В оенни експерти разказаха за Newsweek как виждат началото на потенциална Трета световна война, включително ключовите играчи и факторите, които трябва да се наблюдават, докато светът се приближава към възможността за голям конфликт.
Европейските държави започнаха тихо да полагат основите на евентуална война с Русия, тъй като НАТО се подготвя за няколко сценария: тотална война със стрелба и по-вероятен, но по-малко очевиден сценарий, при който се използват добре изпитани техники, предназначени да подкопаят стабилността сред държавите членки.
„Русия се готви за война със Запада“, заяви откровено в края на ноември Бруно Кал, ръководител на германската служба за външно разузнаване.
Русия обаче не е единственият възможен подбудител на евентуален глобален конфликт. Контраадмирал в оставка Марк Монтгомъри и бившият изпълняващ длъжността министър на отбраната по политическите въпроси Джеймс Андерсън заявиха пред Newsweek, че всяка голяма война почти сигурно ще бъде резултат от напрежението между пет основни играчи: Русия, Китай, Северна Корея, Иран и Съединените щати.
Как ще се развие това зависи от редица фактори, като например откъде ще започне конфликтът и какъв ще бъде подтикът, което ще определи начина, по който всички основни участници и съюзници ще реагират на това, което ще бъде подтикът.
И така, как може да започне Третата световна война?
Всеки сериозен конфликт може да бъде предизвикан от регионално напрежение по редица въпроси, които могат да се превърнат в огнища на напрежение - сред тях са най-вече опасенията, че Китай може да извърши инвазия в Тайван, че Русия може да разшири амбициите си отвъд Украйна или че Северна Корея или Иран ще започнат конфликт с регионален съперник.
Андерсън изтъкна Прибалтика или Полша като потенциални огнища на напрежение, които Русия може да разпали с НАТОм, което на практика би разширило украинския конфликт, като същевременно би разширило обхвата му до истинска глобална „гореща“ война.
Въпреки че в Близкия изток се наблюдаваха много по-големи сътресения - от 7 октомври и войната на Израел срещу ирански марионетни групировки като Хамас и Хизбула до сирийските бунтовници, които свалиха 50-годишния режим на Асад - Андерсън остана предпазлив, че действията на Израел могат да доведат до по-широк регионален конфликт.
„Не мисля, че Израел би бил толкова безразсъден“, каза Андерсън. „Смятам, че те са абсолютно оправдани да отговорят на иранските ракетни атаки по начина, по който го направиха ... извън това не виждам голяма опасност в този конкретен случай.“
„По същия начин в Индо-Тихоокеанския регион мисля, че лидерите в Тайпе са достатъчно разумни, за да не направят нещо като внезапно обявяване на независимост, което би било червена линия за Китай“, добави той.
Пенсионираният контраадмирал Монтгомъри се съгласява, че Русия ще се окаже най-вероятният причинител на по-широка война, като отбелязва, че Москва има пръст в по-малки конфликти в страни като Грузия и Сърбия.
„Той [Путин] натиска върху плика със Сърбия ... и босненците и Република Сръбска (сръбската част на Босна), настоявайки силно за конфликт там“, каза Монтгомъри.
„Той също така се опъна силно на Грузия и притисна грузинската управляваща партия да се отказва все повече от своята идентичност в ЕС, до степен, в която през последната седмица те обявиха, че няма да се стремят към ЕС за още четири години.“
Монтгомъри заключи, че Путин много по-малко се страхува да поема рискове, което увеличава „вероятността от криза, ако той, ако прецени погрешно нещата или ако хората реагират прекалено остро на него и това бързо ескалира, това вероятно е рисковата област номер едно“.
Той определи Иран като втората най-вероятна точка на напрежение, като се позова на различните прокси групи и войнстващи групи, които Иран въоръжава, като Хамас, Хизбула и хутите, както и на новата готовност на Техеран да извършва директни нападения срещу Израел.
Кои държави могат да бъдат въвлечени в Трета световна война?
Една от постоянните точки на съгласие и загриженост сред стратезите беше, че при всеки конфликт вероятно ще има сътрудничество между оста на „злонамерените актьори“, която включва Русия, Китай, Северна Корея и Иран.
Пекин, Пхенян и Техеран вече показаха сътрудничеството си в подкрепа на Русия при нахлуването ѝ в Украйна: Северна Корея изпрати войски на фронтовата линия, след като вече снабдяваше Москва с боеприпаси, тъй като запасите й намаляха след две години интензивни боеве. Иран доставя на Русия безпилотни самолети, а Китай купува руска енергия, за да предпази икономиката си от срив заради западните санкции.
Русия и Китай също така са членове на две търговски групи - икономическия блок БРИКС и Шанхайската организация за сътрудничество - което е увеличило икономическите връзки между двете държави.
„Украйна не се бори с една държава. Украйна се бори с четири държави: Те се борят с ирански [безпилотни] самолети всяка нощ. Сражават се със севернокорейска артилерия ... има севернокорейски войски и това изглежда като най-голямата сделка“, каза Монтгомъри.
„Както Иран, така и Северна Корея дават някакви балистични ракети или части за балистични ракети, а Китай напълно подкрепя руската икономика, така че тя все още буксува, източва природни ресурси, петрол и природен газ, и харчи 40 процента от държавните средства за Министерството на отбраната“, добави той.
Oсвен тези основни играчи, двамата експерти отбелязаха значението на НАТО и на Четиристранния диалог за сигурност (Quad), в който участват Австралия, Индия, Япония и САЩ.
