Н ов вариант на COVID-19 се разпространява бързо.
Според данни, публикувани от Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ COVID-19 XEC се е превърнал във втория най-разпространен щам в страната.
Какви са симптомите на XEC и по какво се различава от предишните щамове?
„Няма доказателства и особени основания да се смята, че XEC причинява различни симптоми от всички останали COVID-19 варианти, които са в обръщение в момента“, казва пред Newsweek професор Франсоа Балу - биолог по компютърни системи в University College London в Англия. „Не се очаква XEC да предизвиква по-тежки (или по-слаби) симптоми от другите COVID варианти, които върлуват в момента“, обяснява той.
Това означава, че XEC вероятно ще предизвика същите симптоми, подобни на настинка и грип, като предишните щамове, включително:
- Висока температура
- Болки в тялото
- Умора
- Кашлица или възпалено гърло
Изглежда обаче, че новият щам се развива по различен начин в сравнение с вариантите на FLiRT, които предизвикаха рязкото увеличаване на случаите на COVID-19 това лято.
Новата COVID вълна може да не е толкова сериозна, колкото предишните, казва д-р Елизабет Хъдсън, регионален ръководител на отдела за инфекциозни болести в Kaiser Permanente Southern California.
XEC беше идентифициран за първи път в Германия през юни. От това, което знаем досега, вариантът има някои нови мутации, които могат да му помогнат да се разпространи тази есен и през зимните месеци.
Вариантът е пренареждане на два малко обсъждани съществуващи преди това варианта: KS.1.1 и KP.3.3. KP.3.3 е един от вариантите FLiRT, наречен така заради мутациите в издатините на повърхността на вируса, които му позволяват да навлиза в клетките ни.
Тези проекции се използват и като мишени от имунната ни система и ваксините. Така че промяната на формата им позволява на вируса да избегне имунното разпознаване. И изглежда, че XEC може да прави същото.
„Досега са секвенирани над 3900 случая на XEC. На този етап XEC е най-разпространен в Централна Европа, където представлява над 30 % от всички инфекции с COVID-19. Тя остава по-рядко срещана в други части на света, но изглежда, че честотата ѝ се увеличава в световен мащаб“, казва Балу.
Не е ясно колко добре съществуващите ваксини ще предпазят от XEC. Въпреки това Балу заяви, че е вероятно те да осигурят поне някакво ниво на защита.
„XEC има много слабо предимство при предаването в сравнение с повечето други SARS-CoV-2, които понастоящем са в обръщение, но защитата, осигурена от ваксините и предишни инфекции с SARS-CoV-2 срещу тежки симптоми, остава в сила“, посочва Балу.
* Във видеото: What are countries doing to stop COVID-19?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!