Близо една пета от германците от бившата ГДР изпитват носталгия по Берлинската стена и комунистическия режим, показва проучване, цитирано от Франс прес.
Седемнайсет процента от източногерманците смятат, че са живели по-добре преди обединението на ФРГ и ГДР и тъгуват по социализма, сочи проучването на лайпцигски социологически институт, публикувано в сп. "Супер Илю".
"Осталгията" (носталгията по Източна Германия, "ост" на немски означава "изток"), е рекордно висока при безработните - 44% от тях биха искали връщане на комунистическия строй, който гарантираше работа и жилище на всеки.
Същевременно 72% от германците от бившата ГДР заявяват, че са щастливи да живеят в обединена Германия с нейната социална пазарна икономика, въпреки проблемите, които създава възстановяването на източната й част.
Над половината от запитаните обаче твърдят, че се чувстват граждани "втора ръка", докато 41% смятат, че получават същото отношение като сънародниците си от Западна Германия.
След обединението през 1990 г. в бившата ГДР бяха инвестирани огромни средства, но тя така и не успя да догони жизненото равнище на Западна Германия. Заплатите и пенсиите на Изток остават по-ниски, а безработицата е средно два пъти по-висока, отколкото на Запад.
След падането на Берлинската стена явлението "Осталгия" почти не съществуваше. През 90-те години на миналия век то се засилваше успоредно с икономическите и социалните проблеми на жителите на бившата ГДР, но в последните години се стабилизира.
През 2004 г. делът на обзетите от носталгия по социализма източногерманци бе точно такъв, какъвто е и сега - 17 процента, подчертава проучването.
На 9 ноември тази година Германия ще отбележи 20-годишнината от падането на Берлинската стена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!