20

Д о началото на гражданската война, най-големият индустриален град в Сирия беше построен с помощта на Китай. Китайски работници и китайски компании разработваха заводи, издигнати с китайски пари и части. И ако войната замрази за известно време инвестициите на Китай, днес това се променя. И докато действията на Русия и САЩ продължават да привличат медийното внимание, то политиката на Китай рядко е заемала по същия начин водещите страници. Наистина Вашингтон и Москва са геополитически мастодонти, чиито интереси са от световно значение, но Пекин има далеч по-важно място. Всъщност, с навлизането си в Африка и Близкия изток, а също и в Централна Азия, Китай се превърна в конкурент на САЩ и Русия, а през последните години и в противник в геополитически и икономически план.

Основните точки на сблъсък са Близкия Изток и Африка. Докато арабският свят се намира в период на нестабилност, китайците се възползват по най-добрия за тях начин. Под водачеството на Си Дзинпин, Китай засили политиката си към Близкия Изток – регион, който в миналото не представляваше непосредствен интерес за Пекин. Навлизането на китайски компании в сферата на отбраната, технологиите и изкуствения интелект променят китайските позиции и увеличават външнополитическите амбиции на китайското лидерство.

Бърз преглед на последните събития може да даде представа. Петролът традиционно служи за спойка между интересите на САЩ и арабските страни. Но все пак, докато Вашингтон поглежда към развитието на собствените си залежи, за да не зависи от външни доставки, износът на петрол от Близкия Изток се увеличава в посока Китай.

Днес Пекин е основен потребител на петрол от Саудитска Арабия, Ирак и Иран.

Отвъд петролния бизнес, Китай засилва влиянието си чрез инвестиции. Арабските страни, желаещи да ограничат зависимостта си от „черното злато“, развиват нови начини, за да подсилят икономиките си. Саудитска Арабия и Йордания предприеха редица стъпки за включване на плановете им за развитие с инициативата „Един пояс, един път“. В случая със Саудитска Арабия става дума за сделки на стойност над 65 милиарда долара, подписани само за изминалата година. Египет пък развива план с Китай за създаване на зона на сътрудничество около Суецкия канал. В Оман китайски капитал превърна рибарско селище в  китайско-омански индустриален град на стойност 10,7 милиарда долара, където ще бъдат добивани 235 000 барела на ден.

Наред с арабските страни, Китай развива отношенията си и с Израел. Така например, Пекин инвестира в железопътни линии и пристанища, и се превърна в

основен играч на технологичната сцена –

отрасъл, традиционно силен за Израел. Китай, също така, стана оператор на пристанището в Хайфа, което е най-голямото в Израел.

Тръмп наложи санкции на Иран, докато Китай е търговски партньор номер едно за Техеран и сътрудничеството продължава да се развива. Докато европейски и американски компании се изтеглят от Иран, Китай предостави кредит от 10 милиарда долара. През 2017 г. търговията между Иран и Китай надмина 37 милиарда долара – статистика, която американците не могат да пренебрегнат.

Наравно с дипломатическите и икономическите увертюри в Близкия изток, Пекин стъпва здраво и в областта на сигурността и отбраната. Китайският флот вече демонстрира възможност да извършва учения в залива Ормуз, Баб ал Мандеб и Суецкия канал. От 2010 насам, пристанища във всяка страна от Персийския залив подслоняват периодично китайски бойни кораби, а миналата година китайците извършиха общо учение с Иран в Ормуз. Китай също увеличи военното си присъствие в Джибути, където традиционно влияние и присъствие имат европейските страни и САЩ, и така се включи в регионалната надпревара в строежа на военни бази.

Със засилването на напрежението в Близкия изток, ЕС и САЩ може би ще предпочетат да си затворят очите за тихата инвазия на Китай, но това ще бъде грешка, която може да подкопае както западните интереси, така и западното присъствие в жизненоважни за сигурността региони.