„По-точно, в него биха участвали големите играчи - Германия, Франция, Обединеното кралство, Италия, Полша, а в зависимост от това къде ще дойде атаката, вероятно и Прибалтика, също биха били най-силно ангажирани“, каза Андерсън.
„Що се отнася до участието в Индо-Тихоокеанския регион за сценарии, включващи Тайван, Япония почти сигурно ще бъде въвлечена в някаква степен, тъй като имаме толкова много бази там“, добави той. „Австралия сигнализира, че вероятно също ще подкрепи САЩ, ако Китай нахлуе в Тайван.“
„Можем да си представим, че държави като Индонезия и Малайзия ще се включат предвид географското им положение... Филипините също биха могли да се включат в някаква степен, ако китайците се насочат към нашия съюзник по договор.“
„При сценарий, свързан със Северна Корея, може да се стигне до включване на Япония, тъй като Пхенян може да атакува американските бази там“, казва Андерсън, като отбелязва, че САЩ разполагат с 28 000 войници на Корейския полуостров.
Според Монтгомъри обаче две забележителни големи сили в крайна сметка ще се окажат „разочароващи“ в сценарий за Трета световна война: Индия, която според Монтгомъри ще „направи минимума“ и ще „се грижи за Индия“, и Турция, която ще има „неангажиращо до възпрепятстващо“ участие във всеки подобен конфликт.
Особено Турция „няма да рискува да направи нещо, което би накарало Израел да я накаже, или да направи нещо, което би накарало САЩ да я накажат ... но като цяло ще бъде дестабилизираща сила“, каза той.
Ще въведе ли САЩ набор за Третата световна война?
В случай че избухне конфликт между великите сили, това вероятно ще зависи от продължителността и интензивността на войната.
„Ако има продължителен конфликт в глобален мащаб, мисля, че е вероятно да се възстанови наборната служба“, казва Андерсън, като подчертава „продължителния“ характер на конфликта, за да се въведе нова наборна служба, което означава един конфликт, който продължава много месеци или години.
Монтгомъри се съгласи, че наборна военна служба би се появила само при продължителен конфликт, продължаващ с години, като заяви, че американската армия „е оразмерена за силите, с които можем да се справим в момента“.
„Мисля ли, че ще отворим наборната служба, за да получим заместващи войници? Да, но не смятам, че това ще доведе до необходимост от набор по същия начин“, казва Монтгомъри. „Ако нещо продължава две, три, четири години, тогава да, но ако е една година или по-малко, тогава не мисля, че наборната служба е решение.“
Къде е най-безопасното място, ако започне Трета световна война?
Поради широкото разпространение на глобалния конфликт малко места ще бъдат напълно безопасни, особено ако един продължителен конфликт принуди основните сили да започнат да се борят за ресурси, като венецуелския петрол или ценните метали, намиращи се в някои части на Африка.
Дотогава, макар че никъде няма да е „истински безопасно“, според двамата експерти по-безопасни места ще останат в целия глобален Юг.
Андерсън обаче отиде още по-далеч и предложи най-добрата стратегия да бъде да се стои далеч от военни съоръжения и ключови инфраструктурни обекти, като например големи градове.
„В случай на Трета световна война човек ще бъде в по-голяма безопасност в селските райони на Оклахома, отколкото в Ню Йорк и околностите му“, каза Андерсън, като същевременно отбеляза, че на някои места в планинския Запад, които може да изглеждат защитени, се намират и стратегически важни военни съоръжения като ядрени бункери.
„Със сигурност има много планини и селски райони, които биха били по-безопасни, отколкото да се намират в непосредствена близост до големи военни бази или важна инфраструктура в Съединените щати, която обикновено включва градове“, каза Андерсън.
Колко време ще отнеме възстановяването след ядрена война?
Най-несигурната част от евентуална Трета световна война е възможността конфликтът да ескалира до ядрен взрив. Общоприетото мнение е, че Третата световна война би наложила ядрен конфликт, но и двамата експерти съветват, че ядрените оръжия няма да бъдат използвани незабавно, а дори и да бъдат задействани, по-скоро ще включват тактически оръжия, които ще ограничат въздействието им.
Експертите изтъкнаха многократните заплахи на Русия да използва ядрени оръжия, но нежеланието ѝ да предприеме стъпки за реално разполагане на оръжия като доказателство, че големите сили продължават да осъзнават пълната цена на пресичането на такава червена линия. Ядрените заплахи на Путин в Украйна, поне досега, са били „блъф“, каза Андерсън.
„В контекста на Третата световна война ядрените оръжия вероятно биха били на по-късен етап, използвани от държави, които се чувстват отчаяни, които усещат, че съществуването им е застрашено и нямат други възможности“, каза Андерсън.
Монтгомъри допълни, че всяко потенциално използване на ядрено оръжие от страна на САЩ вероятно би било „отговор“, а не първи удар.
„Просто не мисля, че ще бъдем първи ... след това идва въпросът, кога Китай или Русия ще ги използват отново? Владимир Путин е показал, че поема най-много рискове от всички лидери, които споменахме“, каза Монтгомъри.
И двамата експерти са единодушни, че времето, което ще отнеме възстановяването след всеки конфликт, „зависи изцяло от степента на използване: Мащабна употреба, огромно време; ограничена употреба, знаете, тактически ядрени оръжия, само ограничено време.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!