Б ившият либийски лидер Муамар Кадафи е подготвял дъщеря си Айша за свой наследник на лидерския пост в държавата.
Това е споделил самият Кадафи в разговор "на четири очи" с бившата първа дама на Франция Сесилия Саркози по време на нейната мисия до Триполи през юли 2007 г. за спасяването на петте осъдени на смърт български медицински сестри и палестински лекар.
В специално интервю за Дарик (Чуйте и аудио на интервюто) бившата първа дама на Франция разказа как по време на своя разговор с госпожа Саркози в комплекса Баб-ал-Азизия Кадафи е определил единствената си биологична дъщеря Айша като "най-интелигентната от децата ми".
На въпрос каква роля изигра дъщерята на Кадафи за свободата на сестрите, тя отговори:
"Всъщност бях доста изненадана, защото насред разговора Кадафи изведнъж отсече: "Бих искал да се запознаете с дъщеря ми". Тогава не знаех много за семейството му, а той настоя задължително да се срещна с дъщеря му.
Той ми каза: "Вие сте много смела и искам дъщеря ми да научи за мисията Ви. Тя е най-интелигентната сред децата ми и някой ден ще ме наследи. Затова искам да научи за куража лично от Вас, за Вашата сила".
Така той ме изпрати да посетя Айша в дома й, за да се запознаем. Беше доста сюрреалистично, случи се посред нощ. Приготвиха специална вечеря за нас двете в 4 часа сутринта, тя ме очакваше с бебето си на ръце. Чудех се какво изобщо правя там. Но Айша всъщност не изигра никаква роля за свободата на сестрите, той просто много искаше да се запознаем", разказа пред Дарик бившата първа дама на Франция.
Бившата първа дама е и онази, която сложи край на една осемгодишна драма, която не беше разрешена от далеч по-силни политически фигури. В края на юли 2007 г. френският правителствен самолет каца на софийското летище с петте български медицински сестри и палестинския лекар на борда след продължилата 45 часа мисия на Сесилия Саркози мисия в Триполи.
Тя си спомня как се е срещнала за първи път с тях.
"Те бяха в изключително лошо състояние. Една от тях беше правила няколко опита да сложи край на живота си. Друга беше болна от рак и нямаше достъп до никакви лекарства, които да я облекчат. Само една от тях говореше английски и чрез нея можехме да разговаряме.
Когато ги видях, те имаха празни погледи - като хора, които вече не вярват в нищо, които не могат да възприемат това, което им се говори.
Трябваше да положа огромни усилия, само за да ги накарам да ми обърнат внимание, камо ли да чуят какво имам да им кажа. Опитах се да им обясня, че съм там, за да ги освободя. Но това беше изключително трудно, тъй като на тези жени не им беше останала никаква надежда за каквото и да било, те бяха съкрушени", спомня си тя онзи миг.
По думите й и до ден днешен никой не знае какво точно се е случило в онази болница, в която са работели те, а после станало ясно, че има заразени със СПИН 18-месечни бебета
На въпрос: "Какво получи режимът на Кадафи в замяна на свободата на медиците?", Сесилия Саркози отговаря:
"Нямам ни най-малката идея. Единственото нещо, което съм обсъждала, докато бях там, беше да се изпрати медицинско оборудване за Бенгази. В града имаше само две болници и те бяха в окаяно състояние.
Едната беше детската, в която бяха болните от СПИН, а до нея имаше една празна "черупка" - свръхмодерна сграда, предназначена за болница, която обаче беше празна - нямаше нито апаратура, нито лекарства, нито лекари. Дори легла нямаше. От името на Евросъюза поехме ангажимент не само изцяло да оборудваме тази болница, но също така и да изпратим лекари за нея, които да обучат либийски медици."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!