К им Чен-ун знае как една малка, бедна държава може да влезе в центъра на световното внимание.
ВИЖТЕ КИМ С БОМБАТА И ОТГОВОРА НА ЮЖНА КОРЕЯ
Точно в деня, когато в Китай се откриваше срещата на върха на БРИКС, която се провежда с големи пропагандни усилия, докато САЩ бяха заети да се справят с последиците от урагана в Тексас, а Европа гледаше към единствения телевизионен дуел между Меркел и Шулц в Германия, севернокорейският владетел привлече погледите с взривяването на шеста атомна бомба собствено производство, пише Петер Рашони, в. „Нойе Цюрхер цайтунг” (Neue Zürcher Zeitung)
Путин: Ситуацията е на ръба на мащабен конфликт
Тръмп обеща "огън и ярост" на КНДР, Пхенян се прицели във военна база на САЩ
Южна Корея подготвя превантивен удар срещу Севера
Тестът беше съпроводен с пропагандни снимки на Ким до предполагаема водородна бомба в миниатюрен формат, която трябва да се побере в бойната глава на междуконтинентална балистична ракета.
Само преди няколко дни Северна Корея демонстрира с изстрелването на ракета високо над Япония, че е постигнала голям напредък и в технологията пренасянето на бомбите до целта.
Изпълнението беше перфектно за целенасоченото послание до света: Вижте, винаги можем да изпратим атомна бомба с огромна разрушителна сила на ваша територия.
И то наистина изплаши Южна Корея, Япония, Китай и може би дори САЩ.
Съвършенството на севернокорейската пропаганда показва какво всъщност цели Ким. Това не е начало на ядрена война, а възпиране от всеки опит за елиминиране със сила на неговия откровено терористичен режим.
Изпитването на бомба с очевидно много висока експлозивна сила прави военната намеса още по-рискована и следователно по-малко вероятна. Това гарантира властта режима на Ким в Северна Корея.
Ето защо последният тест на атомна бомба не е причина да се страхуваме от предстояща ядрена война.
Ким има интерес да запази идеалното за него състояние на възпиране, което постоянно се поддържа в съзнанието на световната общественост. В същото време той е наясно, че война, с която и да е друга държава би била унищожителна за него.
Същото важи и за великите сили. Китай, който би могъл да окаже най-голямо влияние върху Пхенян поради географската му близост, изглежда силно ядосан от липсата на смирение, която Ким демонстрира.
В началото на август Пекин и Москва обединиха усилията си за засилване на санкциите на ООН срещу Северна Корея. Но Китай също така има интерес Северна Корея да остане като буферна държава, която продължава да държи далеч от границите му присъствието на американски войници.
Русия пък може само да се радва, когато авторитетът на световната сила на САЩ се поставя под въпрос от публичните предизвикателства на Ким. Вашингтон, независимо от цялото дрънкане на оръжия и заплахите на президента Тръмп, няма никакъв интерес да се изправя пред рисковете от нова война в Източна Азия след провала във Виетнам.
Моментът, в който можеше да бъде спряна севернокорейската програма за ядрено оръжие, беше пропуснат преди много години. Сега сме във фазата на възпиращата пропаганда, която от гледна точка на севернокорейския владетел е най-добрата застраховка Живот.
Реално КНДР е толкова бедна, че не може да си позволи високите разходи за ядрено въоръжаване. Режимът на Ким изисква огромни лишения от населението за целите на собственото му стабилизиране във властта с демонстрации като вчерашната.
Може би това е и най-голямата заплаха за властта му в дългосрочен план, която той вероятно подценява.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!