Двете поредни атаки срещу групировката Хизбула, при които стотици пейджъри и уоки-токи-та бяха използвани като оръжия в Ливан, ни връщат назад във времето, когато мобилни устройства също се оказаха ключова част от целенасочени нападения по света.
(Видеото по-горе: Унгарско издание намеси България в случая с пейджърите бомби)
Още документ, озаглавен Boobytraps и публикуван от Министерството на армията на САЩ през 1965 година, съдържа ръководство от 130 страници с набор от сложни диаграми на окабеляване и схеми за минирана комуникационна слушалка от ерата на Втората световна война ("съдържаща електрически детонатор, свързан към клемите на гърба, като свързването на слушалките към живата комуникационна линия инициира детонация"), настолен телефон, оборудван с експлозивен заряд в основата си и прочие устройства.
През годините е имало и редица случаи, в които комуникационни устройства са използвани за различни атаки по света. Ето и някои от тях.
Операция "Божи гняв" от 1972 година
Операцията е част от отмъщението на Израел за клането на Олимпийските игри в Мюнхен, при което загиват 11 израелски спортисти. Целта е ликвидиране на всички замесени в организацията, а сред тях е Махмуд Хамшари, представител на Организацията за освобождение на Палестина в Париж.
Работници на Мосад успяват да подменят основата на телефона му във френския му апартамент и когато той отговаря на обаждане, израелският екип взривява дистанционно експлозивите в нея. Първоначално Хамшари губи само крака си, но впоследствие умира от раните си.
Dr. Mahmoud Hamshari pic.twitter.com/2kor7w6XPk
— MintPress News (@MintPressNews) August 1, 2024
Убийството на Яхя Айяш
През 1996 година, Израелската агенция за сигурност, известна и като "Шин Бет", използва подобна техника, за да детонира малък заряд от експлозиви в манипулиран мобилен телефон Motorola Alpha, внесен в Газа от палестински сътрудник. Целта е убийството на производителя на бомби от Хамас Яхя Айяш, който е прилъган да приеме обаждане от баща си и по този начин е ликвидиран.
Yahya Ayyash, who made bombs that killed more than 80 Israelis after he joined Hamas in 1992, dies in Gaza City when the Shin Bet sets off explosives in his cellphone during his weekly call to his father.https://t.co/xAateh7MiN pic.twitter.com/nXWbKAPSki
— Center for Israel Education (@israeleddotorg) January 5, 2024
Мадридските бомбени атентати (2004)
Серията от кървави атаки в испанската столица Мадрид на 11 март 2004 година е свързана с използването на мобилни телефони за активиране на експлозивите. Терористите поставят бомби в четири влака в системата за обществен транспорт и взривяват детонаторите чрез повиквания към съответния номер, към който е телефонът.
Загиват близо 200 души, сред които и 4 българи (Адриан Андрианов, годеницата му Калина Василева, Тинка Паунова и Мария Иванова), а над 1700 са ранени. При разследването е установено, че именно мобилните телефони са свързани с бомби, като сигналите за активиране на експлозивите са изпратени чрез обаждания или съобщения.
Атентатът в метрото в Москва (2010)
Една от двете разследвани версии при атентата в метрото в Москва през 2010 година, убил над 40 души и ранил близо 100, бе именно за задействане на експлозивите дистанционно чрез мобилни телефони в терористите. Взривовете бяха в две различни метростанции - "Лубянка" и "Парк на културата".
От пресслужбата на руската Федерална служба за сигурност обявиха, че става дума за жени камикадзе от руската република Дагестан в Северен Кавказ - съпруга и вдовица на ислямистки бойци, като се предполагаше, че едната от тях се е разколебала и е била взривена дистанционно.
Импровизирани взривни мобилни устройства в Ирак и Афганистан
В продължение на години по време на военните конфликти в Ирак и Афганистан, бунтовниците използват различни импровизирани домашни устройства, за да взривяват дистанционно бомби.
Сред тях са не само мобилни телефони и уоки-токи-та, но и устройства за отваряне на гаражни врати, аларми за крадци, дистанционни за коли играчки и т.н. Техниките са особено популярни заради лесния достъп и възможността да се извършват атаки от разстояние без директен контакт.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!