М агарешката кашлица, сериозно и понякога смъртоносно заболяване, се разраства в САЩ, като често засяга малки деца и бебета и понякога наподобява настинка в ранните си симптоми.
По предварителни данни Центровете за контрол и превенция на заболяванията са регистрирали 18 506 случая на магарешка кашлица между 1 януари и 12 октомври - пет пъти повече, отколкото за същия период през 2023 г.
Случаите не са равномерно разпределени в САЩ. На 10 октомври Министерството на здравеопазването на Минесота обяви, че в щата са регистрирани 1 019 случая досега през 2024 г., включително 376 случая в окръг Хенепин и повече от 40 случая във всеки от околните окръзи.
В сряда Службата за здравеопазване и човешки ресурси на Северна Дакота съобщи за 73 случая на магарешка кашлица в щата, 50 от които са в окръг Кас. През 2023 г. щатът е съобщил за общо 17 случая.
🇺🇸How to Spot Early Signs of Potentially Fatal Whooping Cough as Cases Rise . The CDC has reported 18,506 cases of whooping cough between January 1 and October 12—five times more than the same time frame in 2023, according to preliminary data. https://t.co/55L6VqagUp
— 💜Martha Young- JD, MBA, N95-clean the air: (@mryoung151) October 25, 2024
Вирус или бактерия е магарешката кашлица?
Магарешката кашлица, по-известна като коклюш, е респираторно заболяване, причинено от бактерията Bordetella pertussis.
Бактерията е силно заразна, разпространява се чрез капчици от белите дробове и е особено опасна за бебета на възраст под 1 година, чиято имунна система все още не е напълно развита.
В САЩ е въведена задължителна ваксинация срещу коклюш.
Ваксината се поставя на деца от 2-месечна възраст, на възрастни на всеки 10 години и на бременни жени. Известна е като ваксина DTaP за бебета и ваксина Tdap за юноши и възрастни.
Ваксинираните хора все още могат да се разболеят от коклюш, тъй като имунитетът им намалява с времето, но вероятно симптомите им ще бъдат по-леки.
Ранни признаци на магарешката кашлица
Първият стадий на коклюш може да се прояви подобно на настинка, със симптоми, които могат да включват хрема или запушен нос, слаба температура и случайна кашлица, която постепенно се влошава.
Бебетата в първия стадий на магарешката кашлица могат да имат паузи в дишането или случайни моменти на борба с дишането, вместо да кашлят.
Този стадий може да продължи една или две седмици.
Какви са другите два стадия на коклюш?
Във втория стадий на коклюша заболяването напредва. Хората с магарешка кашлица могат да получат неконтролируеми пристъпи на кашлица, които могат да продължат няколко минути и могат да бъдат по-силни през нощта.
По време на тези пристъпи на кашлица болният от коклюш може да изпитва затруднения с дишането или да издава звук „коклюш“, докато си поема дъх.
Възможно е също така да кашля гъста слуз, да се дави, да повръща или лицето му да стане синьо, сиво или червено.
При бебета на възраст под една година има повишен риск от обезводняване, затруднено дишане, пневмония или припадъци.
По-големите деца и възрастните могат да получат възпаление или счупване на ребрата или херния и са изложени на повишен риск от инфекции на средното ухо и уринарна инконтиненция, което означава, че при кашляне може да изтече урина.
Този стадий на коклюш, когато заболяването е най-напреднало, може да продължи шест седмици или повече.
В третия и последен стадий на коклюша симптомите постепенно се подобряват. Това може да отнеме седмици или месеци.
Лечение на магарешка кашлица
Коклюшът се причинява от бактерия, затова заболяването се лекува с антибиотици. Хората с висок риск от заразяване с болестта, като бебета и бременни жени, може да бъдат посъветвани да приемат антибиотици като превантивна мярка, ако влязат в контакт със случай на коклюш.
Антибиотиците могат да помогнат за свеждане до минимум на заразата на коклюша и могат да намалят тежестта на симптомите, ако заболяването се хване рано.
Въпреки това Службата за здравеопазване и човешки ресурси на Северна Дакота съветва, че лекуваните с антибиотици са заразни до изтичане на петдневния период на лечение.
За хората с коклюш също се препоръчва известна карантина, за да се избегне разпространението на болестта сред другите - до приключване на петдневното антибиотично лечение или 21 дни след появата на симптомите, ако не се приемат антибиотици.
Националната здравна служба във Великобритания препоръчва на хората с коклюш да си почиват много, да пият много течности, да завършат предписания им курс на лечение с антибиотици и да приемат парацетамол или ибупрофен за облекчаване на симптомите - ако тези лекарства са подходящи.
Как се диагностицира магарешката кашлица?
Магарешката кашлица се диагностицира чрез вземане на секрет от гърлото и ноздрата на лицето, за което се подозира, че е болно. След това този тампон се изследва за наличие на бактерията Bordetella pertussis.
Специалистите по здравни грижи могат също така да вземат предвид симптомите на лицето и дали то наскоро е било изложено на случаи на магарешка кашлица.
Текстът е само с информационна цел. При нужда от съвет или лечение - потърсете лекар!
* Във видеото: Най-добрият сироп против кашлица
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!