К омюникето от срещата на върха на НАТО тази седмица беше пълно с насоки за непрекъснато нарастващата заплаха от руска агресия и с препратки за предизвикателствата от увеличаващото се влияние на Китай, коментира „Спектейтър”.
С оптимизъм на срещата на върха приветстваха новината, че „24 съюзници харчат повече от 20% от разходите си за отбрана за тежки оръжия”, изразявайки надежда, че и други ще се присъединят към този изключителен клуб в близко бъдеще. И тъй като за европейските членове на НАТО основното „тежко оръжие” е американският изтребителят Ф-35, това е добра новина за производителя „Локхийд”. Но страните, които са подписали да го закупят, вече не са толкова щастливи - отсега нататък техните въоръжени сили са обречени на слабост.
Обединеното кралство, Италия, Норвегия, Белгия, Холандия, Полша и Дания са поръчали общо 297 Ф-35 на стойност 35,4 милиарда долара, като още много милиарди ще бъдат вложени в поддръжка и въоръжение, докато самолетите са в експлоатация.
Същевременно, след двадесет години разработване самолетът все още не е преминал сертификация дори в собственото бюро за изпитания на Пентагона. Наскоро там бяха открити поне 871 дефекта, 10 от които могат да доведат до смърт или други също така нежелани резултати за пилотите.
Хиперзвуковите ракети могат и да не спасят Русия
„Този самолет не е добър”, обяви експертът Дан Грейзър от Проекта за надзор на правителството във Вашингтон.
„Създадохме чудовище”, смята за програмата за разработване на Ф-35 Кристофър Милър, последният военен министър в администрацията на Тръмп.
Най-модерният изтребител на САЩ се разби в Южна Каролина
Досега по време на тестовете беше разкрито, че картечницата на изтребителя е неточна, той не може да излети ако на по-малко от 40 км има гръмотевична буря или дори при малко по-силен страничен вятър. Сложните му системи се повреждат толкова често, че реално има полети средно веднъж на три дни. А турбинната камера на двигателя му има тенденция да разтапя опашката при свръхзвукови скорости.
Ще повторят ли новите Ф-16 от САЩ станалото с „Кугър”-ите
Пиер Сприй, един от инженерите на изключително успешния Ф-16, който новият изтребител ще замени в голяма част от военновъздушните сили на НАТО, коментира, че „всеки закупен Ф-35 ще отслаби комбинираната мощ на техните ВВС”, тъй като очевидно отстъпва като ефективност на по-старите модели.
Той също така ще създаде финансови дупки във военните им бюджети. Дания, например има договор за доставка на 27 Ф-35, които, ако оперативните разходи за жизнения цикъл се добавят към покупната цена, биха стрували на датчаните около 13 милиарда долара. А това е близо два и половина пъти повече от годишния бюджет за отбрана на страната.
Руски пилот изуми света с „топлес” полет
На италианците поръчката за 90 изтребителя вече им се струва непоносима тежест. „Локхийд” дори временно спря доставките през 2018 г., тъй като Италия дължеше 500 милиона евро за самолетите, които вече бе получила.
Великобритания като първостепенен партньор на САЩ проектира два самолетоносача, специализирани за Ф-35. Сега единият от корабите – „Кралица Елизабет” отплава с наети самолети от американската морска пехота, тъй като няма достатъчно налични британски изтребители заради многобройни забавяния.
Изкуствен интелект победи пилот във въздушен бой
Турция планираше да купи над 100 самолета Ф-35, но беше изхвърлена от програмата заради сделката за доставка на руски противовъздушни системи С-400.
Трудно е да се обясни покорството, с което европейските военни сключват заробващи договори за новите изтребители, въпреки доказателствата и признанията в Пентагона и Конгреса, че цялата тази програма е катастрофа.
Русия може да унищожи F-35 с помощта на Турция
Минаха десетилетия от скандала с подкупи за продажба на Ф-104 на страните от НАТО. Разбира се, такива безскрупулни сделки вече са изключени по принцип, така че корените на това фиаско трябва да се търсят другаде. Но поне Владимир Путин може да спи спокойно, посочва „Спектейтър”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!