват с новите драконовски закони, забраняващи това, което руските власти считат за "фалшиви" твърдения за конфликта.
През седмицата от 28 февруари интернет потребителите в Русия са изтеглили петте водещи VPN приложения от Apple и магазините за приложения на Google общо 2,7 милиона пъти, почти трикратно увеличение на търсенето в сравнение с предходната седмица, според фирмата за пазарни проучвания SensorTower.
Доставчиците на VPN са само един тип приложения, които отчитат увеличение на потребителите в Русия. От 1 март редица приложения за съобщения, включително услугите на Messenger на Meta и WhatsApp, отбелязват постепенно увеличаване на трафика, заяви компанията за интернет инфраструктура Cloudflare - тенденция, съответстваща на увеличаване на трафика към глобални социални медийни платформи като Twitter, YouTube, Instagram и TikTok.
VPN services begin to be blocked in #Russia pic.twitter.com/twRWrJqPpO
— NEXTA (@nexta_tv) March 14, 2022
Но може би най-бързо развиващото се приложение за съобщения в Русия може да бъде приложението за криптирани съобщения Signal. SensorTower каза, че миналата седмица Signal е бил изтеглен 132 000 пъти в страната, което е увеличение с повече от 28% спрямо предходната седмица.
Други приложения за частни съобщения като Telegram отбелязаха относително забавяне на растежа през тази седмица, но все пак получиха повече от половин милион изтегляния през този период, каза SensorTower.
През последните седмици руските интернет потребители също изглежда са увеличили зависимостта си от Tor, услуга, която анонимизира сърфирането в интернет, като кодира трафика на потребителя и го прехвърля през множество сървъри по целия свят.
Наталия Крапива, адвокат в групата за цифрови права Access Now, каза, че някои руски потребители на интернет използват защитени комуникационни инструменти от години, тъй като руското правителство започна да ограничава интернет свободите преди повече от десетилетие. В миналото руското правителство се е опитвало да блокира доставчиците на Tor и VPN, каза Крапива. Но това не е било много успешно.
Въпреки обаче че има много индикации за нарастващ интерес към тези инструменти, изглежда, че той е в мащаб от хиляди, а не милиони, поне засега.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!