Д жо Байдън се опитва да заобиколи опозицията на Конгреса срещу помощта за Украйна, дарявайки оръжия на Гърция. Президентът на САЩ иска Атина, на свой ред, да дари оръжия на Киев.
Правен регламент в САЩ, известен като Излишни отбранителни продукти, позволява на президента да счете определени оръжейни системи за излишни и да ги прехвърли на партньорски държави на ниска цена или безплатно, посочва "Индипендънт".
Зеленски предупреди: Това би било лош сигнал
На 27 януари, че САЩ са се съгласиха да изпратят два самолета C-130H, 60 бронирани бойни машини "Брадли" и 10 двигателя за патрулни самолети P-3 като "безплатни отстъпки" по силата на този регламент.
Пакетът включва също така три кораба от клас "Протектор" и военни камиони, предоставени на Гърция във връзка с доставката от САЩ на самолети F-35 на стойност 8,6 млрд. долара.
В писмото на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен до гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, в което се излагат условията на оръжейния трансфер, се разглежда и въпросът за въоръжаването на Украйна.
Байдън призовава Конгреса да се активизира в помощ на Украйна
"Продължаваме да се интересуваме от отбранителните способности, които Гърция би могла да прехвърли или продаде на Украйна", пише Блинкен.
"Ако тези способности представляват интерес за Украйна и в очакване на оценка на техния статут и стойност от страна на правителството на САЩ, можем да проучим възможностите за евентуално допълнително финансиране на Въоръжените сили в чужбина в размер до 200 млн. долара за Гърция", допълва Блинкен.
Гръцкият арсенал разполага с ключово оборудване за противовъздушна отбрана, от което Украйна се нуждае, включително съветски ракетни системи със среден обсег на действие С-300 и американски "Хоук".
Тази кръгова търговия с оръжие позволява на Байдън да заобиколи блокирането от Конгреса на финансиране на допълнителна военна помощ за Украйна. Пакетът на стойност 61 млрд. долара е блокиран от месеци от републиканските законодатели. В същото време Белият дом обяви, че не са останали пари за подпомагане на украинската отбрана, ако Конгресът не отстъпи.
Украинският президент Зеленски проведе телефонен разговор с Мицотакис на 29 януари преди втората среща на върха Украйна-Балкани.
Зеленски заяви, че е обсъдил с Мицотакис отбранителните нужди на Украйна, "особено по отношение на противовъздушната отбрана и артилерията".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!