Ш вейцарското правителство слага край на задължителното складиране на кафени зърна. Това решение идва след скорошно проучване, направено от швейцарския Офис за Икономическо снабдяване (AEP), от което е станало ясно, че кафето вече не е жизненоважно за хората.
Заключението е направено заради текущите му критерии: ниско съдържание на калории, заради което кафето не допринася с необходимата хранителна стойност. От ASP заявяват още, че насажденията с кафе са разположени на три континента, което означава, че събирането на реколтата е възможно през цялата година.
Швейцарският закон
Швейцария има списък от задължителни продукти, с които страната трябва да се запасява в случай на "извънредни ситуации". Този списък датира още от двете световни войни. Според него е задължително страната да бъде снабдена с кафе за 3 месеца напред. В това изискване са включени още и продукти като захар, ориз, олио за готвене и мазнини.
Но в сряда швейцарските власти заявиха, че е започнала преоценка на спешните продукти, от което е стигнато до заключението, че кафето вече не е "жизненоважен елемент“.
"То има ниско съдържание на калории и не допринася за необходимия хранителен прием“, казват икономическите снабдители на страната.
Окончателното решение по въпроса ще бъде взето през ноември.
Кофеиновите запаси
Като страна, зависима от вноса на стоки, Швейцария съхранява запаси за спешни случаи още от Първата и Втората световни войни като "предпазна мярка“.
Това поставя изискването върху компаниите за производство да съхраняват стоките си. В случая с кафето – има 15 компании, които са длъжни да съхраняват кафените зърна в случай на "извънредни ситуации".
"Ако една непредвидена ситуация означава, че пазарът вече не е в състояние да задоволи търсенето на жизненоважни основни стоки, наличието на резерви е ценен инструмент за националното икономическо снабдяване“, казва правителството.
Какво казват потребители в социалните мрежи
Докато швейцарците може би са намалили нуждите си от кафе, други приятели на кофеина в цяла Европа подчертаха колко сериозно е взетото решение.
Един "неразумен ход от нашите швейцарски съседи“, пише потребител от Австрия в Туитър.
Германецът Грег МакНевин пък зачерта Швейцария от списъка си с потенциалните страни, в които да се спаси от "евентуален апокалипсис", оставяйки си като възможни за това Исландия, Нова Зеландия и Австралия.
Али Суарт от Лондон пък предполага, че умората от новите родителски отговорности прави кафето абсолютно необходимо.
Друг потребител в Туитър пък описа дилемата по следния начин:
"Ей, Швейцария, мисля, че милионите момичета, военните и почти всички, без британците, няма да се съгласят с вас“.
Кафе за здраве - от какво още ни предпазва
КАК ПИЯТ КАФЕТО В РАЗЛИЧНИТЕ КРАИЩА НА СВЕТА
Почитателите на кафето трябва да посетят тези места
ТОП ИДЕИ ЗА РАЗКРАСЯВАНЕ С КАФЕ В ГАЛЕРИЯТА
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!