С поред американски служители и данни от открити източници за проследяване през последните две седмици американската армия е засилила въздушното си наблюдение на мексиканските наркокартели, като е извършила най-малко 18 мисии с шпионски самолети над югозападната част на САЩ и международното въздушно пространство близо до мексиканския полуостров Баха Калифорния.
Полетите, проведени от края на януари до началото на февруари, се случват в момент, когато президентът Доналд Тръмп нарежда на военните да засилят охраната на границите и да пресекат операциите на картелите за контрабанда на наркотици.
Защо това е важно
Засиленото наблюдение съвпада със стремежа на Тръмп да класифицира наркокартелите като чуждестранни терористични организации (ЧТО) - ход, който ще даде на правителството на САЩ по-големи законови правомощия да предприема военни действия срещу тях.
🚨🇺🇸US SPY PLANES SWARM THE BORDER IN CARTEL CRACKDOWN
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) February 10, 2025
The US military has dramatically ramped up surveillance on Mexican cartels, flying at least 18 high-tech spy plane missions over the southwest border and international airspace near Baja in just 2 weeks.
Elite aircraft like… pic.twitter.com/0bHqxXXgef
Изпълнителният указ приравнява тези картели с организации като бойната групировка „Ислямска държава“ (ИДИЛ) и „Ал Кайда“, като разширява правните инструменти на САЩ за борба с операциите на картелите, но поражда опасения за непредвидени последици. В миналото картелите са избягвали да се насочват към американски граждани, за да не предизвикат ответни удари от страна на федералното правителство.
Какво трябва да знаете
САЩ разполагат с модерни самолети за наблюдение, за да наблюдават дейността на картелите, включително самолети P-8 Poseidon на ВМС, шпионски самолети U-2 и самолети RC-135 Rivet Joint. Самолетът P-8 Poseidon, който обикновено се използва за проследяване на подводници, е пренасочен за събиране на изображения и разузнавателни сигнали за движението на картелите.
За първи път шпионският самолет U-2 - самолет от епохата на Студената война, предназначен за разузнаване на големи височини - е използван за проследяване на картели. Междувременно самолетът RC-135 Rivet Joint, който е специализиран в прихващане на наземни комуникации, е изпълнявал мисии по американско-мексиканската граница и в близост до крепости на картелите в Синалоа, щат в северозападно Мексико.
Доскоро Пентагонът извършваше само един наблюдателен полет месечно над границата. Първоначално Министерството на отбраната на Мексико отричаше каквато и да е наблюдателна дейност на САЩ, но по-късно призна за две разузнавателни мисии - на 31 януари и 3 февруари. Военни източници от САЩ обаче заявиха пред CNN, че за същия период са проведени най-малко 18 мисии.
Засиленото участие на САЩ в операциите на картелите обтегна отношенията между Вашингтон и Мексико.
По-рано този месец мексиканският президент Клаудия Шейнбаум отхвърли обвиненията на Белия дом, че нейното правителство заговорничи с картелите, и разкритикува обявяването на ОПТ за заплаха за мексиканския суверенитет.
Въпреки това напрежение правителството на Шейнбаум наскоро се съгласи да разположи 10 000 войници на северната граница, за да ограничи трафика на фентанил и незаконната миграция. Този ход беше част от сделката с Тръмп, която временно предотврати предложеното от него 25-процентно мито върху мексиканските стоки.
Някои американски служители правят сравнения между Мексико и Колумбия, като предполагат, че стратегия, подобна на „План Колумбия“ - инициативата от 2000 г., насочена срещу колумбийските картели и бунтовнически групи - може да бъде ефективна в Мексико. Въпреки това Планът Колумбия имаше смесени резултати: Въпреки че отслаби влиянието на картелите, той бе свързан с високи човешки и финансови разходи и не допринесе за ограничаване на общото производство на наркотици.
Какво се случва след това
Предвижда се Тръмп и Шейнбаум да се срещнат в началото на март, за да обсъдят дали временната пауза на митата ще продължи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!