П ритиснат от режещите ветрове, които пресичат военновъздушната база Кефлавик, един от най-модерните британски стелт изтребители стои на пистата и току-що е пристигнал в Исландия.
(Във видеото може да научите повече за: Експерт: С атаката срещу детската болница Русия казва на Украйна, че НАТО не гарантира сигурност)
Сгушен на метри от самолета F-35B на британските Кралски военновъздушни сили (RAF), исландският външен министър без колебание се съгласява, че Арктика, разположена на север от скандинавската държава, е жизненоважна зона.
„Силно се надяваме, че тя ще продължи да бъде регион с ниско напрежение. Но нещата се променят и ние трябва да бъдем бдителни“, заяви Тордис Колбрун Рейкфьорд Гилфадотир.
Ето защо Обединеното кралство изпрати четири изтребителя F-35B от 617-та ескадрила на страната в югозападния край на Исландия, като самолетите тъкмо започнаха мисията на НАТО за охрана на въздушното пространство с акцент върху Арктика.
За първи път лондонски изтребители F-35B стелт поемат охраната на въздушното пространство на НАТО, въпреки че други самолети на RAF току-що приключиха няколкомесечното наблюдение на източния фланг на Алианса от Румъния.
How NATO is countering Russia in the Arctic https://t.co/ZAgyGqXGbD
— Shehzad Younis شہزاد یونس (@shehzadyounis) August 20, 2024
Бързите изтребители от пето поколение са проектирани така, че да бъдат трудно откриваеми от радарите, като моделът F-35B може да каца вертикално и да излита от много малки разстояния.
Застанал до елегантния самолет, командирът на крилото Стюарт Кембъл, който ръководи ескадрила 617, описва F-35 като способни да „разговарят помежду си“. Когато се използват заедно, каза той, връзката между самолетите е „огромно предимство пред това, което сме виждали в НАТО преди“.
НАТО от 2024 г. наблюдава не само Източна Европа - той внимателно следи горещите точки по целия свят - от лобиране за деескалация в Близкия изток до удвояване на присъствието си в Индо-Тихоокеанския регион.
Все по-силно е усещането, че НАТО също се насочва към негостоприемната Арктика, привличайки вниманието си на север, докато Русия тихо засилва присъствието си в региона, а Китай я наблюдава с подчертан интерес.
„Тази последна мисия за охрана на въздушното пространство в Исландия показва способността на Обединеното кралство да действа и да възпира нашите противници във въздушното пространство на алианса“, заяви в изявление британският министър на въоръжените сили Люк Полард.
Алиансът има твърд контрол върху арктическия регион - по-голямата част от държавите, които го обхващат, са членове на НАТО, подкрепени от Финландия и Швеция, които се присъединиха към алианса, след като Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна в началото на 2022 г.
Russia and China eye NATO's 'Arctic Achilles heel'.
— AFP News Agency (@AFP) June 23, 2022
Welcome to Spitsbergen, the largest island of the Svalbard archipelago - a corner of Norway where Moscow can -- theoretically at least -- mine, build, drill and fish what it likeshttps://t.co/fED2OfnggV pic.twitter.com/oyrPHpYBjs
В исландския град Кефлавик, който се намира на по-малко от час път от столицата Рейкявик, впечатлението със сигурност е за солидарност на НАТО. Членовете на алианса неведнъж са заявявали, че пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна е заздравило връзките от всякога - отношение, отразено в обширната военновъздушна база в Кефлавик.
Присъствието на F-35B в Кефлавик „е наистина практическа демонстрация на единството на НАТО“, заяви командирът на Група 11 на RAF, заместник-маршал Том Бърк.
„Имаме реален интерес да гарантираме в голяма степен, че тя ще остане тази зона на високо сътрудничество и ниско напрежение“, заяви пред Newsweek д-р Брайъни Матю, британският посланик в Исландия.
„Исландия продължава да бъде стратегически важна заради местоположението си и това определено не се променя, когато погледнете предвидимите промени в Далечния север, както заради климата, така и заради ситуацията със сигурността“, каза Гилфадотир.
Климатичните промени променят облика на Арктика, като я отварят за по-интензивен трафик и рязко повишаване на активността в труднодостъпен преди това регион.
Екологичните промени обаче вървят ръка за ръка с влошаването на отношенията между Русия и западните държави, след като преди близо две години и половина войските на Москва навлязоха в Украйна.
Русия, въпреки че понесе болезнени удари в Украйна, има най-голямото военно присъствие в региона от всички арктически държави и представлява „остра заплаха“, по оценка на САЩ. Москва е заета с повторното отваряне на редица свои съоръжения от епохата на Студената война, много от които са предназначени за разузнаване и наблюдение, заяви по-рано пред Newsweek Марк Канчиан, пенсиониран полковник от резерва на морската пехота на САЩ и старши съветник в американския мозъчен тръст Център за стратегически и международни изследвания.
Кремъл може и да е обвързан с Източна Европа, но Русия разполага с възможности, които в момента не се използват в Украйна и около нея и които могат да бъдат използвани в Арктика, каза Гилфадотир.
Нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. създаде „нова реалност“, добави тя и заяви, че страните от НАТО трябва да се адаптират към тези променени условия.
Към тази смесица се добавя и Пекин. Миналия месец Пентагонът заяви, че Китай, макар и да не е арктическа държава, навлиза все повече в региона, виждайки „по-голямо влияние“ и достъп.
„Можем да видим повишения им интерес към региона“, каза Гилфадотир.
Охраната на въздушното пространство на НАТО постоянно обхваща няколко региона, включително балтийските държави и източния фланг на Европа. Мисиите за охрана на въздушното пространство, координирани от Кефлавик, обаче са по-кратки, с ротационна продължителност от няколко седмици, като в тях участват самолети от страните от НАТО, които допринасят за изпълнението им.
Както Исландия, така и Обединеното кралство са част от Съвместните експедиционни сили (Joint Expeditionary Force - JEF), създадени от НАТО, за да бъдат гъвкава опция, когато става въпрос за сигурността в Северна Европа.
Друга част от стратегията на алианса за защита на Арктика, каза Матю, е да прогнозира как ще изглежда регионът скоро чрез нови научни изследвания.
„Прогнозирането зависи от знанията, зависи от науката - така че правим всичко възможно, за да се опитаме наистина да разберем региона, за да можем да прогнозираме как може да изглежда бъдещето на Арктика“, каза тя.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!