И злагането на олово като дете не само намалява интелигентността и уврежда психичното здраве като възрастен, но също така променя личността, установява огромно проучване. Резултатите са в съответствие с предишни открития за ефектите от излагането на олово в детството, но техните последици са големи в светлината на огромното широко разпространено отравяне с ниско ниво на олово от едно поколение.
Оловото е невротоксин, опасен на почти всяко ниво. Има изобилие от доказателства, че може да намали коефициента на интелигентност през целия живот при тези, които са били изложени на него като деца. Също така се свързва с по-нисък контрол на импулсите и повишено насилие. Значителни изследвания подкрепят идеята, че нарастването на престъпността, наблюдавано в индустриализирания свят от края на 60-те до 90-те години, и последвалия грандиозен спад, е следствие от поставянето на олово в бензина и след това отстраняването му.
Д-р Тед Шваба от Тексаския университет в Остин е проучил, дали експозицията на олово влияе върху личността на възрастните - върху личностните черти на “Голямата петорка“. В докладите на Националната академия на науките Шваба използва измервания на олово на 1,5 милиона души в Америка и Европа, които са направили онлайн тестове за личността.
Бяло олово и живак: Как суетата уби кралица Елизабет I (ВИДЕО)
“Вземаме личността си с нас навсякъде. Дори малък отрицателен ефект на оловото върху личностните черти, когато го обобщите за милиони хора и всички ежедневни решения и поведение, върху които нашата личност влияе, може да има наистина огромни ефекти върху благосъстоянието, производителността и дълголетието”, каза Шваба в изявление.
Освен това Шваба и съавторите отбелязват, че скромните ефекти, предизвикани от оловото в рамките на нормалния диапазон на личностните черти, са изследвани само в едно малко проучване.
Учените са открили по-малко здрави личности сред възрастните американци, които са израснали в окръзи с високи нива на олово. Само по себе си това откритие може да бъде объркано от фактори като различията в градската и селската култура. Въпреки това Законът за чистия въздух, който постепенно премахва оловния бензин, не се прилага с еднаква скорост навсякъде. Шваба установява, че хората, родени след спадане на концентрациите на олово в техния окръг, са извлекли полза, невиждана в окръзи, които са използвали безоловен бензин едва по-късно.
How lead poisoning changed the personality of a generation. https://t.co/KoKv8toRi2 pic.twitter.com/D4l3FtGYok
— IFLScience (@IFLScience) July 13, 2021
Данните от Европа, където оловният бензин бил забранен за употреба по-късно, са потвърдили две от трите основни констатации на учените. И на двата континента експозицията на олово е довела до по-голям невротизъм. Въпреки това е имало противоположна връзка с добросъвестността, поставяйки под въпрос дали ефектът върху тази черта е реален.
“Тези три черти … съставляват голяма част от това, което бихме считали за зряла, психологически здрава личност и са силни предсказатели за нашия успех или провал в отношенията и на работа“, каза Шваба. Те обикновено се подобряват с течение на живота, но за хората с висока експозиция на олово зрелостта идва по-трудно и по-късно.
Стереотипите на поколенията обикновено не издържат на научните тестове, но ако поколението X, което е претърпяло най-голяма експозиция на олово, е необичайно невротично и склонно да се оплаква, сега знаем защо.
Повишени нива на тежки метали: Колко е замърсено Варненското езеро
„От дълго време знаем, че излагането на олово е вредно, но всяка нова вълна от изследвания изглежда идентифицира нови начини, по които излагането на метала вреди на обществото“, казва Шваба.
Оловният бензин е изчезнал, но Шваба отбеляза, че много водопроводни тръби, облицовани с олово, все още не са сменени и голяма част от горния почвен слой остава замърсен. Той смята, че чернокожите деца в Америка са два пъти по-склонни да бъдат изложени на опасност от олово.
Работата на ученият предполага, че по-нататъшното намаляване на експозицията на олово може да струва 1,2 трилиона долара само в Съединените щати.
* Вижте и това видео от архива ни: До 7 пъти над нормата: Тежки метали във водите на Варненското езеро
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!