П обедата на крайнодесния политик Герт Вилдерс на парламентарните избори в Нидерландия предизвика истинско земетресение в нидерландската и европейската политика. Преди, Вилдерс и растящата подкрепа за него през годините будеха безпокойство сред съюзниците на Нидерландия най-вече заради открито евроскептичните му възгледи, но сега към това се прибавя и противопоставянето му на военната помощ за Украйна.
Герт Вилдерс е известен като холандския Тръмп заради своята емблематична руса коса и скандални изказвания.
В петък нидерландският министър на отбраната в служебното правителство на премиера Марк Рюте, Кайса Олонгрен, изрази надежда, че дори и евроскептичният популист да успее да състави правителство, той ще продължи подкрепата за Киев, посочва Ройтерс.
Кой е "холандският Тръмп", спечелил "чудовищната победа" на изборите в Нидерландия
Вилдерс, чиято крайнодясна Партия на свободата (ПС) беше безспорният победител на изборите миналата сряда, призоваваше за прекратяване на помощта, заявявайки, че Нидерландия се нуждае от тези оръжия за собствената си отбрана и затова не може да ги предоставя на Украйна.
Олонгрен каза пред репортери, че това е станало причина разтревожени нейни колеги от цяла Европа да ѝ се обадят по телефона, за да изяснят дали предстои промяна в курса на страната ѝ по отношение на Киев.
„В Нидерландия има широка подкрепа за помощта за Украйна“, каза министърът.
„Надявам се и очаквам това да не се промени и в новия парламент. Но сега първа политическа сила е ПС, а те не са особено въодушевени да подкрепят Украйна. Понякога те дори заемат проруски позиции. Което ме тревожи.“
Преди две седмици нидерландското правителство отдели нови 2 милиарда евро за военно подпомагане на Украйна през новата година, с което предоставената от Хага подкрепа от началото на руското нахлуване ще възлезе на около 7,5 млрд. евро.
По-рано тази година Нидерландия изигра ключова роля в сформирането на международна коалиция за въоръжаване на Киев с изтребители Ф-16 и обеща да предостави част от тях.
В последните години Вилдерс хвалеше руския президент Владимир Путин за според него „отличните му лидерски качества“.
Но същевременно той осъди руското нахлуване в Украйна и нарече Русия агресора в този конфликт.
Не е ясно как ще се развият започналите в петък разговори между нидерландските партии за съставяне на ново правителство, но нито един от възможните коалиционни партньори на Вилдерс не споделя възгледите му за прекратяване на помощта за Киев, отбелязва Ройтерс.
ПОБЕДАТА НА ВИЛДЕРС – ПРОБЛЕМ И ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО КЪМ ЕС
В Украйна също отбелязват, че победата на крайнодесния нидерландски политик може да се окаже проблем за Киев по отношение на военната подкрепа, но добавят, че тя може да се превърна в пречка за бившата съветска република и по още едно важно направление – процеса на присъединяване към ЕС.
Партията на Вилдерс призоваваше за референдум за излизане на Нидерландия от Евросъюза и спиране на нидерландските вноски в европейския бюджет, но тя се противопоставя и на разширяването на ЕС и може да наложи вето в Брюксел, коментира украинското англоезично издание „Киев пост“.
Вестникът допълва, че съвсем скоро се очаква Украйна да започне предприсъединителните преговори, но победата на Вилдерс може да се окаже препъникамък в тях.
Друг възможен проблем, който „Киев пост“ откроява, е антиимигрантските позиции на победителя в нидерландските избори, които според украинското издание може да направят бъдещето на украинските бежанци в Нидерландия несигурно.
По отношение на военната помощ вестникът изтъква, че западноевропейското кралство е един от най-големите благодетели на Украйна, най-вече с оглед на обстоятелството, че Нидерландия и Дания бяха първите страни, обещали да ѝ предоставят Ф-16.
За Киев получаването на тези самолети е важно, тъй като военно-политическото ръководство там е на мнение, че те могат да внесат коренна промяна в обстановката на бойното поле в полза на Украйна, като ѝ помогнат да се защитава по-добре срещу руските сили.
И тъй като потенциалните коалиционни партньори на ПС са за помощта за Киев, един от възможните сценарии е при управление на Вилдерс военната и финансова подкрепа да продължи, но да бъде намалена, отбелязва „Киев пост“ и припомня, че крайнодесният политик е заемал позиции в ущърб на Украйна още доста години преди да избухне сегашната война – като например през 2016 г., когато той и партията му са се обявили срещу ратифицирането от Нидерландия на Договора за асоцииране между ЕС и Украйна.
Победата на ПС на изборите е само поредният от серията изборни триумфи на политически сили в ЕС, отстояващи антизападни позиции, какъвто беше предишният случай, предизвикал сензация, с победата на проруския популист Роберт Фицо в Словакия, отбелязва „Киев пост“.
При наличието и на Унгария, която е отявлен критик на Евросъюза, в ЕС се оформя все по-пъстра политическа картина, която може да застраши стабилността му, допълва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!