Освен Близкия Изток, друг район с особен интерес за Пекин, е Африка, макар там Си Дзинпин да подхожда с различни средства. Китай напомни за себе си най-вече с инициативата си „Един пояс, един път“, известна и като Новият път на коприната. Под „пояс“ Пекин разбира наземната инвазия на китайските интереси през Азия, а под „път“, се има предвид овладяването на морските пътища около Югоизточна Азия в посока Африка. Малко или много, първоначалните цели на този грандиозен план, са осъществени. В Африка и Близкия изток Китай показва и още един аспект на политиката си за разпространение на влияние – т.нар. Дигитален път на коприната.

Пекин често е определян като основен противник на дигиталните свободи. Държавата, обаче, не само засилва онлайн контрола у дома, но според последните доклади, се превръща в „износител“ на репресивни технологии и практики към други райони от света и най-вече Африка.

Използвайки микс от обучения, предоставящи умения за използване на технологични инфраструктури от авторитарни режими и натиск върху международни компании (например Гугъл) да приема все по-ограничаващите регулации дори извън Китай,

Пекин става основен играч в контрола на информацията.

Според „Фрийдъм хаус“ тези тенденции показват наличието на опасност за бъдещето на отворения интернет и демокрацията по света.

Докладът на организацията показва данни от юни 2017 до май 2018 в 65 държави. Проблемът с интернет свободата и връзката с Китай привлече вниманието заради настъплението на китайските технологични гиганти, развиващи се в сферата на изкуствения интелект, комуникациите и онлайн търговията. Като част от „Един пояс, един път“, Китай изгражда и инициативата си „дигитален Път на коприната“, която ще обхване оптическите мрежи в развиващия се свят. Според докладите на различни организации, това би дало голямо преимущество на Китай в разузнаването и събирането на ценна информация за конкурентни държави.

През последната година, Китай беше домакин на няколко сесии, свързани с разузнаване и цензура, на които бяха поканени официални лица от държави в Африка и Близкия Изток, включително и такива с традиционно американско влияние като Мароко и Египет. Миналият ноември се състоя двуседмичен семинар на тема „Управление на киберпространството за официални лица от държавите по инициативата "Един пояс, един път“. На този семинар, както и на други подобни, Китай предоставя обучение на поканените официални лица – най-вече представители на силите за сигурност и разузнаването в своите държави – как да използват технологии за проследяване и мониторинг на опозиционни групи. На семинарите също така са предоставяни препоръки, по които държавите да въведат подходящи закони – така например бяха написани законите за киберсигурност в Уганда и Танзания.

Китайските компании имат също така и важна роля в инсталирането на интернет и мобилни мрежи в Африка

Така например, базирана в Китай компания е най-големият производител на телефони в Африка. Стартъпи, действащи с подкрепата на Пекин, изнасят технология за лицево разпознаване в Зимбабве. Китайски производители на телефони пък съветват властите в Кения относно комуникациите в страната.

И докато изграждането на тези инфраструктури е важна за континента, има особени опасения, че Китай си оставя „задни вратички“ за използване на лична и правителствена информация. Най-големият пример е от тази година, когато стана ясно, че в продължение на пет години Пекин е събирал разузнавателна информация през „бръмбари“, поставени в сградата на Африканския съюз в Адис Абеба – сграда, построена с помощта на Китай.

За да подържа амбициите си, правителството в Пекин засили обучението на собствени кадри. Пример е град Сиан, който има население от близо 12 милиона души и е дом на 63 колежа, университети и изследователски центрове. Всяка година завършват 300 000 души, повечето от тях учени в сферата на отбраната и технологиите. Властите имат за цел основният технологичен хъб в града, Software Park, да даде работа на 250 000 технологични експерти до 2021 г. – броят им през 2016 г. е бил 165 000.

