Б еларус „изчисти“ латвийското посолство - напълно. Рига постъпи по подобен начин - беларуският посланик и други дипломати са изгонени от страната, съобщава „Взгляд”.
Неформалната причина за дипломатическата криза е прехващането и приземяването на пътнически самолет в Минск, за да бъде задържан опозиционния блогър Роман Протасевич.
Арестът на Роман Протасевич след аварийно кацане на ирландски самолет в Минск ще даде повод за радост на много тесен кръг от хора. Някой от белaруските служители по сигурността ще получат нова звезда на пагона си, някой - награда, някой ще удовлетвори обидените си чувства - опозиционерът обичаше да се подиграва със служители по сигурността на Минск от емиграция: той казваше, че няма да го хванат, защото ръцете им са къси. Оказа се, че не са – дори стигат до небето, посочва „Взгляд”.
Радев: Не може да прехващаш самолет, защото имаш някакъв политически противник на борда
Александър Лукашенко, също ще бъде доволен. Случилото се вписва идеално във фирмената му политика - да не забравя нищо, да не прощава на никого. И той наистина си спомни за всичките си врагове, след като миналогодишните протести утихнаха: някой беше уволнен, някой бе изгонен, някой беше разпръснат, някой беше затворен, някой изобщо не оживя.
Борисов подкрепи наложените от ЕС санкции срещу Беларус
Протасевич като редактор на канала „Некста” в Телеграм с милион абонати е своеобразен брилянт в „железния трон” на Лукашенко. Миналата година „Некста” беше основното място, където се организираха и отразяваха протестите в Беларус.
Заслужава да се отбележи, че Протасевич напусна канала месец след началото на протестите, когато те дори не бяха достигнали своя пик, а беларуските власти все още не бяха обявили страницата в социалната мрежа за екстремистка. Протасевич стана обикновен опозиционен блогър, а такива има хиляди.
Какви са версиите за приземяването на самолета в Минск
Последиците от операцията на беларуските специални служби обаче ще бъдат много сериозни. Например цялата тази история ще завърши зле за беларуската гражданска авиация. Въпросът е само доколко строго ще бъдат приложени санкциите и колко държави ще се присъединят към тях. Единият вариант е забрана за полети и транзитно преминаване за беларуските авиокомпании, което това вече е направено от Великобритания и страните от ЕС. Вторият вариант е да се спрат полетите до Беларус, което вече е направено от германската „Луфтханза” и редица други авиокомпании. Третият вариант е да се откаже приемането на полети, преминаващи през въздушното пространство на републиката, както направи Литва.
ЕС отговори на Лукашенко, наложи нови тежки санкции на Беларус
Литовците ще се опитат да наложат тази опция на целия ЕС и, съдейки по настроенията, може и да успеят. Брюксел вече препоръча европейските авиокомпании да тръгнат по този път. Тогава Беларус всъщност ще се превърне в забранена за полети зона. Руските самолети също ще трябва да я заобикалят, когато летят до други държави.
В този случай може да се очаква, че част от самолетните билети ще поскъпнат в ЕС. Беларуският бюджет ще загуби транзитни плащания. Беларуският авиопревозвач „Белавия” ще фалира.
Може да има и други последици - също неприятни за Беларус. И абсолютно нищо не предвещаваше това да се случи. Но думата взеха латвийците и неочаквано насочиха ситуацията в полза на Русия.
Въпросът е в пристанищата на балтийските републики, които Беларус използва за претоварване и износ на своите стоки. Русия отдавна предлага на Минск да използва нейните пристанища, които вече са преминали през модернизация - например порта в Уст-Луга. Минск обаче отказа, твърдейки без основание, че е „много по-скъпо“.
След избухването на протести в Беларус и рязкото влошаване на отношенията със Запада, Лукашенко все пак даде зелена светлина за прехвърлянето на товарните потоци към руските пристанища. На практика изпълнението на това решение обаче се забави, но през февруари тази година руско-беларуското споразумение беше окончателно подписано. Литва се оказа основната жертва, което не е изненадващо - заедно с Полша тя играе ролята на главен прокурор за Лукашенко в ЕС.
Латвия, противно на принципа на балтийската солидарност, се държеше по съвсем различен начин - избягваше грубите изявления и не бързаше да се кара с Минск. Причината са загубите, понесени от местните железници и пристанища от факта, че Русия преориентира товарния трафик към собствената си инфраструктура. Републиката просто не иска загубата на транзита на беларуски стоки.
Сега цялата тази дипломация и опитите за преминаване „между капките” бяха отменени с едно действие на кмета на Рига. Латвия стана домакин на световното първенство по хокей на лед, което трябваше да се проведе от Беларус, но домакинството бе отнето като част от санкциите. По този повод в Рига беше поставена композиция със знамената на всички държави, участващи в надпреварата. В понеделник бяха сменени два флага: вместо руския бе закачен олимпийският, а вместо беларуския - бяло-червено-бялото знаме, използвано от опозицията.
Последва срив на дипломатическите отношения. Латвия, следвайки Литва, ще загуби печалби от беларуските стоки, като ги отстъпи на Русия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!