С ъс срещата на севернокорейския лидер Ким Чен-ун и американския президент Доналд Тръмп в Ханой, Виетнам тази седмица, надеждите за мирно съжителство на Корейския полуостров отново се появиха на хоризонта, пише CNN.
За втори път се усеща позитивизъм на полуострова, след като през април 2018 г. президентът на Южна Корея Мун Дже-ин се срещна с лидера на Северна Корея в Корейската демилитаризирана зона (ДМЗ) - среща, която западните медии описват като "забележителна, със силна символика“.
Демилитаризираната зона (ДМЗ) е буферна зона между Южна и Северна Корея, създадена през 1953 г., когато споразумението за примирие е било подписано по време на Корейската война. ДМЗ е дом на белезите и раните на корейската война, както и желанията и надеждите за бъдещето. Демилитаризираната зона е дълга около 250 км и широка около 4 км.
Силно военно присъствие преобладава по границите на зоната, но въпреки това повече от 1,2 милиона туристи посещават ДМЗ, по данни на Корейската туристическа организация.
CNN представя как можете да посетите ДМЗ, какво трябва да знаете преди да отидете и евентуалната съдба на зоната.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ДЕМИЛИТАРИЗИРАНАТА ЗОНА ТУК
Какво да очаквате
В Южна Корея атмосферата варира – от тихата Съвместна зона на сигурност, до оживената обсерватория "Dora“.
От южната част на зоната се намира парк "Imjingak Pyeonghoa-Nuri Park“, който се възприема странно на фона на мрачната история на региона, казва Саймън Кокеръл, директор на "Koryo Tours", организатор на самостоятелни пътувания до Северна Корея.
От двете страни на зоната туристите трябва да си резервират частни или групови обиколки с официален представител на туристическа фирма - "Koryo Tours" от северната част на зоната и "Viator" - от южната.
В Северна Корея две основни точки се смятат за най-интересни: граничният пункт "Пханмунджом" и наблюдателният пункт, който гледа към южнокорейската противотанкова бариера.
Южнокорейската страна и околността пък обхващат няколко парка, кули за наблюдение, музеи и множество туристически маршрути. Посещаващите за първи път зоната обикновено предпочитат да преминат по маршрута от страната на Сеул.
Маршрутът обикновено обхваща недовършени тунели, барикадирания мост "Свобода“ (използван за връщането на затворниците в края на войната), парк "Нури“, обсерваторията "Дора“ и Наблюдателната площадка "Одусан".
Обсерваторията, известна още и като "Хълма на Съединението“, осигурява на пътешествениците бинокъл и 360-градусова гледка към полуострова.
От това високо място ще видите модерните градове и колите на Южна Корея от една страна, а от другата - мочурливите пейзажи на север. Макар и до голяма степен пуста, към гледката към Северна Корея може да се присъедини случайно преминаваща мечка, коза, елен или прелитащ орел.
Правила за туристите
Обикновеният турист трябва да знае, че ДМЗ не е място, където може да се скита свободно, отделно от групата.
От двете страни на границата е препоръчително туристите да останат близо до групата през цялото време. Също така ще се иска от вас да подпишете формуляр, който обезщетява властите, в случай че се отцепите от групата или случайно се "натъкнете" на мина, тъй като над един милион противопехотни мини са заложени в граничните райони, включително в демилитаризираната зона и зоната за цивилен контрол.
А когато става въпрос за кодекс на поведението, някои може да останат изненадани, но южната страна на ДМЗ е по-строга от северната.
В Южна Корея туристите трябва да следват стриктни правила на обличане – без сандали, маскировки, къси панталони или скъсани дънки, Забранено е махането с ръка, сигнализиране, сочене или правене на снимки без разрешение.
Бъдещето на зоната
Въпреки оптимизма на полуострова, някои експерти смятат, че ДМЗ ще продължи да съществува в сегашния си вид още дълго време.
"ДМЗ служи като средство за политическа пропаганда. Но ако напрежението между двете страни продължи да намалява и занапред, възможно е Северна и Южна Корея да обмислят варианта да предоставят по-лесен достъп на туристи и жители в бъдеще", казва Саймън Кокеръл.
Според него културният обмен може да помогне на хуманитарните усилия животът на севернокорейците да се подобри. "Северна Корея е много особено място - това е много объркана, обезсърчаваща и сложна държава. Хората, които живеят в нея, заслужават по-задълбочен поглед, по-добро разбиране от обичайния общ поглед, който получават в световен мащаб. Разбира се, едно пътуване няма да направи картината по-ясна, но ще предизвика началото на процес на учене и разбиране", смята Кокеръл.
Видеото по-горе - архив на Wochit от 2015г., когато Северна Корея не разрешава на жени-активисти да направят своето мирно шествие, преминавайки пеша през зоната. Вместо това северната страна им позволява да използват автобус.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!