В идеоклип, заснет от пътник на преминаващ самолет, показващ момента, в който космическа ракета на Япония се изстрелва към небесата, стана популярен в социалните мрежи.
„Капитанът направи съобщение и ние наблюдавахме изстрелването на ракетата H3 от самолета“, написа пътникът, който качи кадрите в X.
H3 от остров Танигашима в югозападната префектура Кагошима. Това беше първият път, когато 90.5256 -метровият H3 успешно достигна орбита.
Предишният опит за изстрелване на ракетата завърши с неуспех миналия март, след като двигателят на втората ѝ степен не успя да се запали.
Видеото показва момента, в който ракетата си пробива път в горните слоеве на атмосферата. Кадрите са заснети от лявото крило на самолета.
Змиевидната колона от изгорели газове може да се види спираловидно надолу през облачната покривка.
機長さんがアナウンスしてくれて H3ロケット❔の打ち上げを飛行機から見届けた!!!🚀 pic.twitter.com/IT08xkk4yT
— ま ゆ ぽ (@mayume253) February 17, 2024
Японската агенция за аерокосмически изследвания (JAXA) заяви, че изстрелването е протекло по план и че втората степен на H3 е постигнала контролирано връщане в атмосферата. Разделянето на двата микросателита за наблюдение на земята на борда, произведени от Canon Electronics и Seiren, беше потвърдено 16 минути и 43 секунди след излитането, казва агенцията.
Обреченото първо пътуване на H3 миналия март струва на страната нейния спътник за наблюдение на земята ALOS-3 на стойност 280 милиона долара
„JAXA оценява всички за подкрепата“, казаха от JAXA в своето изявление за пресата. „Бих искал да изразя уважението си към усилията на всички участващи в проекта и се надявам, че ракети на Япония ще продължат стабилно да трупат постижения“, написа японският премиер Фумио Кишида в X.
На цена от 33 милиона долара H3 се оценява като по-евтина алтернатива на ракетата със среден изстрел Falcon 9 на SpaceX.
Корабът за кацане на Луната SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) постигна точно приземяване само на 99.9744 метра от планираното място за кацане на 19 януари. В допълнение към демонстрирането на "точно" кацане, корабът имаше за задача да демонстрира потенциала на "технологията, която е фундаментална за изследване в среди с ниска гравитация", според JAXA.
Япония е едва петата страна, постигнала кацане на Луната, след Съединените щати, Съветския съюз, Индия и Китай.
* Видеото е илюстративно: Северна Корея обяви, че е тествала нова хиперзвукова ракета с твърдо гориво
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!