О бявените от Доналд Тръмп мита в размер на 25% върху вноса на автомобили в САЩ, които влизат в сила от 2 април, са истинска катастрофа за много европейски производители, които реализират значителна част от печалбите си на американския пазар.
САЩ са "ключов пазар" за европейската автомобилна индустрия, която е изнесла за страната близо 750 000 автомобила през 2024 г. на стойност 38,5 милиарда евро, сочат данни на Асоциацията на европейските производители на автомобили (ACEA).
Допитвайки се до Google Trends за търсенията по темата се оказва, че в световен мащаб през последните седем дни темата е предизвикала широк интерес, като пикът на търсенията е бил на 26 срещу 27 март, точно когато Тръмп обяви новината за новия търговски удар.
Интересът по региони пък е бил най-голям в Канада. Търсения е имало и в Сингапур, САЩ, Китай, Обединеното кралство.


А що се отнася до Европа - данните на Google Trends показват, че най-голям интерес са проявили в Нидерландия, Дания и Швейцария.

Това е най-агресивният ход досега в търговската политика на Тръмп, чието хаотично прилагане бе белязано от резки промени и разтърси инвеститорите. Той въведе допълнителни 20% мита върху вноса на всички стоки от Китай и 25% върху целия внос на стомана и алуминий. САЩ приложиха още и 25% мита върху всички стоки от държави, които са купували венецуелски петрол и газ, също от 2 април. Междувременно Тръмп предупреди ЕС и Канада да не работят заедно, за да отвърнат на удара на САЩ. Като бе категоричен, че подобни действия ще доведат до мита "далеч по-големи от планираните на този етап".
Какви са мотивите на Белия дом
Чуждестранната автомобилна индустрия, подкрепена от несправедливи субсидии и агресивни индустриални политики, се разрасна, докато производството в САЩ е в застой, се казва в информационния бюлетин на Белия дом за въвеждането на митата.
През 1985 г. американски заводи в страната са произвели 11 млн. автомобила, което представлява 97% от общото местно (американско и чуждестранно) производство. През 2024 г. американците са купили близо 16 млн. коли, SUV и лекотоварни камиони, като 50% от тези превозни средства са внос. От останалите 8 млн. превозни средства, сглобени в Америка и невнесени, средното местно съдържание е консервативно оценено на само 50% и вероятно е по-близо до 40%. Следователно от 16-те милиона автомобила, закупени от американците, само 25% от автомобилното съдържание може да бъде категоризирано като произведено в Америка.
Търговският дефицит на САЩ при автомобилните части достигна 93.5 млрд. долара през 2024 г. В момента американската индустрия за автомобили и автомобилни части (американски и чуждестранни компании) наема близо 1 млн. американски работници. През 2023 г. научноизследователската и развойна дейност (НИРД) от американски производители на автомобили е едва 16% от глобалните разходи за НИРД. Научноизследователската и развойна дейност на американски фирми изостава от ЕС, който прави 53% от глобалните разходи за НИРД.
Според Белия дом проучванията многократно показват, че митата могат да бъдат ефективен инструмент за намаляване или елиминиране на заплахи за накърняване на националната сигурност на САЩ и постигане на икономически и стратегически цели. Като цитират икономически анализ от 2024 г., който установил, че глобална тарифа от 10% ще увеличи американската икономика със 728 млрд. долара, ще създаде 2.8 млн. работни места и ще увеличи реалните доходи на домакинствата с 5.7%.
Как обаче митата на Доналд Тръмп могат да имат обратен ефект и да се обърнат срещу него
След два месеца на колебания относно тарифите, налагайки ги един ден и спирайки ги на следващия, Тръмп накрая натисна газта и обяви истинска търговска война с 25-процентната тарифа върху автомобилите и автомобилните части, внасяни в Съединените щати. Но докато настоява, че този значителен вносен данък ще бъде полезен за "всички, които имат заводи в САЩ", неговият ход, в случай, че става въпрос за автомобил, който спешно се нуждае от ремонт, може лесно да се обърне срещу него.
Почти половината от автомобилите, продавани в САЩ, са вносни, а тарифата от 25% на Тръмп ще добави поне 6,000 долара към средната цена на кола, казват експерти от индустрията. Вътрешните производители на автомобили ще могат да увеличат цените си, тъй като новите тарифи ще направят така, че американските автомобилопроизводители да се сблъскват с много по-малка ценова конкуренция от вносните автомобили. Този очакван шок в цените може да разгневи потребителите и избирателите в Америка, които вече са уморени от инфлацията, особено след като още по време на предизборната си кампания Тръмп беше обещал да се бори за понижаване на цените.
Тези по-високи цени на автомобилите могат да доведат до бързо намаляване на продажбите им в САЩ, а това от своя страна да се отрази и на производството.
Голямата надежда на Тръмп е, че тарифите ще насърчат производителите на автомобили да върнат голяма част от производството обратно в САЩ в дългосрочен план. Шон Фейн, президентът на UAW, вече аплодира Тръмп "за това, че се зае да сложи край на катастрофата на свободната търговия, която опустоши общностите на работническата класа от десетилетия".
"Прекратяването на надпреварата към дъното в автомобилната индустрия започва с коригирането на нашите нарушени търговски сделки, а администрацията на Тръмп влезе в историята със своите действия", добави Фейн.
UAW е един от водещите критици на Северноамериканското споразумение за свободна търговия (Nafta) от три десетилетия насам. Този синдикат предупреди, че споразумението ще нанесе сериозни щети на производството в САЩ, като даде на Мексико, страна с много по-ниски заплати, свободен достъп до американския пазар. UAW предупреди, че Nafta ще бъде благодат за жадните за печалби американски корпорации, но проклятие за работниците във фабриките в САЩ.