Връзките между плановете на Китай за засилване на влиянието му посредством отбраната и технологиите, и увеличаването на финансирането на технологичния сектор у дома, са очевидни. През май месец тази година именно в Сиан се състоя затворена конференция за връзките между отбраната и технологиите, на която бяха поканени гости от Китай до Турция. За авторитарни и полуавторитарни режими, Китай е добър партньор, който не задава много въпроси за нарушаване на човешки права или ограничаване на свободи.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини и любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 20
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

20 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Обявиха номинациите за наградите БАФТА</p>

Обявиха номинациите за наградите БАФТА

Любопитно Преди 4 минути

Наградите ще бъдат раздадени на 16 февруари

Как AI влияе на критичното мислене на хората?

Как AI влияе на критичното мислене на хората?

Любопитно Преди 12 минути

По-младите участници показаха по-голяма зависимост от AI и по-ниски резултати в тестовете за критично мислене

<p>Асен Василев: Кабинетът има две седмици да поиска доклад от ЕК за еврозоната</p>

Асен Василев: Кабинетът има две седмици да поиска конвергентен доклад от Европейската комисия

България Преди 45 минути

Най-вероятната дата за влизане във валутния съюз е 1 януари 2026 г.

ДПС на Доган ще подкрепи кабинета „Желязков”

ДПС на Доган ще подкрепи кабинета „Желязков”

България Преди 53 минути

Целта е постигане на ефективен диалог, стабилно управление

Министър обвини националната разузнавателна агенция на Кения в отвличане на сина му

Министър обвини националната разузнавателна агенция на Кения в отвличане на сина му

Свят Преди 58 минути

Необходимо е било лично обаждане от президента Уилям Руто, за да бъде освободен синът му

Володимир Зеленски и Доналд Туск

Доналд Туск: Русия планира въздушен тероризъм

Свят Преди 1 час

Американското разузнаване е предупредило Белия дом, че Русия планира да пренесе контрабандно запалителни оръжия на товарни самолети, пътуващи към САЩ

Почина певицата Линда Нолан

Почина певицата Линда Нолан

Свят Преди 1 час

65-годишната ирландска звезда и сестрите ѝ имат редица хитове в края на 70-те и 80-те години

София Вергара и Люис Хамилтън ли са новата светска двойка?

София Вергара и Люис Хамилтън ли са новата светска двойка?

Любопитно Преди 2 часа

Двамата били на обяд в ресторант в Ню Йорк

Разследват баща за блудство с 5-годишната му дъщеря

Разследват баща за блудство с 5-годишната му дъщеря

България Преди 2 часа

Провеждат се разпити на свидетели

В НС е постъпил указът на президента с предложение Желязков да бъде избран за премиер

В НС е постъпил указът на президента с предложение Желязков да бъде избран за премиер

България Преди 3 часа

По-рано Желязков получи и веднага върна на държавния глава изпълнен мандата за съставяне на правителство

Всичко за RedNote– китайската платформа, привлякла "американските TikTok бежанци"

Всичко за RedNote– китайската платформа, привлякла "американските TikTok бежанци"

Свят Преди 3 часа

За два дни към платформата са се присъединили над 700 000 нови потребители

<p>Масов бой в столичен квартал, има арестувани</p>

Масов бой в столичния квартал "Христо Ботев", има арестувани

България Преди 3 часа

Малко след сблъсъците е подаден сигнал и за катастрофа в района

<p>Обявиха предепидемична обстановка в още една област у нас</p>

Обявиха предепидемична обстановка във Видин

България Преди 3 часа

Заболеваемостта там през изминалата седмица е достигнала 198 на 10 000 души население

Асовете на магията идват в София за  „МАГИНАРИУМ“

Асовете на магията идват в София за „МАГИНАРИУМ“

Любопитно Преди 3 часа

Магическото шоу ще се проведе на 19 и 20 март в Зала 1 на НДК и ще събере едни от най-добрите илюзионисти от България и света

Нарасна броят на жертвите от пожарите в Лос Анджелис

Нарасна броят на жертвите от пожарите в Лос Анджелис

Свят Преди 3 часа

Жителите на Лос Анджелис са предупредени за влошаване на качеството на въздуха