Р уски товарен самолет, който по документи е трябвало да изнесе бисквити за Русия, всъщност е превозвал контрабандно злато. Това разкриват митнически служители на летището в Хартум пред Си Ен Ен.
Ценният товар е открит няколко дни след началото на руската инвазия в Украйна. Документите на каргото показвали, че самолетът е натоварен с бисквити. Подобен експорт е много странен за страна, която страда от недостиг на храни.
Защо половината свят харесва Путин?
Ето защо товарът бил проверен от летищните власти въпреки проруското ръководство на страната.
„Вътре в товарната част на самолета бяха наредени разноцветни кутии с бисквити. Точно под тях бяха скрити дървени кутии с най-ценния ресурс на Судан: злато. Приблизително един тон”, разказват митническите служители.
За трансфера на контрабандното злато през февруари съобщават няколко официални судански източника. Това е само един от 16-те известни контрабандни полета на руско злато от Судан през последната година и половина.
Искат ли руснаците да обкръжат НАТО?
Судан е третият по големина производител на благородния метал в Африка.
Според журналистическото разследване това е измислена от Русия схема за ограбване на богатството на Судан в опит да се укрепи Кремъл срещу по-строгите западни санкции. А също и за подпомагане на финансирането на руската армия.
С този експорт на злато, обаче военното ръководство на Судан лишава гражданите на бедната страна от милиарди долари.
Какви позиции заеха арабските страни по украинската криза?
„Отдавна знаем, че Русия експлоатира природните ресурси на Судан. За да запази достъпа до тези ресурси, Русия подкрепи военен преврат в страната и постави начело свои подставени лица”, посочва бивш американски служител, запознат със ситуацията.
В центъра на схемата между Москва и военната хунта на Судан е Евгений Пригожин, руски олигарх и ключов съюзник на президента Владимир Путин, сочен за собственик на частната военна компания „Вагнер”.
„Чрез „Мерое голд” и други компании, свързани с Пригожин, олигархът е разработил стратегия за ограбване на икономическите ресурси на африканските страни“, посочва Денис Коротков от базирания в Лондон Център „Досие”, който разследва криминалната активност на руската олигархия.
Премиерът на Судан Абдала Хамдок подаде оставка
Си Ен Ен, в сътрудничество с Центъра, е открила, че най-малко един високопоставен оперативен агент на „Вагнер” - Александър Сергеевич Кузнецов, е наблюдавал операциите в ключови места за добив, обработка и транзит на злато в Судан през последните години.
Кузнецов, известен също с прякорите „Ратибор” и „Радимир”, е осъден похитител, който се е сражавал в съседна Либия и е командвал първата разузнавателна рота на „Вагнер” през 2014 г. Той е четирикратен носител на руския Орден за храброст и има негови снимки с Путин и Дмитрий Уткин, основателя на „Вагнер”.
Изглежда извършват военен преврат в Судан
В продължение на най-малко десетилетие Русия крие сделките си със злато в Судан. Официалната статистика за външната търговия на Судан от 2011 г. насам сочи, че общият износ на злато за Русия е нула. Само през миналата година обаче се губят следите на 32,7 тона от ценния метал, на стойност 1,9 милиарда долара.
В Судан златото не се добива с модерни технологии, а с интензивен човешки труд в отдалечени райони.
Русия в Африка – има ли Кремъл интерес от нестабилност в Чад
То се изкупува в съоръжение, разположено в пустинята, над което се вее съветски флаг със сърп и чук. Местните го наричат „Руската компания”. След това златото тайно се закарва до летищата в Хартум или Порт Судан, откъдето заминава за руската военна база в Латакия, Сирия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!