И се оказа прав за това. Институтът за икономическа политика изчислява, че САЩ са загубили 682 000 работни места заради Nafta. (Stellantis прави няколко модела на своя пикап Ram в Мексико, докато GM произвежда електрическите версии на Chevrolet Equinox там.)
В свое изявление Фейн каза, че с тези тарифи в рамките на няколко месеца хиляди добре платени работни места в автомобилната индустрия могат да бъдат върнати в общностите на работническата класа в САЩ.
Но много експерти се съмняват в това, като казват, че UAW всъщност трябва да внимава. Агресивната търговска война на Тръмп, както и повторното му прилагане на мита разклати сериозно доверието на потребителите и корпорациите, предизвика срив на фондовите пазари. И много икономисти предупредиха, че силната икономика, наследена от Байдън, може да потъне в рецесия.
Падащото доверие на потребителите от една страна и повишаващите се цени, могат да нанесат сериозен удар върху продажбите на автомобили в САЩ и да доведат до спад на производството. В една нерадостна прогноза Джонатан Смоук, главен икономист в Cox Automotive, фирма за пазарни проучвания, посочва, че в резултат на автомобилните тарифи на Тръмп заводите в САЩ ще произвеждат 20 000 коли по-малко на седмична база, което е с около 30% спад в сравнение с преди налагането на митата.
Що се отнася до мечтата на Тръмп, че неговите мита ще доведат до много повече вътрешно производство на автомобили в дългосрочен план, това може да се окаже нереалистично. Откакто Тръмп встъпи в длъжност през януари, той смути и обезпокои корпоративните ръководители, като пося несигурност и нестабилност. Освен това се появиха и опасения от икономически спад. Неговият министър на търговията Хауърд Лътник обаче твърди, че политиките му си "заслужават", дори и да предизвикат рецесия.
На фона на променливите решения, капризите и лудориите на Тръмп, главните изпълнителни директори се чувстват доста несигурни. И именно заради това е малко вероятно автомобилният сектор да направи онова, което Тръмп иска - да побърза да инвестира милиарди за изграждане на нов автомобилен завод. Ако президентът и неговият екип се бяха заели с налагането на мита с далеч по-твърда ръка и бяха изложили аргументите си по по-обмислен, не-тръмпски начин, тогава вероятно много ръководители щяха да бъдат далеч по-отворени към изграждането на автомобилни и други заводи в САЩ в отговор на митата.
Канадската търговска камара предупреди, че тарифите за автомобили на Тръмп могат да имат лош ефект.
"Закриването на десетки хиляди работни места от двете страни на границата ще означава отказ от лидерската роля на Северна Америка в автомобилния сектор, вместо това насърчаване на компаниите да строят и наемат другаде, освен тук. Това увеличение на данъците излага заводите и работниците на риск за поколения напред, ако не и завинаги".
Внезапното решение на Тръмп относно автомобилните мита със сигурност ще му помогне по един начин. То се превърна във водеща новинарска история на нацията и избута настрана онези тежки новини за неудобното изтичане на информация от администрацията на Тръмп за бомбардировките в Йемен.
От друга страна митата ще нанесат тежък удар на Тръмп и на САЩ. С налагането на мито от 25% върху вноса на автомобили от Канада и Мексико, Тръмп, казват много търговски експерти, грубо нарушава Споразумението между САЩ, Мексико и Канада - споразумение за свободна търговия, което президентът подписа още по време на първия си мандат. (Веднъж Тръмп я нарече "най-добрата и важна търговска сделка, сключвана някога от САЩ").
Това нарушение на USMCA (United States-Mexico-Canada Agreement) ще навреди на доверието в САЩ и може да повдигне въпроси относно стойността на всякакви бъдещи сделки, които Тръмп подпише.
В продължение на десетилетия UAW беше прав за необходимостта Вашингтон да направи повече, за да предотврати загубата на работни места в производството (и да помогне на тези работници, които са загубили работните си места във фабриките). Но с Тръмп UAW изглежда залага на нестабилен генерал в намерението си да спечели търговска война. А нестабилните коне рядко печелят състезанието.
ЕС има "силен план" за отмъщение в отговор на митата на Тръмп
Европейският съюз има "силен план" да отмъсти за митата, които са наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, въпреки че би предпочел да договори решение. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от "Ройтерс".
Тя посочи, че разбира аргументите на САЩ, че други са се възползвали от глобалните търговски правила, като отбеляза, че ЕС също е пострадал. И допълни също, че разбира, че САЩ искат реиндустриализация, както и ЕС.
По нейни думи обаче митата на САЩ са данъци върху потребителите, които ще подхранват инфлацията и ще накарат американските заводи да плащат повече за части, което ще струва работни места.
"Нашата цел е решение чрез преговори. Ако е необходимо разбира се, ще защитим нашите интереси, нашите хора и нашите компании", изтъкна Фон дер Лайен в реч пред Европейския парламент в Страсбург.
"Ние не искаме непременно да отмъстим. Но ако се наложи, имаме силен план за отмъщение. И ще го използваме", увери тя.
Фон дер Лайен заяви и че ЕС трябва да разнообрази търговията си и да премахне вътрешните бариери пред трансграничния бизнес на своя единен пазар.
По нейни думи Международният валутен фонд е изчислил, че бариерите на вътрешния пазар на Европа са равносилни на 45% мита за производството и 110% за услугите.
Тя заяви на евродепутатите, че следващия месец Комисията ще излезе с предложения за премахване на някои бариери и предотвратяване на нови.
По-рано администрацията на Тръмп въведе мита върху вноса на стомана и алуминий, както и повишени мита върху всички стоки от Китай. А какъв ще бъде следващият му ход - предстои да разберем.