П рез септември 2021 г. Китай забрани вноса на плода атемоя - плод хибрид от сладка ябълка и черимоя - от Тайван, твърдейки, че чрез него внасят вредители в страната.
Според критици „вредителите“ са просто извинение на Китай да влияе негативно върху търговията си с Тайван, тъй като последната е много икономически зависима от първата. И това не се случва за пръв път. През февруари 2021 г. Китай забрани вноса на тайвански ананаси, което застраши поминъка на фермерите в цялата страна.
Настоящата ситуация е свързана със сложна история, която датира от гражданската война в Китай, както и с неотдавнашното напрежение от 2016 г., когато Тайван избра нов президент - Цай Инуън. Оттогава китайските военни нахлувания във въздушното пространство на Тайван се увеличават и отношенията между двете продължават да се влошават. Плодовете са най-новият израз на това.
Плодът атемоя е един от главните продукти, които Тайван изнася в Китай. Всеки сезон износът е около 14 млн кг, като 90% от него отива в Китай. През септември 2021 г. обаче Китай забранява вноса на плода, твърдейки, че чрез него ще внесат и вредители в страната.
Атемоята обаче е само част от проблема.
Сложните взаимоотношения между Китай и Тайван започват още през 1940-те години. По това време в Китай има гражданска война между националистите и комунистите. Когато комунистите спечелили, те създали Китайската народна република (КНР) в континенталната част, а националистите създали Република Китай, намираща се на о. Тайван. И двете се нарекоха „законният управник на Китай“. Твърдение, което днес се поддържа само от КНР. Тайван не е официално призната като независима държава. Но се разви като самоуправляваща се демокрация с конституция, законодателна власт и президент.
След края на гражданската война политическата партия Гоминдан управляваше Тайван през повечето време. Те успяха да се сближат с КНР. През 2014 г. КНР и Тайван приеха търговски пакт, който отвори тайванската индустрия за китайски инвестиции. Тогава хиляди протестиращи нахлуха в правителството, призовавайки за преразглеждане на пакта, защото се притесняваха, че той ще навреди на тайванската икономика. Скоро след това опозиционната партия спечели властта в Тайван. Това се случи през 2016 г. и оттогава насетне новият президент Цай Инуън започна политика на отдръпване от Китай.
Китай, от своя страна, започна да изпраща бойни самолети във въздушното пространство на Тайван. Китай също така успя да принуди други държави и световни организации да не признават Тайван за независима държава. Основната политика на Китай към Тайван е насочена към изолирането на Тайван от останалия свят.
Но чрез тропическите плодове Китай създава напрежение в Тайван отвътре.
Китай е основният търговски партньор на Тайван. Повече от четвърт от всичкия износ отива в Китай. И това е отчасти, защото Китай предлага стимули за това – като премахване на таксите за износ на тропически плодове. Това е стратегия отгоре надолу на Китай за контрол над Тайван.
Търговията с атемоята между двете държави достигна до много високи нива, което подобри икономиката на Тайван. Тази търговия обаче направи тайванските фермери много зависими от Китай. От както през 2021 г. Китай забрани вноса на плода атемоя, част от фермерите в Тайван загубиха своите доходи до 50%.
Атемоята не е единственият забранен плод. Китай забрани и вноса на ябълката Java и ананасите. А причината? Вредители.
Ананасът е най-известният плод, който Тайван изнася за Китай. Когато в началото на 2021 г. Китай забрани вноса на плода, Тайван започна кампанията „Свобода на ананисите“. Световни лидери и дипломати се включиха в кампанията, а Япония и Хонг Конг започнаха да внасят ананаси от Тайван вместо от Китай.
Ако Тайван не изнася тропически плодове за Китай, единственият избор за износ са Япония и Южна Корея, защото в държавите на юг цената на тези продукти е много по-ниска. Това прави износът на тропически плодове за Китай толкова важен за Тайван.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!