С лед като Еманюел Макрон спечели президентските избори във Франция, Хилари Клинтън веднага написа в Туитър: „Победа за Макрон, за Франция, за ЕС и света. Поражение за тези, които се месят в демокрацията (но медиите казват, че аз не мога да говоря за това).”
Вижте най-одумваната двойка на президентските избори във Франция
Какво означава победата на Макрон за Франция и Европейския съюз ще научим скоро. Но вече знаем какво значи тя за Русия - загубени са всички надежди за добри отношения между Москва и Париж. И Русия може да вини за това само себе си, пише Роман Доброхотов, главен редактор на The Insider.
Масирана хакерска атака срещу щаба на Макрон
Черна гора обвини руски граждани в тероризъм
Експерт: Русия иска да разруши ЕС и да разбие НАТО
Още през февруари от екипа на Макрон обявиха, че някои негови членове са били подложена на атаки от руски хакери. Това твърдение, което в началото не беше прието сериозно, по-късно бе доказано от японската компания Trend Micro, която потвърди, че хакерите от Fancy Bear (известни също като „Буря на пешките” и APT28) са извършили атаката.
Това е същата група, която атакува сървърите на Демократическата партия в Съединените щати миналата година и е взимала на прицел много други западни държави.
След като хакерите пуснаха кореспонденцията от екипа на Макрон, името на Георги Петрович Рошка беше намерено в метаданните на някои имейли. Рошка, както се оказа, работи за компания, свързана с руското министерство на отбраната, за която се знае, че е в контакт с хакери. Ако някой се е съмнявал във връзките между Fancy Bear и руските власти, сега тя на практика е доказана.
На всичко отгоре руската държавна телевизия, само един ден преди изборите, излъчи доклад за изтеклата информация, обявявайки, Макрон, че е пристрастен към кокаина и че има пари в офшорни компании. Това стана въпреки факта, че твърденията за офшорни дейности на Макрон са били опровергани като фалшиви новини много преди хакерската атака и всъщност той няма нищо общо с тях.
На този фон е трудно да си представим, че новото френско правителство ще бъде настроено за близко сътрудничество с Русия.
Кремъл за пореден път влиза в собствения си капан. Това се случи дори и в отношенията със страни, които отдавна се водят за верни на Русия. Една от тях е Черна гора, където повечето от чуждестранните инвестиции са руски, а населението е традиционно приятелски настроено към руснаците.
Но лед като Черна гора пое пътя към членство в НАТО, Русия се опита да организира държавен преврат и се провали. В резултат черногорският парламент ратифицира документите за членство в НАТО по-бързо, а отношенията с Москва рязко се влошиха. Дори руско-сръбските отношения бяха засегнати, след като стана ясно, че заговорът е бил организиран в Сърбия.
Руската държавна телевизия и министерството на външните работи пък наскоро започнаха кампания, в която се твърди, че доскоро рекламираните като чудесни черногорски курорти всъщност са ужасни и че е опасно руските туристи да ходят там.
Трудно е да се намери европейска страна, която все още да не е била изправена пред намесата на Русия в своите вътрешни работи - било чрез хакери, пропаганда или руски националистически движения. Резултатът е винаги един и същ - влошаване на отношенията.
Може би тактиката на Кремъл не е толкова лоша, след като сработи толкова добре в най-могъщата страна в света - САЩ. Но това не е съвсем така. Доналд Тръмп трябваше бързо да престане да бъде проруски президент точно защото руската намеса в изборите разгневи американските избиратели. Дори ако Тръмп бе готов да направи отстъпки за Кремъл в началото, сега трябва да работи усилено, за да докаже, че не е марионетка на Москва.
Решението му да бъде атакувана въздушна база на сирийския режим беше част от това. А в Русия, тъй като надеждата за тясно сътрудничество намалява, руските държавни медии престанаха да възхваляват Тръмп, макар че все още не са започнали да го критикуват. Кремъл засега приема нещата предпазливо, очаквайки срещата между Тръмп и Путин през юли.
Възможно е Путин да е наясно, че неговата агресивна външна политика ще му създаде затруднения с половината свят, но не се страхува от това, защото международната изолация отчасти му помага да консолидира властта си у дома. В Русия скоро предстоят президентски избори. На основния кандидат на опозицията, Алексей Навални, вече бе забранено да се кандидатира, но евентуално се очакват протести.
При тези обстоятелства вътрешната стабилност е по-важна за Путин, отколкото международната популярност. На национално равнище, в състояние на икономическа криза, нищо не може да мобилизира електората по-добре от общественото мнение, че Русия е заобиколена от врагове.
#Putin congratulates Emmanuel #Macron on his victory in #frenchelection2017 https://t.co/ua3J94A904 pic.twitter.com/ldl3UCTKT5
— RT (@RT_com) May 8, 2017
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!