О тразяването на истината от зони на конфликт винаги е било сложно. Всички участващи страни манипулират информацията, защото тя също е оръжие, тъй като повечето войни не се печелят на бойното поле, а чрез общественото мнение и икономиката.
В миналото манипулирането на информацията е било много по-лесно. Например обикновените хора в САЩ научават за десанта в Нормандия от 6 юни 1944 г. месеци по-късно чрез кратки документални ленти, давани преди и след игралните филми в кината. Информацията за атомните бомби над Хирошима и Нагасаки стига още по-бавно до обществеността.
При последната война в Сирия информацията често се забавяше с дни и седмици, тъй като на терен имаше сравнително малко репортери, а по-голямата част от снимковия материал и самите новини идваха от официални източници.
Русия ограничи достъпа до новините на Google
Сега в Украйна не е така. Много медии имат репортери дори на бойните полета. Има огромен обем от снимки и видеа в реално време. Как обаче разбираме кое е истина и кое не?
Първият източник на информация е самата руска армия. За учудване на мнозина експерти много от нейните части не използват криптирани радиовръзки. Така буквално всеки с достатъчно мощна радиостанция може да чуе какво си говорят руските командири. Има записани случаи, когато радиолюбители дори се намесват в разговорите.
Руска медия призна за хиляди убити руски войници в Украйна, после отрече
От тези комуникационни канали разбираме, въпреки използването на кодови имена, за разположението на частите, победите и пораженията им, логистиката им и дори за евентуални военни престъпления. Украинската армия дори проследи и уби поне един руски генерал, използвал некриптирана радиокомуникация. Това е потвърдена информация.
Какво знаем за руския генерал, убит в Украйна
Как обаче можем да знаем, че думите на руските военнослужещи не са за заблуда на противника? За целта се използва огромното количество видеа и снимки от местата на събитията.
Въпреки, че в интернет има и много фалшиви кадри, те сравнително лесно могат да бъдат отсеяни от истинските, чрез геолокация и потвърждаване на датите на публикация.
Така можем да сме сигурни кога снимките на унищожени руски танкове са истински и кога не.
Москва поиска YouTube да разблокира каналите на руските държавни медии
И накрая редица частни и разузнавателни сателити заснемат постоянно районите на бойните действия. Така макар и със забавяне от няколко часа може да се види съвсем точно има ли промени в позициите, разположението на силите, унищожена техника и разрушени сгради.
С цялата тази информация не се налага просто да вярваме на репортерите на място, чиито обхват все пак е ограничен и които могат да са субективни в преценките си.
Репортер на руска телевизия: Повече не мога да върша тази работа
Трябва да е ясно, че дори и така не знаем всичко. Например не знаем защо руските войски не настъпиха към Киев. Причините могат да са тактически или пък лоша логистика. Като цяло данните говорят по-скоро за второто. В последните дни вече има и силна съпротива от украинската армия, която използва забавянето, за да премине в контранастъпление.
След фалшиво видео със Зеленски: За какво предупредиха експерти
Трябва да е ясно, че не публикуваме много от снимките и видеата, тъй като върху тях може да има авторски права, които често е трудно да бъдат установени.
Но с всичката тази информация знаем кога украинските и руските медии и власти лъжат за войната в Украйна. И двете страни го правят, но по различен начин. Повечето неверни твърдения от украински източници се дължат на използване на слухове и непотвърдена информация. Самите украински медии често се самоопровергават часове по-късно.
Жена с плакат срещу войната в студиото на руска телевизия
Русия от своя страна видимо целенасочено манипулира на практика цялата информация за войната с Украйна, на първо място като дори отрича, че води такава война.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!