В света на изкуството има множество произведения, които крият загадки и редица нерешени въпроси. А това често ги прави още по-интересни.
"Дойче веле" събра в класация някои известни произведения на изкуството и техните тайни. Вижте кои са те:
Красивата непозната: "Момичето с перлената обеца"
Изследвайки тази картина на нидерландския бароков художник Ян Времеер, учените установили, че фонът й не винаги е бил черен. Вермеер първоначално е нарисувал зелена завеса, но с годините тя постепенно потъмняла. И до днес е загадка коя жена е послужила за модел на художника.
Забуленият Купидон: "Момиче, четящо писмо до отворен прозорец"
И тази картина на Вермеер крие загадка. На мястото, на което творецът е бил увековечил бог Купидон, сега се развява завеса. Рентгенов анализ от 1979 година разкрива, че завесата е прикрила бога на любовта Купидон. Реставратори от Дрезден откриват през 2019, че зелената завеса всъщност не е била рисувана от Вермеер, затова тя ще бъде отново премахната.
Ян ван Ейк – "Сватбата на семейство Арнолфини"
Много от детайлите по тази картина и до днес остават трудни за интерпретиране. Очевидно е обаче, че става дума за християнско бракосъчетание. Това си личи по свещта, горяща върху полилея. Кучето пък е символ на съпружеската вярност. Но коя е загатнатата в огледалото фигура, която прилича на художник?
Леонардо да Винчи – "Тайната вечеря"
Леонардовата "Тайна вечеря" крие тайно предсказание за края на света, твърди италианската изследователка Сабрина Сфорца Галиция. Предположението е, че този край ще настъпи през 4006 година.
Леонардо да Винчи – "Мона Лиза"
Според някои изкуствоведи, "Мона Лиза" крие най-голямата загадка в историята на изкуството. Коя е жената, позната като "Ла Джоконда"? Съществувала ли е изобщо? И какво означава тайнствената й усмивка? Как Леонардо е успял да я нарисува така, че погледът й сякаш следи всеки, който я наблюдава?
Диего Веласкес – "Придворни дами"
Тя е най-сложната и най-анализирана картина в западната история на изкуството. Платното изобразява 5-годишната инфанта Мария-Тереза, наобиколена от своите невръстни помощнички, телохранител, джудже и куче. В огледалото на стената се отразяват образите на краля и кралицата, родителите на Мария, в качеството им на зрители.
Пабло Пикасо – "Старият китарист"
При внимателно вглеждане над главата на китариста може да се различи втори силует. Според направените изследвания, той е бил част от портрет, който се е намирал под сегашното изображение. Картината е от т.нар. син период на Пикасо от началото на 20 век.
Герхард Рихтер – "Бети"
Тук художникът е нарисувал дъщеря си Бети. Но на практика това е антипортрет, тъй като тя е обърната с гръб към зрителя. Как точно е изглеждала Бабет, наричана Бети? Герхард Рихтер отказва да даде отговор на този въпрос.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!