К ой плаща за реактивните изтребители и танкове на Путин? Същите страни от ЕС, които казват, че искат той да спре нападението си срещу Украйна - страна, за която се предполага, че е техен съюзник. За това разказват от Politico.
Полският премиер Матеуш Моравецки повдигна този въпрос на срещата на върха на лидерите на ЕС относно санкциите срещу Москва.
Лидерите не успяха да договорят мерки срещу международната система за плащания SWIFT, тъй като толкова много страни я използват за своите изключително важни плащания за газ към Москва.
Banning Russia from #SWIFT must be included in the package of wide sanctions against the aggressor. We are looking forward to the robust response of our partners. #StopRussia #StandWithUkraine
— Denys Shmyhal (@Denys_Shmyhal) February 24, 2022
„Ние като Европейски съюз купуваме много руски газ и много руски петрол. И президентът Путин взима парите от нас, от европейците. И той превръща това в агресия, нашествие“, каза Моравецки.
Руската енергетична компания Газпром е най-големият доставчик на газ за ЕС.
На първо място по получен природен газ от Газпром за 2020 г. в милиарди кубически метра е Германия - 45.8, следвана от Италия, Турция, Австрия и Франция. България е на 14-то място (2.3 в милиарди кубически метра).
Търговията (както вътрешна, така и международна) с енергийни стоки също е много важна за руската икономика и за държавните финанси, съставлявайки близо една пета от националния бюджет, според предварителните данни за 2021 г.
Търговията с Европа е голяма част от това. Износът на минерали за Европа (включително въглеводороди) представлява близо половината от общия обем. Трудно е да се изчисли каква част от тази цифра отива директно в държавната хазна, но е ясно, че представлява значителен принос.
„Настоящото състояние на световния петролен пазар и високата цена, която виждаме, определено са от голяма полза за Русия“, каза Марио Бикарски, руски анализатор в The Economist Intelligence Unit. „Всичко това е наистина полезно за валутните резерви на Русия, защото Русия има фискални правила, според които всички приходи над 43$ за барел петрол отиват в националния суверенен фонд.
За сравнение стойността на европейския внос на минерали от Русия е повече от сумата, която Кремъл харчи за армията.
Targeting Russia's oil exports would be "the nuclear option" for hammering its economy.
— CBS News (@CBSNews) February 24, 2022
But with U.S. inflation at a four-decade high and the rest of the world depending on those exports, Biden "can't pull the trigger on oil."@margbrennan explains: https://t.co/wO2mKSxHN6 pic.twitter.com/kTewZfgDCZ
В изявление пред депутати в Камарата на общините в четвъртък премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън направи пряка връзка между покупките на енергия и действията на Путин. „На срещата на Г-7 този следобед се съгласихме да работим заедно, за да увеличим максимално икономическата цена, която Путин ще плати за своята агресия“, каза той, „и това трябва да включва прекратяване на колективната зависимост на Европа от руския нефт и газ, която служи за овластяване Путин".
Полският министър-председател Матеуш Моравецки каза още по-откровено след срещата на върха на ЕС в четвъртък вечерта: „Ние като Европейски съюз купуваме много руски газ, много руски петрол. И президентът Путин взима парите от нас, от европейците. И той превръща това в агресия, нашествие“.
Освен спирането на газопровода „Северен поток 2“ между Русия и Германия — който все още не функционираше — европейските лидери не бяха склонни да ударят пряко руските петролни и газови интереси със санкции, обявени преди руската инвазия.
Пакетът от санкции, обявен в четвъртък вечерта, също избягва значителни блокади на руската търговия с петрол и газ, въпреки че включва някои ограничени енергийни разпоредби.
Second, we target the energy sector, a key economic area which especially benefits the Russian state.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 25, 2022
⁰Our export ban will hit the oil sector by making it impossible for Russia to upgrade its refineries.
⁰Third: we ban the sale of aircrafts and equipment to Russian airlines. pic.twitter.com/QyacAz85it
За да ограничат сериозно притока на средства към Кремъл и оттам към военните усилия в Украйна, западните страни биха могли да намалят покупките на руски газ и да наложат ембарго върху продажбите на руски петрол. Но това би тласнало цените наогре и следователно инфлацията ще стане още по-висока, което е цена, която повечето страни от ЕС не желаят да платят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!